Kosmoso vampyrai. Kai kurios ryškiausios žvaigždės akivaizdžiai slepia savo žmogžudysčių pėdsakus (Video)  (1)

Mokslininkai mano, kad žvaigždės vampyrės Paukščių Take nėra visiškai tokios, kokios atrodo.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kai kurių ryškiausių ir karščiausių mūsų galaktikos žvaigždžių tyrimas rodo, kad dvinarės sistemos, susidedančios iš greitai besisukančios žvaigždės, maitinančios savo kompanionę, iš tikrųjų yra trinarės sistemos, kuriose paveikta žvaigždė slepiasi didesnės žvaigždės spindesyje.

Nauji duomenys rodo, kad tokios trigubos sistemos gali būti labiau paplitusios, nei manė mokslininkai. Šio tyrimo rezultatai buvo pateikti Karališkosios astronomijos draugijos mėnesiniuose pranešimuose, rašo „ScienceAlert“.

Kai kurios ryškiausios ir labai karštos žvaigždės, arba Be žvaigždėmis, sukasi itin greitai ir tuo pat metu skleidžia ypatingos rūšies spinduliuotę, žinomą kaip Balmerio vandenilio serija. Be žvaigždės yra B tipo žvaigždės, kurios yra labai karštos, labai ryškios ir mėlynos, siekia iki 30 000 kelvinų temperatūrą.

Yra dvi hipotezės, paaiškinančios labai greitą tokio tipo žvaigždžių sukimąsi:

Žvaigždės sukimasis pagreitina ją supančio materijos disko, susidedančio iš pačios žvaigždės išmestos medžiagos, sukimąsi.

Antroji versija yra ta, kad čia mes susiduriame su žvaigždžių vampyrizmu. Didelė Be žvaigždė paima materiją iš savo „artimo draugo“, tai yra, mažesnės žvaigždės. Ši medžiaga sudaro diską aplink didelę žvaigždę ir medžiaga iš jos patenka ant šios žvaigždės, todėl padidėja jos masė. Šis augimas padidina didesnės žvaigždės sukimosi greitį.

 

Jei remsimės antrąja versija, kur slepiasi šios kompanionės žvaigždės? Tyrimo autoriai nusprendė ištirti Be žvaigždžių judėjimą, kuris galėtų atskleisti nematomą palydovą, kuris maitina žvaigždę.

Iš stebėjimų rezultatų mokslininkai padarė išvadą, kad tokios žvaigždės teoriškai gali egzistuoti ne dvejetainėse, o trigubose sistemose. Būtent gravitacinė trijų žvaigždžių sąveika gali pristumti vieną iš žvaigždžių arčiau Be žvaigždės, ir ji gali pradėti absorbuoti materiją iš savo artimo kaimyno.

 

Tačiau, anot astronomų, šios mažos žvaigždės, tai yra vadinamieji nematomi palydovai, iš tikrųjų slepiasi matomoje vietoje. Dėl to, kad didžioji žvaigždė iš jų paėmė per daug medžiagos, jie tampa dar mažesni ir blankesni. Todėl sunku juos aptikti.

Šiame tyrime pateikiamos teorinės prielaidos, nes norint įrodyti šią hipotezę, dvejetainėje sistemoje, kurioje yra ir Be žvaigždė, reikia rasti tą patį nepagaunamą palydovą. Bet tai padaryti labai sunku.

Šio tyrimo rezultatai turi svarbių pasekmių norint suprasti žvaigždžių formavimąsi, augimą ir evoliuciją, taip pat kaip jos miršta. Tokios kelių žvaigždžių sistemos gali būti neutroninių žvaigždžių ir juodųjų skylių pirmtakai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(5)
(0)
(5)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai (1)