„Netoliese esančioje sistemoje skrenda milžiniškas tarpžvaigždinis erdvėlaivis“ ()
Skrydis gali trukti šimtmečius ar net tūkstantmečius.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tarptautinis mokslininkų, inžinierių ir miestų planuotojų konsorciumas, pavadintas „Project Hyperion“, paskelbė didžiulio erdvėlaivio, galinčio išlaikyti ir gabenti keleto kartų žmones tarpžvaigždinėje kelionėje, projektavimo konkursą.
Kaip praneša „Universe Today“, konkurso rengėjai meta iššūkį sukurti koncepciją, pagrįstą dabartinėmis ir artimiausios ateities technologijomis. Laimėjusi komanda gaus 10 000 USD prizą.
Nepaisant jaudinančios erdvėlaivių, galinčių nukelti mus į tolimas Visatos vietas, perspektyvos, konkursas yra ne kas kita, kaip žavus minties eksperimentas, ištrauktas tiesiai iš mokslinės fantastikos romano.
Viena vertus, pasikliaujant šiuo metu žinomais varikliais, patekti į net artimiausią žvaigždžių sistemą Proxima Centauri, kuri, beje, manoma, kad nėra tinkama gyventi, gali užtrukti mažiausiai 1000 metų.
|
Nors pagal kai kurias pažangias koncepcijas, pvz., „Project Orion“, „Daedalus“ ir „Icarus“, teoriškai galima būtų pasiekti Proxima Centauri per 36–85 metus, reikalingos kuro sąnaudos ir kiekis yra pernelyg dideli. Alternatyva – nusiteikti ilgam skrydžiui, kuris gali trukti šimtmečius ar net tūkstantmečius. Tam reikalingas pakankamo dydžio erdvėlaivis, galintis talpinti šimtus (ar tūkstančius) žmonių, kurie pasikeistų per kelias kartas.
Keleto kartų laivai leistų žmonijai klestėti ir net susilaukti vaikų pakeliui į tolimą tikslą, esantį už šviesmečių, todėl konkursas taps smagiu galvosūkiu, kaip toks laivas galėtų atrodyti.
„Milžiniškas tarpžvaigždinis laivas skrenda šalia ledinės planetos netoliese esančios žvaigždės sistemoje“, – rašoma projektavimo santraukoje. „Peržengiant klasikinį varomosios jėgos ir konstrukcijos nagrinėjimą, kokia gali būti sukurta ideali buveinių architektūra ir kokia visuomeninė sankloda, siekiant užtikrinti sėkmingą kelionę, jei ji trunka kelis šimtmečius?“
Keleto kartų laivas turi „išlaikyti save“, kad „pradinė įgula“ galėtų „gyventi, daugintis ir mirti žvaigždėlaivyje, o jų palikuonys tęstų kelionę, kol pasieks tikslą“.
Kitaip tariant, jame turi būti visos gyvybės palaikymo sistemos, reikalingos, kad žmonės išliktų gyvi per keletą kartų, pavyzdžiui, žemės ūkis ar alternatyvūs maisto auginimo būdai.
Konkrečiai, laivas turėtų būti „suprojektuotas taip, kad apimtų 250 metų trukmės misiją“, tuo pačiu užtikrinant „lygiavertę Žemei gravitaciją dirbtinėmis priemonėmis, tokiomis kaip sukimasis“ ir „visapusišką skydą nuo spinduliuotės“, kad apsaugotų nuo 500 iki 15000 gyventojų.
„Pagalvokite apie skirtumą tarp drono ir vandenyno lainerio“, – sakė „Hyperion Project“ organizacinio komiteto narys Andreasas Heinas. Keleto kartų laivai „paprastai būna daug didesni nei tarpžvaigždiniai zondai, nors greičiausiai jie naudotų panašias varomąsias sistemas, tokias kaip branduolių sintezės varomoji jėga“.
Užuot kovoję su dabartinių technologijų suvaržymais, konkurso organizatoriai reikalauja, kad kiekvieną dalyvaujančią komandą sudarytų bent vienas dizaineris, inžinierius ir socialinis mokslininkas.
„Šis konkursas unikaliai tiria sudėtingą sąveiką tarp keleto kartų laivų technologijų ir labai ribotų išteklių visuomenės dinamikos“, - sakė A. Heinas.
Minčių eksperimentas netgi galėtų padėti suprasti, kaip mes kovojame su egzistencinėmis grėsmėmis Žemėje, tokiomis kaip klimato kaita.
„Manau, kad mąstymas už Žemės ribų gali pasiūlyti vertingų įžvalgų, kaip galėtume pagerinti gyvenimą čia, „erdvėlaivyje Žemė“, – sakė organizacinio komiteto architektė ir dizainerė Yazgi Demirbas.
„Kaip ir kosmose, kur susiduriame su daugybe iššūkių, mums reikia naujoviško požiūrio į planetą, kad būtų skatinama harmonija ir atsparumas dabartinių pasaulinių konfliktų ir iššūkių aplinkoje.“