„Beveik be langų...“ 246 m aukščio dangoraižis. Jame niekas negyvena. Kas tai? (Video) ()
Vokietijoje stovi didžiulis bokštas. Čia nėra nei biurų, nei butų. Tai aukšta laboratorija vokiečių inžinieriams, išbandantiems technologijas, kurias mes visi naudojame (arba naudosime) vėliau.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vokietijos miestas Rotveilas (Rottweil), esantis Badeno-Viurtembergo žemėje, žavi savo viduramžių architektūra.
Tačiau viena struktūra neabejotinai išsiskiria iš istorinio kraštovaizdžio – 246 m aukščio bokštas beveik be langų – „TK Elevator Testturm“. Jie yra tik viršutinėje dalyje, o pats pastatas iš esmės yra betoninis vamzdis, padengtas stiklo pluošto membrana, kuri suteikia pastatui būdingą spiralinę išvaizdą. Čia nėra biurų ar prabangių butų. Visa paslaptis slypi viduje, kur rasite 12 šachtų, naudojamų naujausiems liftų modeliams išbandyti.
Reikia pripažinti, kad „TK Elevator Testturm“ patraukia dėmesį. Jis buvo įvertinta daugeliu apdovanojimų architektūros, inžinerijos ir dizaino srityse. Jis turi keletą unikalių savybių.
Tai pirmoji konstrukcija pasaulyje, kurią galima priversti vibruoti naudojant lifto šachtoje esantį stabilizatorių. Iš esmės tai milžiniška švytuoklė, panaši į tą, kuri įrengta „Taipei 101“ dangoraižyje Taipėjuje, Taivane, kuios užduotis yra slopinti oro pastato vibracijas.
|
Tačiau inžinieriai, išbandantys liftų technologijas ekstremaliomis sąlygomis, gali švytuoklę panaudoti visiškai priešingai, t. y., sukurti vibracijas, o ne jas sugerti.
„TK Elevator Testturm“ turi 200 tonų sureguliuotą masės slopintuvą, pakabintą ant keturių plieninių trosų, kuriuos galima paleisti dviem varikliais. Atsiradusios vibracijos imituoja vėją ir žemės drebėjimus, kurie yra vieni didžiausių liftų statybos iššūkių.
Bokštas taip pat yra aukščiausias pastatas pasaulyje, padengtas specialia stiklo pluošto membrana, sumontuota ant spiralinės konstrukcijos. Dėl to langai nereikalingi. Pačiame viršuje suprojektuota apžvalgos aikštelė, kuri nuo statinio atidarymo 2017 metais tapo didžiuliu traukos objektu.
Nieko keisto, tai aukščiausia apžvalgos aikštelė Vokietijoje, nuo kurios atsiveria gražus vaizdas į Švarcvaldą, o giedrą dieną matosi Šveicarijos Alpės.
Svečius ten (o kaip kitaip) pakelia greitasis liftas, kuris 230 m aukštį pasiekia per 30 sekundžių. Kaip galite greitai įvertinti, jis juda maždaug 8 m/s greičiu. Ką daryti, jei kam nors labiau patinka laiptai? Žinoma, yra ir tokių, o kasmet vyksta „laiptų bėgimo“ varžybos, pritraukiančios per 1000 dalyvių.
Pasivažinėjimas liftu tikrai yra didelė atrakcija, tačiau „TK Elevator Testturm“ išbandomi daug greitesni, pasiekiantys 18 m/s greitį. Štai kodėl pastatas turi būti toks didelis. Pasiekti reikiamą greitį galima įveikus maždaug 90 m, taip pat turi būti vietos kilti/leistis maksimaliu greičiu.
Taip pat tikrinamos liftų saugos sistemos, įskaitant laisvąjį kritimą. Tačiau nėra jokios priežasties tikėtis įspūdingos avarijos, panašios į Holivudo veiksmo filmą. Vietoj tikrų liftų naudojami lygiavertės masės kroviniai.
Vokiečių gamintojas „TK Elevator“ turi ir kitų bandymų bokštų: Atlantoje (JAV) – 130 metrų statinį „The Battery“ pastate, kuriame įsikūrusi beisbolo komanda „Atlanta Braves“, ir 250 metrų statinį Zhongshan mieste, Kinijoje.
Tokiuose bokštuose „TK Elevator“ išbandyti liftai buvo įrengti, pavyzdžui Niujorko „ One World Trade Center“ dangoraižyje.