„Rusijoje žengia į degradaciją.“ Atėjo kritinė fazė (2)
Įveikti praktiškai neįmanoma.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusijos ekonomikoje prasidėjo vienas pavojingiausių ir destruktyviausių raidos scenarijų – stagfliacija, t. y. ekonomikos sąstingio ir didelės infliacijos derinys. Šis reiškinys, kurio baiminasi viso pasaulio ekonomistai, yra tiesioginis sankcijų spaudimo ir brangiai kainuojančio karo su Ukraina rezultatas.
Remiantis XIX tarptautinėje konferencijoje „Rusijos regionai permainų akiratyje“ pristatytais duomenimis, Rusijos ekonomikoje pastebimi nerimą keliantys ženklai, kad įsivyrauja stagnacijos tendencijos. Jau trečią mėnesį iš eilės stebimas ekonominio aktyvumo sulėtėjimas. Makroekonominės analizės ir trumpojo laikotarpio prognozių centro (CMACP) duomenimis, „vis mažiau yra augančių pramonės šakų ir vis daugiau krentančių“.
|
Civilinės pramonės sektoriuje stebima maždaug nulinė dinamika arba net nuosmukis. Vieninteliai sektoriai, kuriuose vis dar pastebimas augimas, yra gynybos pramonės kompleksas ir iš dalies atsigaunanti naftos produktų gamyba. Tačiau net ir šios sritys, veikiančios priverstinės paklausos sąlygomis, negali kompensuoti bendro nuosmukio.
Pagrindiniai padėtį bloginantys veiksniai yra ūmus kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas, griežtėjanti pinigų politika ir išnaudotos ekonomikos fiskalinio skatinimo galimybės.
Tuo pat metu stagfliacija yra praktiškai nevaldoma standartiniais ekonominiais metodais. Kova su infliacija didinant palūkanų normas ir mažinant išlaidas dar labiau lėtina ekonomikos augimą, tuo tarpu skatinimo priemonės, kuriomis siekiama padidinti ekonomikos augimo tempą ir padidinti fiskalinio skatinimo galimybes. Taip susidaro užburtas ratas, iš kurio labai sunku ištrūkti.
Ekonomistai įspėja, kad laiku nesustabdyta stagfliacija tampa „chroniška“. Dėl tokios raidos jos įveikti praktiškai neįmanoma be radikalių reformų ir aukštos vadovų kompetencijos. Tačiau būtent valdymo sistemos nekompetencija ir voliuntaristiniais sprendimais paremta politinė vadovybė tapo pagrindine dabartinės krizės priežastimi.
Sankcijos, apribojusios Rusijos galimybes naudotis Vakarų technologijomis, rinkomis ir investicijomis, ir karas su Ukraina, dėl kurio daug išteklių buvo nukreipta karinėms reikmėms, tempia Rusijos ekonomiką žemyn. Tokiomis sąlygomis tolesnis stagfliacijos krizės gilėjimas gali būti viso šalies ekonominio modelio sisteminio degradavimo pradžia.