Juodi tamsiosios materijos darbeliai  (2)

Tyrimai rodo, kad tamsioji materija galėjo prisidėti prie Žemėje vykusių masinių išmirimų


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Daugiau, nei 99 % visų kada nors mūsų planetoje gyvenusių rūšių dabar yra išnykusios, ir nors didžiąją šių išmirimų dalį galima priskirti konkurencijai ar negebėjimui prisitaikyti, daug išnyko ir per dramatiškus kataklizmus. Fosilijos rodo, kad šie masiniai išmirimai vyksta periodiškai, maždaug 26 – 30 milijonų metų ciklais – o tai įdomu, nes panašiai tiek laiko trunka Saulės kelionė aukštyn ir žemyn per galaktikos diską, kertant Paukščių Tako centrinę liniją.

Šiame regione, vadinamoje galaktikos plokštumoje, pilna dujų ir dulkių debesų, galinčių sutrikdyti mūsų planetų sistemos kosmines nuolaužas ir pasiųsti jas mūsų planetos link, kas sutampa su kai kuriais masiniais išmirimais. Tačiau naujas tyrimas atskleidžia, kad gali būti dar vienas žaidėjas: tamsioji materija.

Kaip rašoma Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, kertant koncentruotus šios neregimos materijos regionus, šioji taip pat gali nukreipti kometas susidūrimo su Žeme kursu. Be to, tamsiosios materijos dalelės gali pakelti mūsų planetos branduolio temperatūrą, kas savo ruožtu gali paveikti geologines sistemas ir sukelti masinius išmirimus.

Mūsų galaktika, Paukščių Takas, yra milžiniškas, maždaug 120 000 šviesmečių skersmens plokščias, kupinas žvaigždžių, dulkių ir dujų, diskas. Yra žinoma, kad šio didžiulio besisukančio disko centrinėje linijoje, arba galaktikos plokštumoje, susikaupusios dulkės ir dujos, bet taip pat ten netrūksta ir tamsiosios materijos. Nors tiesiogiai šios medžiagos stebėti negalime, mokslininkai žino, kad ji egzistuoja, nes gravitaciškai veikia kitus kosmoso objektus. Remdamiesi šiais stebėjimais, mokslininkai apskaičiavo, kad kiekviename kubiniame galaktikos plokštumos šviesmetyje yra apie vieną Saulės masę tamsiosios materijos.

Sukdamasi apie Paukščių Taką, kas užtrunka apie 250 milijonų metų, mūsų planetų sistema dar ir juda aukštyn ir žemyn per galaktikos diską, kirsdama galaktikos plokštumą maždaug kas 30 milijonų metų. Tai koreliuoja su užfiksuotais intervalais tarp masinių išmirimų ir kometų smūgių, kas paskatino Michaelą Rampino iš Niujorko universiteto toliau tyrinėti, kas galėtų vykti.

Nors ankstesniame darbe buvo keliama mintis, kad dulkių ir dujų koncentracija plokštumoje gali būti pakankama, kad paveiktų kometų orbitas Saulės sistemoje, Rampino kelia mintį, kad gali prisidėti ir tamsioji materija. Jos debesys gali sutrikdyti kosminių nuolaužų orbitas ir kai kurias nukreipti link Žemės, taip sukeldami didžiulius susidūrimus, panašius į dinozaurus išnaikinusį garsųjį kometos smūgį prieš 66 milijonus metų.

Dar gali būti, kad mūsų planetai kertant plokštumą, mūsų planetos gravitacija gali pritraukti tamsiosios materijos daleles, kurios krenta į planetos branduolį ir ten kaupiasi. Tada šios dalelės gali pradėti anihiliuoti viena kitą, ir sukurdamos daugybę karščio, pakelti branduolio temperatūrą keliais šimtais laipsnių. Per milijonus metų šis karštis keliauja link paviršiaus, sukeldamas tokius įvykius. kaip ugnikalnių išsiveržimai ir ar globalūs klimato pokyčiai ir jūros lygio kilimas, kurie gali išnaikinti daug Žemėje gyvenančių rūšių.

Šaltiniai: NYU, MNRAS ir Science


Justine Alford
www.iflscience.com

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(59)
(3)
(56)

Komentarai (2)