„Žuvo mažiausiai 9 Rusijos brigados. Kiliminis bombardavimas. Viskas sulyginta su žeme“ ()
Kodėl Ukrainos ginkluotosios pajėgos pasitraukė ir kas gali nutikti toliau?
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ukrainos gynybos pajėgos paliko Vuhledarą Donecko srityje. Tikslas buvo išsaugoti personalą ir karinę techniką, savo „Telegram“ kanale pranešė operatyvinė-strateginė karių grupė „Chortycia“.
Kaip pažymėjo „Chortycia“, patyręs didelių nuostolių dėl ilgų mūšių, priešas neatsisakė bandymų užimti Vuhledarą.
„Bandydamas bet kokia kaina perimti miesto kontrolę, jam pavyko pasiųsti rezervus į flangus vykdyti išpuolius, kurie išsekino Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vienetų gynybą. Dėl priešo veiksmų iškilo apsupimo grėsmė“, – rašoma pranešime.
Siekdama išgelbėti Ukrainos karinio personalo gyvybes ir techniką, vadovybė davė leidimą išvesti pajėgas iš Vuhledaro.
„Vyriausioji vadovybė davė leidimą atlikti vienetų išvedimo iš Vuhledaro manevrą, siekiant išsaugoti personalą ir karinę techniką bei užimti pozicijas tolimesniems veiksmams“, – pažymi gynybos pajėgos.
Išskerdė rusus
Prieš tai, rugsėjo 30 d., „DeepState“ projektas „Telegram“ kanale rašė, kad okupantai į Vuhledarą pateko iš vakarų ir pietų, o vėlų spalio 1-osios vakarą analitikai pranešė apie miesto okupaciją. Pastebėtina, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas spalio 3-osios ataskaitoje, aprašydamas situaciją skirtingomis fronto kryptimis, nepaminėjo Vuhledaro.
|
„Žinoma, Ukraina prarado placdarmą, nuo kurio buvo naudinga išlaikyti gynybą, ir mūsų kariai didvyriškai tai darė daugiau nei 2 metus, laikydamas šį placdarmą“, – sakė Karinių teisės tyrimų centro vadovas Oleksandras Musijenko ir pažymėjo, kad Ukrainos kariai ten sunaikino daugybę Rusijos karių ir jų technikos.
Mūšiai dėl Vuhledaro skirtingu intensyvumu tęsėsi nuo 2022 m. kovo pabaigos. Miestą gynė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 72-osios mechanizuotosios brigados kariai. Be to, per pastaruosius šešis mėnesius aktyvių Rusijos armijos puolimų sąlygomis.
72-osios mechanizuotosios brigados nepilotuojamų sistemų bataliono vadas Andrijus Nazarenko „Suspilne“ sakė, kad Ukrainos kariai likvidavo 9 okupantų brigadas. Šiuo metu Vuhledare yra dislokuotos mažiausiai penkios Rusijos armijos brigados. Priešas išsiuntė šviežius ir apmokytus dalinius šturmuoti miestą.
„Priešas aktyviai šturmavo flangus, darė viską, kad vėliau galėtų atakuoti miestą savo flangais, tačiau prieš tai aktyviai šturmavo Vodianę, pasiekdamas patogias pozicijas prie miesto“, – sakė kariškis ir pridūrė, kad siekdami tikslo okupantai masiškai naudojo KAB ir FAB „kiliminius sprogdinimus“.
Šiuo metu mieste, kuriame gyveno iki 15 tūkstančių žmonių, yra 107 gyventojai, kurie kategoriškai atsisakė išvykti. Jie gyvena rūsiuose. Pasak Donecko srities karinės administracijos vadovo Vadimo Filaškino, vaikai iš miesto buvo evakuoti jau seniai.
Ko laukti toliau
Kaip RBC aiškina ekspertas Musijenko, Rusijos kariai tikrai turėjo pranašumą, todėl Ukrainos ginkluotosios pajėgos turėjo pasitraukti. Anot jo, dabar dominuojančias aukštumas kontroliuos priešas. Ukrainos kariai iš tikrųjų turės trauktis į įtvirtintas linijas.
„Įsitvirtinsime, tada viskas priklausys nuo priešo veiksmų pobūdžio, ar jie toliau puls į šiaurės vakarus link Kurachovės šia kryptimi“, – siūlo Musijenko.
Jis neatmeta galimybės, kad Ukrainos pajėgos palaipsniui trauksis į Kurachovę, į miestus ir miestelius, kur yra galimybė įsitvirtinti ir geriau laikyti gynybą.
„Ir iš tikrųjų reikia suformuoti tokią įtvirtintų miestų juostą, kurioje galėtume išsilaikyti gana ilgai, kaip rodo praktika, todėl dabar Rusija sutelks dėmesį į maksimalų puolimą atvirose teritorijose per mažas gyvenvietes“, – sako Musijenko.
Jo nuomone, okupantai darys viską, kad priartėtų prie Kurachovės ir Pokrovsko, juos apsuptų, bet nepradės tiesiogiai kovoti dėl šių gyvenviečių, laukdami persigrupavimo, pastiprinimo ir savų pajėgų papildymo.
Ar miesto užėmimas pakeis Rusijos armijos operacijų Donecko srityje eigą?
Pasak Musijenko, antrasis scenarijus, kuris gali įvykti, yra toks, kad priešas gali suformuoti pajėgas Prijutnėje, Velyka Novosilkos rajone Vremivkos kryptimi, kad galėtų judėti ir ten.
„Lygiagrečiai pietinėje Donecko srities dalyje jie eitų dviem kryptimis nuo Vuhledaro ir tiesiog Vremivkos kryptimi, kad iš pietinio flango iš tikrųjų padarytų spaudimą Kurachovei ir Pokrovskui“, – aiškina pašnekovas.
Be to, anot eksperto, agresorius gali bandyti daryti spaudimą Kupjansko srityje. Tai yra, ištempti Ukrainos gynybos liniją rytuose ir priversti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas perkelti savo pajėgas iš Kursko srities.
„Jie nori išplėsti mūsų gynybos liniją, veržtis kuo giliau į Donecko sritį, tada veržtis į priekį, naudojant daug pėstininkų, o iš tikrųjų prieš žiemą pabandyti pusiau apsupti Kurachovę ir Pokrovską, bet mažai tikėtina, kad jie vykdys kovines operacijas, ir mes palaipsniui atsitrauksime, grįšime į Kurachovę Vuhledaro kryptimi“, – apibendrina Musijenko.
JAV karo studijų instituto (ISW) analitikai išreiškė nuomonę, kad Vuhledaro užėmimas vargu ar radikaliai pakeis rusų puolimo operacijų vakarinėje Donecko srityje eigą. Savo išvadas jie daugiausia grindžia tuo, kad Vuhledaras nėra itin svarbus logistikos centras.
Musijenko pažymi, kad jei kalbame apie rusų planus, jie tikrai nesikeičia. Kadangi Rusijos Federacija turi tam tikrų sėkmių, ji juda į priekį. Dabar okupantai stringa, o Ukrainos ginkluotosios pajėgos daro viską, kad sulėtintų šios operacijos tempą, išvargintų priešą.
„O rusai tik bando pakeisti įvykių eigą, bent jau taktiniu lygmeniu, tai, kas nutiko, Rusijai yra taktinė sėkmė, kuri gali išaugti, jei pavyks išvystyti operacijos tempą ir padaryti greitą, tarkime, proveržį po Vuhledaro, kuris vargu ar įvyks“, – priduria Musijenko.