„Siūlo nepaprastai didelius atlyginimus.“ Ką tyliai daro Kinija ()
Įspėjime teigiama, kad verbuotojai siūlė pelningą atlyginimą už darbą Kinijoje, Pietų Afrikoje ir kitose šalyse.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
JAV, JK, Kanada, Australija ir Naujoji Zelandija kartu perspėja, kad Kinijos Liaudies išlaisvinimo armija „agresyviai verbuoja“ Vakarų naikintuvų pilotus.
Kaip rašo „Financial Times“, JAV Nacionalinis kontržvalgybos ir saugumo centras (NCSC) bei jo partneriai dalijimosi žvalgybos duomenimis tinkle „Five Eyes“ (liet. „Penkios akys“) paskelbė įspėjimą, kad Kinija ir toliau verbuoja esamus bei buvusius pilotus iš JAV ir NATO šalių, nepaisant bandymų blokuoti šią praktiką.
Kinija verbuoja Vakarų pilotus
„Siekdama išspręsti savo trūkumus, Kinijos kariuomenė agresyviai verbuoja Vakarų pilotus, kad šie apmokytų Kinijos pilotus. Pasitelkiamos privačios įmonės visame pasaulyje, slepiančios savo ryšius su Kinija ir siūlančios nepaprastai didelius atlyginimus“, – sakė NCSC direktorius Michaelas Casey.
Susirūpinimas dėl šios problemos išaugo po to, kai 2022 m. buvo atskleista, jog Pietų Afrikos privati skraidymo akademija pasitelkė daugiau nei dvi dešimtis į pensiją išėjusių JK kariuomenės pilotų, kad padėtų mokyti Kinijos pilotus.
Casey sakė, kad Vakarų partneriai pastaruoju metu padarė tam tikrą pažangą, kad užkirstų kelią verbavimui, tačiau Kinijos pastangos ir toliau „tobulėja kaip atsakas“. Jis sakė, kad įspėjimu buvo siekiama pabrėžti nuolatinę grėsmę ir atgrasyti Vakarų pilotus nuo pagalbos Kinijai.
„Kai kuriems buvusiems karo lakūnams galimybė vėl skristi egzotiškais naikintuvais gali atrodyti patraukliai, ypač jeigu mokamas didelis atlyginimas“, – sakė vienas JAV pareigūnas.
„Five Eyes“ įspėjime rašoma, kad verbuotojai naudojo „nedorus verbavimo metodus“, nuslėpdami Kinijos dalyvavimą. Verbuotojai taip pat taikėsi į skrydžių inžinierius, oro operacijų centro darbuotojus ir karinę taktiką išmanančius ekspertus.
Mokymų metu kinai bandė įgyti žinių apie šiuolaikinę Vakarų aviaciją ir taktiką, kurios galėtų būti panaudotos, pavyzdžiui, kare prieš Taivaną.
Įspėjime teigiama, kad verbuotojai siūlė pelningą atlyginimą už darbą Kinijoje, Pietų Afrikoje ir kitose šalyse.
Vienas JAV pareigūnas sakė, kad kai kurie buvę Vakarų naikintuvų pilotai paskatino savo kolegas prisijungti prie Kinijos pilotų mokymų.
Kovoja su verbuotojais
Vašingtonas ir jo partneriai ėmėsi kelių veiksmų, kad Kinijos kariuomenei būtų sunkiau įdarbinti Vakarų pilotus. JAV Prekybos departamentas skyrė sankcijas verbuotojų grupėms Kinijoje, Kenijoje, Laose, Malaizijoje, Singapūre, Pietų Afrikoje, Tailande, Jungtinėje Karalystėje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose dėl galimo įdarbinimo. Kinijos kariuomenė atsakė į šias pastangas sukurdama organizacijas skirtingais pavadinimais ir naujose vietose.
2023 m. birželio mėn. JAV prekybos departamentas įvedė sankcijas TFASA (angl. Test Flying Academy of South Africa). Pietų Afrikos skraidymo mokykla apkaltino JAV vykdant „nesąžiningo persekiojimo“ kampaniją nuo 2013 m., kai ši atsisakė teikti informaciją apie savo klientus JAV vyriausybei.
JK taip pat atnaujino Nacionalinio saugumo įstatymą, kad buvę pilotai būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn už tam tikros karinės informacijos atskleidimą. Sausio mėnesį NATO surengė konferenciją, kurioje buvo svarstomi būdai, kaip kovoti su šia grėsme.
TFASA atsisakė komentuoti, ar toliau rengia Kinijos pilotus. Kinijos ambasada Vašingtone teigė „nežinanti“ detalių, tačiau pridūrė, kad „šalys neturėtų apibendrinti ir piktnaudžiauti nacionalinio saugumo samprata ir diskredituoti atitinkamų įmonių“.
„Kai kurie JAV pareigūnai suskubo kaltinti Kiniją ir suteršti įprastus mainus bei bendradarbiavimą tarp Kinijos ir JAV, o tai nėra palanku sveikam Kinijos ir JAV santykių vystymuisi“, – teigiama Kinijos ambasados pranešime.