„Už pagalbą Kremliui.“ Kinija to dar nematė. JAV ir ES siunčia galingą signalą  ()

Pekinui turėtų būti išsiųstas rimtas signalas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Vašingtonas kartu su Europos Sąjunga bando sudaryti vieningą frontą prieš Kiniją, padedančią Rusijos gynybos pramonei didinti gamybą ir aprūpinti Ukrainoje kariaujančią kariuomenę. Įvairių tipų ginkluose vis dar naudojami vakarietiški komponentai, kurie Rusiją pasiekia per Kiniją. Šalis taip pat aprūpina RF savo įranga ir komponentais, kurie gali būti naudojami ginklams gaminti.

Europa griežtina savo poziciją Pekino atžvilgiu, trečiadienį viešėdamas Briuselyje pareiškė JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Kurtas Campbellas. Antrasis JAV užsienio politikos pareigūnas, jo žodžiais, „kuo išsamiau ir konkrečiai“ kalbėjo Europos NATO sąjungininkams apie Kinijos veiksmus. Susitikimas įvyko liepos mėnesį Vašingtone vyksiančio aljanso lyderių viršūnių susitikimo išvakarėse, per kurį Pekinui turėtų būti išsiųstas rimtas signalas, pažymi „Politico“.

„Būtina pasakyti, kad bendras Kinijos tikslas yra ne tik remti Rusiją (mūsų nuomone, visapusiškai), o viešai sumenkinti šią paramą bei stengtis palaikyti normalius diplomatinius ir prekybinius ryšius su Europa“, – aiškino K. Campbellas nedidelei žurnalistų grupei.

Pasak jo, diskusijose Šiaurės Atlanto Taryboje, pagrindiniame NATO politinius sprendimus priimančioje institucijoje, daugelis Europos šalių leido suprasti, kad neįmanoma palaikyti normalių santykių su Kinija, jei ji tuo pat metu „slapta bendradarbiauja labiausiai destabilizuojančiame kare Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo“.

Vašingtonas nori pabandyti užtikrinti, kad Pekinas turėtų rinktis, ar palaikyti normalius prekybos santykius su ES ir JAV, ar paaukoti juos dėl Maskvos karinių pastangų rėmimo. 2023 metais Kinijos bendra prekyba su JAV ir ES buvo beveik septynis kartus didesnė nei su Rusija, antradienį sakė JAV prezidento patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pavaduotojas, atsakingas už tarptautinę ekonomiką Dalipas Singhas.

 

„Noriu aiškiai pasakyti, kad nenorime pakenkti visai prekybai tarp Rusijos ir Kinijos“, – sakė D. Singhas, kuris yra pagrindinis antirusiškų sankcijų sumanytojas. „Tačiau mano partneriai ir aš esame pasirengę taikyti sankcijas ir eksporto kontrolę, kad užkirstume kelią prekybai prekėmis ir technologijomis, kurios kelia grėsmę mūsų kolektyviniam saugumui.“

Kinija aktyviai skatina Rusijos karinio-pramoninio komplekso pritaikymą karinėms sąlygoms, pridūrė pareigūnas: 2023 metais iš Kinijos į Rusiją tiekta 90 % puslaidininkių ir mikroelektronikos, iš ten atkeliavo 70 % staklių ir įrangos.

 

Šios siuntos nėra pavienis incidentas ar kelių nesąžiningų įmonių veiksmai, o „patvirtinta Kinijos vadovybės... visapusiška užkulisinė parama“, pažymėjo K. Campbellas. Anot jo, tai leidžia Rusijai atkurti savo ginkluotąsias pajėgas, tolimojo nuotolio artileriją ir raketas, bepiločius orlaivius, galimybę sekti karių judėjimą mūšio lauke.

Briuselis supranta, kad su tokiais Kinijos veiksmais reikia kovoti. ES planuoja sankcijas įmonėms iš trečiųjų šalių, įskaitant Kiniją ir Honkongą, tiekiančioms Rusijai palydovinius vaizdus ir technologinius produktus. Kinai iš ES perka traškučius ir kitas prekes, kurias draudžiama gabenti į Rusiją, ir veža į Rusijos karines įmones.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(8)
(1)
(7)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()