„Hayabusa2“ antrąkart nusileido ant tolimo asteroido (Video)  ()

Japonijos zondas, pasiųstas paimti mėginių iš tolimo asteroido, ketvirtadienį sėkmingai nusileido ant šio dangaus kūno, pranešė japonų kosmoso agentūra.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Nusileidimas sėkmingas“, – naujienų agentūrai AFP sakė Japonijos aerokosminių tyrimų agentūros (JAXA) atstovas Takayuki Tomobe.

Zondo nusileidimas paimti mėginių, kurie galėtų padėti suprasti Saulės sistemos evoliuciją, JAXA misijų valdymo salėje buvo palydėtas džiaugsmo šūksniais ir plojimais.

Anksčiau ketvirtadienį JAXA pareigūnai sakė, kad zondas tikriausiai nusileido sėkmingai, bet patvirtinimas atėjo tik po to, kai „Hayabusa2“ vėl pakilo nuo asteroido ir atnaujino ryšį su misijų valdymo centru.

„Visi jaučiame palengvėjimą, kad zondas vėl pradėjo siųsti duomenis iš savo antenos, galinčios atsiųsti mums daug duomenų“, – sakė T.Tomobe.

Tyrimų programos direktorius Takashi Kubota žurnalistams sakė, kad nusileidimo operacija buvo „daugiau nei tobula“, ir pridūrė, kad projekto vadybininkas Yuichi Tsuda komandai pasakė: „Patekome į istoriją.“

Trumpas ketvirtadienio nusileidimas buvo antras kartas, kai „Hayabusa2“ nutūpė ant asteroido Riugu, esančio už 300 mln. km nuo Žemės.

Per ketvirtadienio nusileidimą turėjo būti paimta mėginių iš didesnio gylio, galinčių pateikti informacijos apie tai, kaip Saulės sistema atrodė savo ankstyvuoju laikotarpiu prieš maždaug 4,6 mlrd. metų.

Kad būtų galima paimti šių svarbių mėginių, balandžio mėnesį sprogstamasis užtaisas, nuleistas iš „Hayabusa2“, išmušė kraterį asteroido paviršiuje. Per šią rizikingą operaciją buvo išmušta medžiagos, nepaveiktos milijonus metų šį dangaus kūną gairinusio saulės vėjo ir kosminių spindulių.

Mokslininkai tikisi, kad šie mėginiai padės geriau suprasti Saulės sistemos raidos istoriją, kadangi asteroidai yra jos formavimosi liekanos.

Iki šiol tokių mėginių dar nebuvo pargabenta. 2005 metais per vieną NASA misiją zondas į kometą paleido smūginį įrenginį ir stebėjo išmetalus, bet jų nesurinko.

Vasario mėnesį „Hayabusa2“ pirmą kartą buvo nusileidęs ant Riugu: trumpai prisilietė prie asteroido, iššovė į jo paviršių „kulką“ pagamintą iš reto metalo tantalo, kad pakeltų dulkių debesį ir dalį jų surinktų kaip grunto mėginį. Po to zondas sugrįžo į laukimo poziciją šalimais.

Per sudėtingą, daug metų truksiančią „Hayabusa2“ misiją ant paviršiaus taip pat buvo nuleista judančių aparatų ir robotų.

Aut. teisės: BNS
(16)
(0)
(16)

Komentarai ()