Tai – katastrofa. „Keli naikintuvai ir „Wagner“. Kremliui trūksta žodžių ()
Turėtumėte vengti per daug tikėti savo blefu.
Visi šio ciklo įrašai |
|
|
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusijos vyriausybė neturėjo ką pasiūlyti B. al-Assadui, išskyrus kelis naikintuvus ir „Wagner“ samdinius, rašo korespondentas Stefanas Schollas.
Rusijos armija mielai vedžiojo užsienio žiniasklaidos profesionalus po vakarinę Sirijos provinciją, stumdama juos į palapines, kur kaukėti jaunuoliai iškilmingai įteikė automatinius šautuvus. Spaudos pareigūnai paaiškino, kad tai islamistai, kurie pasidavė. Tada tikriausiai atgailaujantys teroristai atsipalaidavę šnekučiavosi su Sirijos kariais. Sirijos nacionalinis susitaikymas, kurį Maskva surengė 2019 m., priminė blefus po atviru dangumi, kurie carinėje Rusijoje jau buvo vadinami „Potiomkino kaimais“.
Neseniai visas Rusijos įsitraukimas į Siriją atrodė kaip fanerinis manekenas. B.al-Assado režimas, kurį Maskva įspūdingai išgelbėjo 2015 metais pradėta karine intervencija, savaitgalį žlugo dar įspūdingiau.
Rusijos valstybinės televizijos pokalbių laidų vedėjai daro retorinius salto, kad prisitaikytų prie naujos tikrovės, o nuosaikesnės žiniasklaidos priemonės stengiasi paaiškinti „geopolitinę katastrofą“, rašo laikraštis „Kommersant“. Beveik devynerius metus buvo švenčiama puikus Rusijos oro pajėgų pasiekimas Sirijoje, o vėliau kaip pergalingai pažymėtas taškas Kremliaus supervalstybės darbotvarkėje.
|
Tačiau dabar ir Vladimiro Putino žodžiai iš 2017-ųjų skamba tuščiai: „Jei teroristai vėl pakels galvas, mes jiems suduosime tokius smūgius, kokių jie dar nebuvo patyrę. Žvaigždžių laidų vedėjai Dmitrijus Kiseliovas ir Vladimiras Solovjovas darniai bandė pavaizduoti kitokį V. Putiną. Citata: „Kai matome, jog prasidėjo politinis suartėjimo procesas, o pati Sirijos vadovybė mano, kad turime nustoti šaudyti ir pradėti derėtis, mes taip pat esame pasiruošę būti labiau sirais nei patys sirai“.
Ši citata paimta iš 2015 m. gruodžio mėn., kai dar turėjo prasidėti tikrasis karas, Alepo apgultis ir dauguma Rusijos bombardavimo antskrydžių sukilėlių miestuose. Tačiau tuometinis V. Putino daugiažodiškumas puikiai dera su jo propagandistų patikinimu, kad Rusijos kariai įspūdingai laimėjo Sirijoje – tačiau B. al-Assadas ir jo žmonės nieko nepadarė po pergalės. „Jokios išorinės jėgos nepadės, – sakė V. Solovjovas, – jei žmonės nenorės kovoti už savo šalį.“
Penktą dešimtį metų įpusėjęs praeivis, norėjęs likti anonimu, užvakar Jugo-Zapadnaja metro stotyje Maskvoje pasakė: „Kodėl turėčiau aptarti B. al-Assadą? Mūsų berniukai dabar kovoja už Kursko sritį. Nepaisant to, Sirija yra pralaimėjimas B. al-Assadui, vieninteliam oficialiam Rusijos sąjungininkui Artimuosiuose Rytuose, dabar reikia Maskvos prieglobsčio. Labai tikėtina, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos turės evakuoti karinį Tartuso uostą ir Chmeimimo karinį aerodromą“.
RF taip pat netektų svarbaus transporto mazgo Rusijos karinėms ir ekonominėms operacijoms Afrikoje. Tačiau visų pirma rimtai nukentėjo Maskvos prestižas. Prancūzų diplomatas Michelis Duclosas 2019 metais sakė, kad Vladimiras Putinas buvo laikomas dideliu Sirijos konflikto nugalėtoju. Šūkis „tvarka vietoj chaoso“, su kuriuo Maskva išgelbėjo B. al-Assadą nuo islamistų sukilėlių, džiugino autokratus visose pasaulio vietose.
Tačiau dabar pasauliniai Pietūs taip pat mato, kad Rusija neturėjo ką pasiūlyti Sirijai, išskyrus kelias dešimtis naikintuvų ir kelių „Wagner“ samdinių batalionų, kurių nepakanka Sirijai visiškai užvaldyti. Taip pat nebuvo jokios ekonominių investicijų programos ar politinių reformų koncepcijos, skirtos stabilizuoti B. al-Assado užpakalį Sirijoje. „Maskva neturi pakankamai karinių jėgų, išteklių ir valdžios veiksmingai smurtinei intervencijai už buvusios Sovietų Sąjungos sienų“, – rašo karybos analitikas Ruslanas Puchovas. Tarptautinėje arenoje tikrai galite blefuoti jėga, tačiau turėtumėte vengti per daug tikėti savo blefu.
Z-kanalai dabar Turkiją vadina didele nugalėtoja. Karo tinklaraštininkas Aleksandras Charčenko sako, kad „turkai“ iškart po Alepo užėmimo pradėjo tiesti naujus kelius. Musulmonai laimėjo kovą už žmonių protus. Tačiau Sirija dar nėra visiškai prarasta.
Anot naujienų agentūros TASS, „ginkluotos Sirijos opozicijos“ lyderiai, kurie iki šeštadienio buvo vadinami „teroristais“ Rusijoje, garantuoja saugumą Rusijos karinėms bazėms. Neaišku, ar šis saugumas galiausiai reiškia tik saugų elgesį. Arba sukilėliai, tarpininkaujant Turkijai, yra pasirengę ribotai bendradarbiauti su ankstesniu mirtinu priešu.