Kanapių pluošto statyba – pigiau, šilčiau, geriau  (1)

Po to kai Lietuvoje buvo legalizuotos pluoštinės kanapės, laikas susimąstyti, kur ir kaip šį augalą galimą panaudoti efektyviausiai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Daugybė alternatyvios statybos puoselėtojų teigia, kad tai nepakeičiama statybinė medžiaga ir kad būtent čia galima panaudoti tiek kanapių stiebus, spalius, tiek patį pluoštą.

Kanapė – itin ekologiška medžiaga

Vienas didžiausių kanapės privalumų yra tai, jog ji puikiai auga be trąšų ir pesticidų, tad galime būti tikri, kad toks namas būtų visiškai natūralus ir sveikas. Užsienio specialistai teigia, jog kanapė – pats ekologiškiausias augalas pasaulyje, mat jos nemėgsta kenkėjai, auginimui nereikalingi jokie cheminiai preparatai, o vos per 100 dienų ji gali pasiekti keturių metrų aukštį.

Šie augalai – tai tarsi atsvara pasauliniam klimato atšilimui. Džiugina ir tai, jog šis gamtinis išteklius atsinaujina kiekvieną sezoną ir todėl yra itin draugiškas aplinkai. Teigiama, kad iš vieno hektaro kanapių galima gauti pakankamai žaliavos 160 kvadratinių metrų namui. Toks rezultatas išties viliojantis.

Kanapių betono gamyba

Kanapę galima naudoti jau po pirminio perdirbimo, tad tam nereikia nei brangios technikos nei daug energijos. Statybos iš kanapės pluošto pagrindu ir laikančiuoju karkasu tampa vadinamasis kanapinis betonas, kuris susideda iš spalių (sumedėjusių stiebo šapelių) sumaišytų su rišamąja medžiaga. Dažniausiai tam naudojamos kalkės arba molis.

Kai kurie gamintojai į mišinį įdeda ir daugiau organinių junginių, taip išgaudami geresnį masės sukibimą, tačiau kuo mišinyje daugiau kalkių bei molio – tuo prastesnė gaminio šiluminė varža, tad persistengti taip pat nevertėtų. Iš tokio mišinio galima gaminti įprastinės formos blokelius arba jį versti tiesiai į klojinius ir lieti panašiai kaip pamatus arba plaušmolio namus, konstrukciją sutvirtinant mediniu karkasu.

Daugybėje pasaulio šalių kanapių betono blokeliai jau plačiai žinomi ir naudojami masinėje statyboje, tačiau Lietuvoje tai - vis dar naujovė. Žinoma, šalyje, kurioje šis augalus buvo uždraustas, tikėtis tokios statybos klestėjimo yra mažų mažiausiai naivu, tačiau galima viltis, kad legalizuota kanapė sugebės išsikovoti savo vietą rinkoje.

Kanapių betono privalumai

Kuo šie blokeliai pranašesni už įprastinius? Be jau minėto ekologinio faktoriaus, reikėtų pabrėžti puikias kanapės šiluminės varžos savybes, kurios prilygsta šiaudams. Žinoma, tiksli statinio sienos varža priklauso nuo mišinio sudėties bei sienos storio, tačiau bet kokiu atveju ji gerokai pralenktų įprastinių mūro blokelių varžos rezultatus. Kanapių pluošto namai nedega atvira liepsna, jų nemėgsta kenkėjai, tokie blokeliai stebina savo ilgaamžiškumu – jie gali atlaikyti daugiau nei 500 metų ir net tuomet, kai statinys tampa nebereikalingas, juos lengva perdirbti.

Beje, kanapių stiebai tinka baldų plokščių gamybai ir yra puikus nendrių pakaitalas, tad jais galima dengti ir stogus.

Kanapių plaušo panaudojimas

Kanapių spalius panaudojus namo konstrukcijos gamybai, nuo jų atskirtą plaušą galima naudoti namo apšiltinimui skirtai vatai gaminti, tačiau šiam gaminiui reikia papildomos gamybinės įrangos. 

Užsienyje tokią vatą gaminančių kompanijų apstu, Lietuvoje - tai dar viena neišnaudota rinkos niša.

Kanapių vata išsiskiria savo ekologiškumu, o jos šiluminis laidumas labai artimas putplasčiui, akmens vatai bei kitoms termoizoliacinėms medžiagoms. Vis gi, tokia vata yra nekenksminga, su ja daug maloniau dirbti, o ją gaminant galima apsieiti be pavojingų cheminių medžiagų.

Užsienio patirtis

Australijoje bei daugumoje Europos šalių kanapių betonas statyboje naudojamas jau nuo 1960 metų. Azijoje bei Viduriniuosiuose Rytuose ši statybinė medžiaga jau skaičiuoja tūkstantmečius.

2010 metais pirmasis kanapių pluošto namas buvo pastatytas ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šioje šalyje, kaip ir Lietuvoje, buvo draudžiamas bet kokių kanapių auginimas, tad tokia statyba daugeliui atrodė nepriimtina bei nesuprantama.

Vis gi, išanalizavę visas galimas įprastinės statybos alternatyvas, naujojo namo šeimininkai nusprendė paaukoti nemažą pinigų sumą ir atsivežti kanapių pluošto iš svetur. Nors pasirinkę tokį statybos būdą naujakuriai turėjo nemažai vargo, jie teigia, kad viskas atsipirko su kaupu. Pora tapo puikiu pavyzdžiu ir kitiems JAV ekologinio gyvenimo būdo puoselėtojams, o tokie namai šalyje ėmė dygti vienas po kito.

Trumpą video reportažą iš pirmojo kanapių pluošto namo JAV galite išvysti čia:

Kanapių pluošto namų perspektyvos Lietuvoje

Galbūt pagaliau legalizavus pluoštinę kanapę tokie namai taps populiarūs ir Lietuvoje, o kol kas puikus metas eksperimentuoti ir ieškoti mūsų klimatui geriausiai pritaikyto kanapių betono mišinio sudėties.

Teigiama, kad kanapių spalių varža yra tokia gera, jog iš šių blokelių sumūrytai sienai nereikia jokio apšiltinimo, užtenka vos apdailinio sluoksnio, tačiau pasiekti, kad blokelis būtų ir termoizoliacinis ir kartu konstrukcinis – gana sunku. Dažniausiai tam naudojamos dvi skirtingos medžiagos – laikantysis namo karkasas bei apšiltinimas. Vis gi yra entuziastų, tikinčių, kad tinkamai parengtas mišinys leis atsisakyti apšiltinimo būtinybės ir žymiai sumažins statybos kaštus bei sutrumpins namo statybos laiką. Ar šios viltys pasiteisins – pamatysime po kelerių metų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt
Autoriai: Eglė Plytnikaitė
(28)
(0)
(12)

Komentarai (1)