„Konfliktas pakrypo Putino naudai“ (3)
„Tendencija yra bloga Ukrainos pajėgoms.“
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusijos armija artėjant vasarai veržiasi į Charkivą, antrąjį pagal dydį Ukrainos miestą, o tai rodo, kad dvejus metus trukęs konfliktas pakrypo Vladimiro Putino naudai. Tai gali priversti Ukrainą nukreipti savo perteklines pajėgas toliau nuo Donbaso, kur Rusija vykdo ilgalaikę puolimo operaciją. Tai teigia Karnegio fondo karo ekspertė Dara Massicot leidiniui „The New Yorker“.
„Tendencija yra bloga Ukrainos pajėgoms. Ir manau, kad situacija dar pablogės. Rusai aiškiai teikia pirmenybę Doneckui Rytų Ukrainoje. Jie įdėjo daug pastangų ant žemės, naudojo sparnuotąsias bombas. Ukrainos daliniams tai kelia didelį stresą. Ukrainiečiai priversti nukreipti dalinius pasistiprinimui Charkivo srityje. Ir, nors ginklai (JAV – red.) tiekiami Ukrainai, jie atkeliauja ne iš karto. Personalo klausimai padaliniuose lieka neišspręsti“, – pastebi ekspertė.
Anot jos, Rusijai dar neužtenka jėgų bandyti pakartoti 2022 m. Rusai neturi nei gyvos jėgos, nei įgūdžių bandyti užimti tokio dydžio miestą. Rusija Charkivo kryptimi nori prasiveržti ir sukurti vadinamąją sanitarinę zoną. Blogiausias Charkivo scenarijus – Rusijos Federacija bando jį sugriauti bombarduodama raketų smūgiais.
Ukrainoje yra personalo problema. Kai kuriuose padaliniuose dirba 30–40 proc. O kai darbuotojų skaičius toks mažas, labai sunku įvykdyti savo misiją. Sumažinus šaukimo amžių nuo 27 iki 25 metų, neatsiranda reikiamas skaičius žmonių.
Kalbant apie amuniciją, Massicot mano, kad su JAV pagalba Ukraina išsilaikys bent iki 2024 m. ir galbūt 2025 m. pradžios. Tačiau yra labai sudėtinga amunicijos pristatymo į Ukrainą sistema. Ukrainiečiai turi sutartis su Europos ir Amerikos įmonėmis, kad tikrai padidintų gamybą, tačiau pačioje šalyje sunku užtikrinti tokių įmonių saugumą. Todėl Kyjivui bus nuolatinis iššūkis bandyti padidinti gamybą šalies viduje.
Kita problema, kurią pastebi analitikė, gali būti naujas Rusijos mobilizacijos etapas. Rusija turi tam tikrų pranašumų dėl gyvos jėgos ir gynybos pramonės bazės, kuri yra pasirengusi dirbti ilgalaikėje perspektyvoje.
„Jei pažiūrėtumėte į Ukrainos pusę, aš nežinau, kiek laiko jie gali išlaikyti šią poziciją, kurią turi dabar, kai sako: „Tai yra egzistencinis karas“.
Tačiau pažvelgus politikos, žmogiškųjų išteklių, ekonomikos ar tiesiog kasdieninio piliečių gyvenimo požiūriu, Kijevas stengiasi, kad kuo daugiau gyventojų gyvenimas būtų kuo normalesnis. Čia yra neatitikimas. Ir kadangi ši dinamika ir toliau bus nestabili, nesu tikra, kiek ilgai Kyjivas sugebės išlaikyti žmones šiame kognityviniame disonanse“, – rašoma leidinyje.