Aptikta ypatingai masyvi spiralinė galaktika. Šviesa mus pasiekia iš maždaug 1,1 milijardo metų amžiaus Visatos  ()

Pirmosios galaktikos buvo labai netvarkingos, kupinos pavienių didžiulių gumulų, srautų ir kitokių nesimetriškų struktūrų. Laikui bėgant, nusistovėjo vis daugiau tvarkingų spiralinių ir elipsinių galaktikų.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© wolfofart (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/illustrations/nebula-space-galaxy-universe-8841036/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Anksčiau buvo manoma, kad spiralinės galaktikos pradėjo atsirasti tik praėjus keliems milijardams metų po Didžiojo sprogimo, bet Jameso Webbo teleskopo atradimai pakeitė šį vaizdą. Štai ir pernai atrasta spiralinė galaktika, egzistavusi praėjus mažiau nei milijardui metų po Didžiojo sprogimo.

Dabar aptikta truputį vėlesnė, bet gerokai brandesnė ir ypatingai masyvi spiralinė galaktika. Jos, pavadintos Zhulong (Fakelo drakonu), šviesa mus pasiekia iš maždaug 1,1 milijardo metų amžiaus Visatos. Tai tolimiausia žinoma galaktika, kurioje pavyko išskirti ir diską su spiralinėmis vijomis, ir elipsoido formos centrinį telkinį.

[EU+Kuponai] „Winter Sale 2025“! Kainos nutirpo 60 %. Energijos stotelės, dulkių siurbliai, vaizdo projektoriai ir kt. Ribotas kiekis (Video)
1356

„Winter Sale 2025“ išpardavimas!

Nuolaidų kuponai

Galioja iki 2025-01-28

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „FOSSiBOT F1200“ - mobili energijos stotelė, 1200W, 1024Wh, LiFePO4, tarnaus 10+ metų

2) „JIGOO C500“ - rekordinės kainos 500W belaidis dulkių siurblys

3) „Wanbo T2 Ultra“ - 1080P, Android TV 11, Netflix ir kt. už fantastišką kainą

Išsamiau

Spiralinės vijos driekiasi net 19 kiloparsekų nuo centro – panašiai kaip Paukščių Tako. Galaktika mūsiškę primena ir savo mase – jos žvaigždžių masė siekia 100 milijardų Saulės masių. Be to, centrinė galaktikos dalis yra raudona – kupina senų žvaigždžių – o pakraščiai, priešingai, mėlyni nuo jaunų žvaigždžių spinduliuotės.

Toks galaktikų evoliucijos scenarijus, kai žvaigždės pirmiau formuojasi centre, o paskui – išorėje, yra dažnas, tačiau netikėta tokį ryškų jo įrodymą aptikti tokioje ankstyvoje Visatoje.

 

Žvaigždžių masė taip pat rodo, kad galaktikoje žvaigždėdara greičiausiai vyko labai efektyviai – žvaigždėmis virto net 30 proc. visų dujų. Palyginimui, aplinkinėje Visatoje šis rodiklis niekada neviršija 20 proc., o dažniausiai yra mažesnis už dešimtadalį.

Taigi, panašu, Zhulong per milijardą metų nubėgo tokį raidos kelią, kokį kitos galaktikos sunkiai įveikia per dešimtį.

Tyrimo rezultatai skelbiami „arXiv“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(1)
(1)
(0)

Komentarai ()