Rekordinis lygis – Rusija rado spragą, kaip tęsti karą ir tai veikia! ()
Nuo 2022 metų pakilo 40 procentų, net kai JAV palūkanų normos kilo aukštyn.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Turtas, kurio niekas negali užšaldyti. Rusija rado spragą ir tai veikia. Turėdamas keletą galimybių finansuoti karą su Ukraina, Kremlius padidino aukso atsargas iki rekordinio lygio.
Praėjusį mėnesį Rusijos finansų ministerija paskelbė, kad padidins kasdienį valiutos ir aukso pirkimą 35,5 proc. Maskvos aukso atsargos jau spalį pirmą kartą viršijo 200 mlrd. JAV dolerių ribą ir pasiekė rekordinį 207,7 mlrd. JAV dolerių lygį.
„Nuo 2022 m. aukso kainos pakilo 40 procentų, net kai JAV palūkanų normos kilo aukštyn“, – Niujorke įsikūrusio investicinio banko tinklaraštyje pažymėjo „Goldman Sachs Research“ žaliavų strategė Lina Thomas.
„Tai labai keista. Paprastai dėl aukštesnių palūkanų normų auksas tampa mažiau patrauklus, nes auksas nemoka jokių palūkanų, skirtingai nei už obligacijas“, – pridūrė ji.
|
Po to, kai JAV ir kitos Vakarų šalys pradėjo įšaldyti Rusijos centrinio banko turtą, laikomą tų šalių finansų institucijose, ši logika buvo apversta.
„Tai buvo pažadinimo skambutis centriniams bankams visame pasaulyje“, – tęsė Thomas. „Jie pradėjo diversifikuoti savo atsargas nuo dolerio ir į turtą, kurio niekas negali užšaldyti – ir tai yra auksas.“
Thomas prognozuoja, kad iki kitų metų pabaigos šis auksas padidės iki 3000 USD už Trojos unciją (ozt. 1 Trojos uncija lygi 31,1034768 gramo – Red.)
Iš kur Rusija gauna aukso?
2022 m. Rusija buvo antra pagal dydį aukso gamintoja pasaulyje. Rusijoje kasmet išgaunama 320 tonų, arba 10,3 proc. pasaulio aukso. Ji atsilieka nuo Kinijos su 330 tonų, arba 10,6 proc. pasaulinės dalies. JAV užima ketvirtą vietą po Kanados su 5,5 proc., o Pietų Afrika, dar 2006 m. pasaulio lyderė, tais metais nukrito į septintą vietą su 3,3 proc.).
Didžiausios aukso gavybos įmonės Rusijoje auksą dažniausiai parduoda Rusijos komerciniams bankams, tokiems kaip VTB bankas, MDM, „Sberbank“ ir „Gazprombank“.
Jie savo ruožtu parduoda auksą Rusijos centriniam bankui, kuriam priklauso ir valdomos visos šalies atsargos. Du trečdalius aukso jis saugo Maskvoje, o likusią dalį – Sankt Peterburge.
Naujas „aukso prekybos kelias“
Viena didžiausių sankcijomis apkrautos Rusijos ekonomikos problemų yra ta, kad rublis smunka ir neturi teisėtos prieigos prie dolerių ar eurų.
Remiantis JAV analitikais, atrodo, kad Rusija „auksą naudoja kaip valiutą įsigyti ginklams ir užsienio prekėms, sukurdama naują aukso prekybos kelią tarp Rusijos, Afrikos, Artimųjų Rytų ir Kinijos“.
„Iki tol, kol Rusija 2022 m. vasario mėn. įsiveržė į Ukrainą, ji auksą įsigydavo greičiau nei bet kuri kita šalis pastarąjį dešimtmetį“, – pažymėjo Johnas Kennedy, RAND tyrimų vadovas šioje srityje.
JAV prezidento kanceliarijos vykdomasis įsakymas (E.O. 14024) galioja nuo plataus masto Rusijos invazijos pradžios, skelbiantis, kad „asmenims, pasiryžusiems būti atsakingiems už tai, prisidėjusiems, arba tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvavusiems ar bandžiusimes įsitraukti apgaulinguose ar struktūriniuose sandoriuose arba sandoriuose, kuriais siekiama apeiti JAV sankcijas, įskaitant turtą, pvz., auksą ar kitus tauriuosius metalus“, gresia baudos.
Nepaisant to, „Maskva naudoja auksą, kad palaikytų savo karo ekonomiką ir sustiprintų prieigą prie svarbiausių prekių, kartu turėdama didelę įtaką aukso gavybai Centrinėje Azijoje ir Afrikoje“, – rašė Kennedy.