Indija susintetino galingiausius nebranduolinius sprogmenis (7)
Indijos Gynybos taikomųjų tyrimų organizacija (DRDO) išmoko sintetinti pačią galingiausią nebranduolinę sprogstamąją medžiagą CL-20. Apie tai pranešė Indijos vyriausybės spaudos biuras. Skelbiama, kad DRDO laboratorijoje gautas nedidelis kiekis CL-20 medžiagos (apie 100 kg), kuri buvo pavadinta ICL-20 (Indian CL-20).
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
DRDO atstovų teigimu, didžiausias CL-20 pranašumas – tai, kad ši medžiaga 15 kartų galingesnė už dabartinėse bombose ir raketose naudojamą oktogeną, kuris savo ruožtu 4 kartus galingesnis už heksogeną - kitą bombose naudojamą sprogią medžiagą.
Manoma, kad pirmieji sprogstamieji užtaisai su ICL-20 bus naudojami indiškiems tankams „Arjun“ skirtuose 120 mm sviediniuose. Neatmetama galimybė, kad Indijos kariuomenė pereis prie ICL-20 sprogmenų per artimiausius 15 – 20 metų.
Didžiausias ICL-20 trūkumas kol kas yra dideli gamybos kaštai, sakoma pranešime. Vieno ICL-20 medžiagos kilogramo susintetinimas kainuoja apie 70 tūkst. rupijų (apie 1 530 JAV dol.) Vieno kilogramo oktogeno gamybos kaina Indijoje siekia 6 000 rupijų, o heksogeno – vos 750. Iki šio laiko DRDO laboratorijoje susintetinta apie 100 kg ICL-20.
CL-20 yra nitroamino sprogmenys, kurių cheminė formulė yra C6H6N12O12, o originalų šios medžiagos pavadinimą vargu ar pavyktų tiksliai atkartoti iš trečio karto (2,4,6,8,10,12-heksanitro-2,4,6,8,10,12-heksaazaisovurtzitanas, kitaip vadinamas HNIW arba tiesiog CL-20). Savo išvaizda ir agregatine būsena šie sprogmenys primena kalkakmenio arba grūdėtus talko miltelius.
Sprogstamoji medžiaga CL-20 buvo išrasta JAV 1987 m. Iš pradžių ši medžiaga buvo naudojama kaip sudėtinė raketinio kuro dalis, o JAV karinės pajėgos susidomėjo CL-20 panaudojimu balistinių raketų kurui dėl regimojo diapazono pranašumų (pvz., raketinis kuras su CL-20 degdamas išskiria mažiau dūmų). Iki šiol ši medžiaga pramoniniu būdu negaminama, todėl dėl didelės pavienės gamybos kaštų JAV kariuomenės arsenale nebuvo naudojama.