Ateina nauja era karyboje: įspūdingas karinis dronas lenks net geriausius pasaulio naikintuvus (Video) (3)
JAV karinės pajėgos po kelerių metų galės naudotis naujos kartos dronais. Vienas jų – TERN skraidantis sparnas, kuris bus pradėtas bandyti jau 2018-aisiais. Nors skraidančio modelio dar nėra, TERN dronas atrodo išties įspūdingai ir kai kuriais parametrais lenks net geriausius pasaulio naikintuvus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Žinoma, toks palyginimas nėra tikslus ir reikšmingas jau vien dėl kardinaliai skirtingo šiems orlaiviams tenkančio vaidmens. Tačiau šiais laikais yra visiškai aišku, kad ateities kariniuose konfliktuose dronai bus dar labiau svarbūs, nei yra dabar. TERN (pavadinimas yra „Tactically Exploited Reconnaissance Node“ akronimas) JAV pajėgose greičiausiai bus vienas iš įspūdingiausių dronų.
TERN pasižymės skraidančio sparno konstrukcija (neturės ryškaus fiuzeliažo ar uodegos) ir dviem priešingomis kryptimis besisukančiais propeleriais. Viena iš įspūdingiausių naujojo drono charakteristikų – vertikalus tūpimas ir kilimas. Tai reiškia, kad TERN galės leistis ir kilti net nuo nedidelių karinių laivų, turinčių sraigtasparnių nusileidimo aikšteles. Ši technologija yra gana sudėtinga – orlaivis turės pakilti, o tada ore pakeisti savo orientaciją, kad galėtų skristi pirmyn.
Jau vien tai, kad TERN dronai galės kilti nuo mažų karinių laivų reiškia, kad jie galės būti greitai panaudojami bet kur visame pasaulyje. Tačiau dar įspūdingiau atrodo orlaivio skridimo nuotolis – daugiau nei 1100 kilometrų. Tokį nuotolį, žadama, galės pasiekti F-35C naikintuvas, bet daug orlaivių, galinčių tokiu dideliu spinduliu vykdyti kovines misijas, nėra. Tiesa, TERN greičiausiai bus lengviau susekamas ir, be jokios abejonės, galės panešti mažesnį svorį.
Trumpas TERN drono galimybių pristatymas video siužete
Kita vertus, palyginti su kitais panašaus dydžio dronais, TERN nešamas svoris nebus mažas – sieks maždaug 270 kg. Nors orlaivio pavadinime figūruoja žodis „Reconnaissance“ („Žvalgybinis“), neslepiama, kad juo bus vykdomos ir puolamosios operacijos. Tai matyti ir demonstraciniame filmuke.
TERN bandymai prasidės tik 2018 m. pabaigoje. Turint omenyje, kad TERN yra „Northrop Grumman“ kompanijos projektas, galima neabejoti, kad technologija turi šviesią ateitį. Ši kompanija gamina ir B-2 bombonešius. Tačiau kiekvieno TERN drono kaina taps lemiamu veiksniu – kiek jų savo laivuose norės matyti JAV karinės pajėgos ir kiek jos bus pasiryžusios mokėti už šią technologiją.
Ateityje karinės oro pajėgos turės labai įdomių ir pajėgių dronų. Pavyzdžiui, skraidanti greitoji „Cormorant“, apie kurią jau rašėme. Įdomu, kaip šiems orlaiviams pavyks pereiti bandymų stadiją.