Skelbiamas aliarmas. „Iš Rusijos masiškai plinta epidemija“ (1)
Rusijos įtaka Rytų Europoje sustiprina ŽIV epidemiją, ekspertai atkreipia dėmesį į dezinformacijos kampanijas ir politinį spaudimą, kurie kenkia visuomenės sveikatos pastangoms, trikdo gydymo programas ir prisideda prie nerimą keliančio naujų infekcijų ir su AIDS susijusių mirčių skaičiaus visame regione augimo.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Auganti Rusijos įtaka Rytų Europoje skatina ŽIV epidemiją, perspėja sveikatos apsaugos lyderiai, kaip rašo „The Guardian“.
Pastangas gerinti gydymą ir užkirsti kelią infekcijoms trukdo Rusijos dezinformacijos ir propagandos kampanijos, skirtos pagrindinėms grupėms, įskaitant opioidų pakaitinės terapijos paslaugas, kurios atlieka itin svarbų vaidmenį mažinant ŽIV riziką tarp narkotikus vartojančių žmonių, taip pat tarp LGBTQ+ bendruomenei priklausančių asmenų.
Rytų Europoje ir Centrinėje Azijoje naujų ŽIV diagnozių skaičius nuo 2010 m. išaugo 20 %, o su AIDS susijusių mirčių skaičius išaugo 34 % – tai sparčiausias augimo tempas visame pasaulyje.
Tuo pat metu keliose šalyse buvo priimti „užsienio agentų“ įstatymai, sukurti pagal Rusijos įstatymus, verčiantys labdaros organizacijas ir tarptautinį finansavimą gaunančias organizacijas registruotis ir laikytis ataskaitų teikimo reikalavimų. Dėl to kai kurios labdaros organizacijos buvo priverstos užsidaryti, kaip buvo pranešta per 25-osios tarptautinės AIDS konferencijos žiniasklaidos pranešimą.
|
Specialusis PSO Europos patarėjas Michel Kazatchkine pabrėžė augančią Rusijos įtaką kaimyninėse šalyse, kuri apima saugumo tarnybų ir vidaus reikalų ministerijų finansavimą.
„Tai toliau finansuoja propagandą ir vykdo greitą okupuotų teritorijų rusifikavimą“, – pažymėjo jis.
Kazatchkine pateikė žalingos Rusijos propagandos poveikio pavyzdį, nurodydamas, kad trapi opioidų agonistų terapijos programa Kazachstane dabar beveik uždaryta. Jis dalyvavo delegacijoje, kuri susitiko su šalies prezidentu, kad pasisakytų už programą.
Buvusi Kirgizijos parlamento narė, Rytų ir Vidurio Europos bei Vidurio Azijos narkotikų politikos komisijos narė Natalija Nikitenko atkreipė dėmesį į tai, kad daugelis Vidurinės Azijos šalių turi daug migrantų darbo jėgos Rusijoje. Asmenys, užsikrėtę ŽIV arba vartojantys narkotikus, bijo su savimi atsinešti gydymo priemonių dėl deportacijos pavojaus, kaip aiškino ji.
Tuo tarpu Ukrainoje, nepaisant Rusijos karo sukeltų sutrikimų, nacionalinė ŽIV priežiūros programa atnaujinta, o besigydančių žmonių skaičius nuo 2022 metų vis didėja.