„Neišsivystę, beraščiai, laukiniai... neegzistuoja.“ Dėjo apie Lietuvą (Foto) ()
Esame priskiriami prie neišsivysčiusių, beraščių, meškų odomis apsikarsčiusių laukinių, rašo Svitojus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tinklaraštininkas Žilvinas Svitojus savo „Facebook“ paskyroje rašo, kad Rytų Europa neegzistuoja.
„Kodėl jie nenori Rossijos žlugimo?
Rytų Europa neegzistuoja.
Ar kada nors paklausėte savęs, kodėl lietuviai taip stipriai priešinasi, kai mus vadina Rytų Europos šalimi? Viena iš pagrindinių, logiškai suvokiamų priežasčių – tokiu būdu esame priskiriami prie neišsivysčiusių, beraščių, meškų odomis apsikarsčiusių laukinių. Ši kategorija yra neteisinga ir geografiniu požiūriu, nes Lietuva tiek pat Šiaurėje, kiek Danija, o Bulgarija yra Europos Pietuose. Nerasite ir normalių politinių žemėlapių, nes neegzistuoja toks padalijimas. Pvz.: Graikija yra labiau Rytuose nei Lenkija. Nėra kaip tą Rytų Europą sukurti ir kultūrine prasme, nes baltai skiriasi nuo slavų, o rumunai nuo estų.
|
Rytų Europa yra fikcija, kuri buvo sukurta Europos suskaldymui ir ne be reikalo dar naudojamas „Rytų bloko“ pavadinimas. Yra Vakarų Europos civilizacija ir yra Rytų. Vakarai – stabilumas, kultūra ir geras gyvenimas, o Rytai – chaosas, organizuotas nusikalstamumas, prostitutės ir alkoholizmas. Ne be reikalo kiekviename rinkiminiame cikle jų skiriama tam dėmesio. Vakarų visuomenėje populistai mėgsta išnaudoti Rytų Europos ordų baubą dar iki šiol.
Fenomenas atsirado dar XVIII a. kaip mokslinių studijų objektas, kurio tikslas buvo tirti kaimynes „žemesnės kultūros“ tautas ir šalis. Tikslai buvo grynai imperialistiniai: užkariavimas ir pavergimas.
Dėl to ir nėra įmanoma apibrėžti regiono ribų – tai tik politika ir nieko daugiau. Bet sąvokai jau du šimtai metų. Kodėl ji egzistuoja iki šiol ir vis dar yra naudojama?
Pagrindinė priežastis, žinoma – Sovietų Sąjunga, kuri po II-ojo Pasaulinio karo reikalavo, jog Jungtinės Tautos pripažintų Rytų Europą kaip oficialią, atskirą šalių kategoriją. To reikėjo, savaime suprantama, kad būtų legitimizuota okupacija.
Sovietų mokslininkai ir politikai įdėjo daug pastangų, kad šis terminas prigytų ir išliktų. Jeigu paskaitysite Vikipediją, tai pakraupsite prisiminę, jog pagal tuos apibrėžimus Rytų Europos ribos gana puikiai apima viską nuo Uralo, Kaukazo iki Vokietijos. Sovietiniais laikais buvo tokių mokslininkų, kurie naudodami net temperatūros vidurkius įrodinėjo, jog Sibiras prasideda Rytų Vokietijoje.
Tai įtakos zona ir šešėlis, kuris apgaubia ir neleidžia pabėgti t. y. iš objekto, kuris mėtomas ten ir šen – tapti savarankišku, laisvu, nepriklausomu subjektu.
Vakarų marksistai, kartu su Kremliaus propagandistais ir naudingais Lietuvos idiotais čiulba unisonu apie tai, jog mes valdomi JAV, tapome Europos Sąjungos satelitu ir kalbame tai, ką mums liepia. Ir jų galvoje negali būti kitaip, nes mes nesame savarankiška tauta, o tik kažkokia rosijano versija. Na negali Lietuva turėti savo nuomonės ar veikti savarankiškai.
Tai yra ir viena iš priežasčių, kodėl mes negalime būti suvokiami kaip sėkmingi – neegzistuojanti tauta/ šalis kažką pasiekė pati? Nesąmonė – Lietuva tiesiog negalime būti lygi Vakarų Europai, nes juk esame IŠ PRASTESNIO MOLIO DRĖBTI. Tai (iš dalies) paaiškina, kodėl žmonės taip priešinasi statistikai, kuri sako, jog dar ši karta pasieks Vakarų Europos gyvenimo lygį (nemaišyti su per kartų kartas sukauptu turtu). Mes negalime ir būti laimingi – visas jaunimas juk emigravo jau! Jaunimas laimingiausias pasaulyje? Nesąmonė!
Kremlius taip įtikinėja mus ir Vakarus, jog tokios šalys kaip Lietuva ar Ukraina yra vaiko analogas, kuris pastoviai reikalauja priežiūros, yra išlaikytinis, mėgsta išdykauti ir bendrai – labiau galvos skausmas nei džiaugsmas.
Pakeisti šitą mentalinį paveikslą bus kur kas sunkiau nei tiesiog priskirti Lietuvą prie Šiaurės Europos ar pradėti rašyti Kyiv vietoj Kiev. Tol kol egzistuoja Europa ir ta… kita Europa, tol bus sunku rasti konsensusą ir saugumo klausimuose.
„Vakarų“ Europai sunku prisiversti galvoti apie „Rytų“ Europos problemas, kurie šiek tiek ne tokie kaip anie“, – rašo Svitojus.