[Karšta tema] Kas yra Montro konvencija – aktyvuotas Turkijos ginklas prieš Putino agresiją: kaip tai paveiks Rusiją? (Video)  ()

Turkija Rusijos invaziją į Ukrainą oficialiai pavadino karu, o tai, pasak ekspertų, gali trukdyti kai kuriai Maskvos karinei veiklai regione.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2022-03-01 [Karšta tema] Kas yra Montro konvencija – aktyvuotas Turkijos ginklas prieš Putino agresiją: kaip tai paveiks Rusiją? (Video)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ketvirtadienį Rusijos pajėgos pradėjo sausumos, jūrų ir oro puolimą prieš Ukrainą – tai didžiausias vienos valstybės išpuolis prieš kitą Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo.

Ukrainos ambasadorius Turkijoje Vasylis Bodnaras praėjusią savaitę per vietinę televiziją kreipėsi į Ankaros vyriausybę, kad ji uždarytų pagrindinius jos sąsiaurius Rusijos karo laivams pagal 1936 m. Montro konvencijos nuostatas. Turkija pareiškė, kad tai galėtų padaryti tik oficialiai pripažinusi konfliktą karu, o sekmadienį taip ir pasielgė. Ką tai reiškia karui?

Kas yra Montro konvencija?

Montro konvencija dėl sąsiaurių režimo, dažnai vadinama tiesiog Montro konvencija, yra tarptautinis susitarimas, reglamentuojantis Bosforo ir Dardanelų sąsiaurius Turkijoje. Ji buvo pasirašytas 1936 m. liepos 20 d. Montreux rūmuose Šveicarijoje (įsigaliojo 1936 m. lapkričio 9 d.). Ją pasirašė 10 valstybių: Australija, Bulgarija, Prancūzija, Graikija, Japonija, Rumunija, Jugoslavija, Turkija, Jungtinė Karalystė ir Sovietų Sąjunga.

 

Konvencija buvo sprendžiamas ilgalaikis sąsiaurių klausimas, kas turėtų kontroliuoti strategiškai svarbią Juodosios ir Viduržemio jūrų jungtį.

Konvencija suteikia Turkijai tam tikrą karo laivų plaukimo iš Dardanelų ir Bosforo sąsiaurių, jungiančių Egėjo jūrą, Marmuro ir Juodąją jūrą, kontrolę.

Taikos metu karo laivai gali praplaukti sąsiaurius iš anksto diplomatiškai pranešę Turkijai, o laivų svoris ir ginklai, kuriuos jie gabena, ir priklausomai nuo to, ar laivas priklauso Juodosios jūros baseino valstybei, ar ne, gali būti ribojami. O karo metu Turkija gali neleisti perplaukti kariaujančių šalių karo laivams.

 

Remiantis konvencija, jei Turkija yra karo šalis arba mano, kad jai gresia neišvengiamas pavojus, ji gali uždaryti sąsiaurį, kad galėtų plaukti karo laivai.

Kaip tai paveikia Rusiją?

Tiek Rusija, tiek Ukraina yra prie Juodosios jūros, kartu su NATO narėmis Rumunija ir Bulgarija, taip pat Sakartvelu. Pagal Montro konvenciją Turkija gali apriboti Rusijos karo laivų tranzitą iš Viduržemio jūros į Juodąją jūrą per savo sąsiaurius, tačiau paktas turi išlygą: kariaujančių valstybių karo laivai gali kirsti kelią, jei grįžta į savo bazę.

Tęsinys kitame puslapyje:




„Jei karo šalies laivas grįš į savo uostą, daroma išimtis. Visas Montro nuostatas įgyvendinsime skaidriai", – sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu ir pridūrė, kad išimtimi nereikėtų piktnaudžiauti.

Toks žingsnis būtų tik simbolinis, sakė Turkijos Tarptautinių santykių tarybos prezidentas Mustafa Aydinas.

 

Tačiau jei karas užsitęs, Maskva gali pajusti spaudimą, nes Rusija jau baigė savo karinio jūrų laivyno stiprinimą Juodojoje jūroje perkeldama dalinius iš Baltijos jūros prieš prasidedant karo veiksmams, sakė Stambulo Kadir Has universiteto tarptautinių santykių profesorius Serhatas Guvencas.

Anksčiau vasario mėnesį šeši Rusijos karo laivai ir vienas povandeninis laivas perplaukė Dardanelų ir Bosforo sąsiaurius į Juodąją jūrą: Maskva tai pavadino karinio jūrų laivyno pratybas prie Ukrainos vandenų.

„Rusija tikriausiai turi pakankamai išteklių, kad galėtų palaikyti savo karinę galią Juodojoje jūroje maždaug du ar tris mėnesius“, – sako profesorius. „Bet jei konfliktas užsitęs, tai bus kita istorija“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis padėkojo Turkijai už paramą socialiniame tinkle „Twitter“. Turkija pareiškė, kad istoriškai laikėsi Montro sutarties ir toliau tai laikysis.

 

Ankara yra suinteresuota tai padaryti, nes sutartis remia Turkiją karo metu. Bet kokia išimtis, padaryta siekiant įtikti Rusijai, ilgainiui gali kelti pavojų sutarties patikimumui.

Turkija turi jūrų sieną ir su Ukraina, ir su Rusija prie Juodosios jūros ir vertina abi šalis kaip draugiškas Turkijai. Ankara priklauso nuo Rusijos turizmo ir gamtinių dujų srityje, bet taip pat palaiko glaudžius ekonominius ir gynybos ryšius su Ukraina ir, nepaisydama Rusijos prieštaravimų, parduoda šaliai bepiločius orlaivius.

Sovietų Sąjunga, Rusijos valstybės pirmtakė, buvo viena iš pirmųjų Montro konvenciją pasirašiusių šalių.

Rusija žino politikos ir įstatymų subtilybes ir būtų pasirengusi tokiam įvykiui. Tačiau Maskva galbūt nesitikėjo, kad Ankara taip greitai imsis veiksmų pagal Montro sutartį.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(32)
(2)
(30)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()