Kaip pats sėkmingiausias povandeninis laivas JAV karinio jūrų laivyno istorijoje pasiskandino... savo paties torpeda: kaip taip įmanoma? (Foto, Video)  ()

Per Antrąjį pasaulinį karą Amerikos povandeninius laivus kamavo įvairios torpedų problemos, tokios kaip priešlaikinis susprogdinimas ir netikslus gylio matuoklis. Garsiausias iš jų buvo polinkis torpedai pasisukti link pačią torpedą iššovusio povandeninio laivo. Tai žinoma kaip apsisukimas (circular run).


Visi šio ciklo įrašai

  • 2021-09-28 Kaip pats sėkmingiausias povandeninis laivas JAV karinio jūrų laivyno istorijoje pasiskandino... savo paties torpeda: kaip taip įmanoma? (Foto, Video)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ankstyvosios torpedos veikė tik tiesiai, kaip kulkos, paleistos iš ginklo, tačiau XX amžiaus pradžioje prieš prasidedant Pirmajam pasauliniam karui torpedos įgijo galimybę pataisyti savo kryptį tikslo link, net jei buvo paleistos kita kryptimi.

Šis korekcijos kampas, žinomas kaip torpedos giroskopo kampas, būdavo nustatomas mechaniškai, kol torpeda dar buvo šaudymo vamzdyje.

Po to, kai torpeda buvo paleista, ji trumpą atstumą keliavo tiesiu keliu, vadinamu „pasiekimu“. Tada įsijungdavo torpedos giroskopo vairo mechanizmas ir torpeda pradėdavo suktis. Pasiekus norimą kampo guolį, torpeda ištiesindavo trajektoriją ir skriedavo link taikinio.

Daugelio Antrojo pasaulinio karo laikų torpedų problema buvo ta, kad jos niekada nenustojo suktis ir vėl atsigręždavo link jį paleidusio povandeninio laivo uodegos. Yra bent 30 dokumentuotų atvejų, kai JAV povandeniniai laivai Antrojo pasaulinio karo metais pasišovė savo pačių torpedomis. Du iš jų baigėsi tragiškai.

 

„USS Tullibee“, nuskendęs 1944 m. liepos 29 d., tapo pirmuoju Amerikos povandeniniu laivu Antrajame pasauliniame kare, kurį nuskandino viena iš jo paties paleistų torpedų. Kitas povandeninis laivas, kurį nuskandino paklydusi torpeda, buvo „USS Tang“.

Antrasis incidentas buvo žinomesnis, nes „USS Tang“ buvo sėkmingiausias iš visų karo metu dislokuotų Amerikos povandeninių laivų. Per trumpą karjerą, trukusią tik du mėnesius, „USS Tang“ nuskandino 33 priešo laivus.

„USS Tang“ patruliavo penktojoje patrulinėje misijoje Formosos sąsiauryje, dabar žinomą kaip Taivano sąsiauris, Pietų Kinijos jūroje.

 

1944 m. spalio 23 d. naktį „USS Tang“ susidūrė su didele priešo kolona, kurią sudarė trys tanklaiviai, transportinis ir krovininis laivai ir daugybė palydos.

„USS Tang“  įsiveržė į rikiuotės vidurį ir pradėjo šaudyti iš savo torpedų, pirmiausia į krovininį laivą, o paskui į tanklaivius. Netrukus visi taikiniai degė arba skendo.

Tęsinys kitame puslapyje:




Kitą naktį, spalio 24 d., „USS Tang“ susidūrė su kita didele japonų tanklaivių kolona, kuri dėžėse ant denio gabeno išardytus lėktuvus.

Povandeninis laivas link konvojaus paleido torpedų salvę, tada visu greičiu pakilo, norėdamas nusikratyti eskadrinio minininko, kuris buvo ant jo uodegos.

Kažkaip eskadrinis minininkas sprogo arba pamuštas „USS Tang“  torpedos, arba vieno iš saviškių ugnies – dviejų palydos laivų priešlaivinių minų.

 

Visos „USS Tang“ torpedos pataikė į taikinį, kol liko tik vienas neveiksnus priešo transportinis laivas. Amerikiečių laivo vadas Richardas O'Kane'as, apsukęs ratą ir pasukęs link vienišo laivo pabaigti darbą. Iki to laiko povandeniniui laivo liko paskutinės dvi torpedos iš 24.

900 metrų atstumu „USS Tang“ paleido dvi likusias torpedas. Buvo pastebėta, kad pirmoji torpeda veikia tinkamai, tačiau paskutinė torpeda sugedo. Ji smarkiai pasuko į kairę, apsuko ratą ir atsitrenkė į „USS Tang“ laivagalį.

Sprogimas buvo toks žiaurus, kad visi buvo nublokšti į plienines sienas ir pertvaras. Daugelis susilaužė nugarą ir kaklą.

Povandeninis laivas nusileido ant jūros dugno 55 m gylyje, o vyrai susibūrė į priekinę torpedų patalpą, ketindami pasinaudoti priekije esančiu pabėgimo liuku. Kad karinės paslaptys nepatektų į priešo rankas, jie sunaikino visus dokumentus.

 

Kaip tik tada priešų patrulinė valtis pradėjo mėtyti gyliavandenes bombas, kurios sukėlė elektros sistemos gaisrą priekinėje baterijoje. Tik 13 vyrų pavyko pabėgti iš priekinio torpedų kambario. Iš trylikos pabėgusių tik aštuoni pasiekė paviršių. Iš jų tik 5 buvo išgelbėti. Dar 4 žmonės sugebėjo pabėgti nuo tiltelio prieš nuskendus povandeniniam laivui, taip pat buvo išgelbėti po 8 valandų. Žuvo 78 žmonės.

Išsigelbėjusius paėmė japonų fregata, kuri amerikiečius paėmė į nelaisvę.

„USS Tang“ vadas Richardas O'Kane'as, vienas iš išgyvenusiųjų, buvo apdovanotas JAV Garbės medaliu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(12)
(2)
(10)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()