Į kosmoso lenktynes stojo ne tik JAV ir SSRS – į padanges bandė kilti ir viena Artimųjų Rytų šalis, tapusi pirmąja arabų valstybe, kūrusia savo kosmoso programą: projektu itin susidomėjo kariškiai (Foto, Video)  ()

Artimųjų Rytų valstybė tapo pirmąja arabų šalimi, kūrusia kosmosą pasiekiančias raketas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Po 15 metų trukusių žiaurių miesto kovų, vaikščioti toli nuo Beiruto nereikia, kad pamatytum pilietinio karo, kuris draskė Libaną 1975–1990 m., ženklus.

Daugelis aukštų pastatų vis dar yra pažymėti kulkų skylėmis. Net naujasis miesto centras, dabar išmargintas blizgančiais stikliniais biurų blokais, byloja apie sunaikinimo mastą. Senamiestis kovose buvo beveik visiškai sunaikintas.

Bet prieš viską niokojantį pilietinį karą, tuo metu vos du milijonus gyventojų turinti šalis, buvo novatoriškų tyrinėjimų priešakyje. Be kelių Egipto pastangų 1950-ųjų pabaigoje, Libanas buvo pirmoji arabų valstybė, pasiekusi kosmosą.

Į kosmosą

Šis neįtikėtinas žygdarbis pirmą kartą prasidėjo 1960 m., kai 25 metų Manougas Manougianas, neseniai atvykęs į Libaną, užėmė dėstytojo pareigas Haigazian koledže, mažoje Armėnijos laisvųjų menų įstaigoje.

Būdamas jaunas ir augdamas Jeruzalėje, raketų manijos apsėstas jaunas berniukas turėjo daug laiko pasimėgauti savo fantazijomis, nes dėl Izraelio ir Palestinos konflikto buvo uždaryta mokykla, palikdama jam laisvę gilintis į mokslinės fantastikos knygas.

 

Vėliau baigęs bakalauro studijas Teksase ir pastatęs savo pirmąsias mini raketas dirbdamas Ohajo valstijoje, jis pradėjo svajoti apie didesnes kosmines raketas.

1960 m. rudens semestre jaunasis dėstytojas studentų skelbimų lentoje paskelbė: „Ar norite būti Haigazian College Rocket Society (HCRS) dalis?“. Septyni studentai atsiliepė į skelbimą ir taip gimė Libano kosmoso programa.

Tačiau ambicingam tikslui iškilo sunkumų. Kai septintajame dešimtmetyje sovietai ir amerikiečiai kosminiams projektams išleido daugiau nei 30 milijardų dolerių, Manougianas ir HCRS per šešerius metus turėjo išsiversti su mažiau nei 300 000 dolerių.

Neturėdami galimybės naudotis tinkamomis bandymų patalpomis, jie neturėjo kito pasirinkimo, kaip iššauti savo ankstyvuosius prototipus iš HCRS nario šeimos namo Libano kalnuose – kartais tai buvo pavojinga. Vieno paleidimo metu jie pataikė į graikų stačiatikių bažnyčią.

Tačiau kai studentų eksperimentai progresavo ir jų cheminių propelentų kokybė pagerėjo, jų raketos ėmė įgauti rimtą aukštį.

 

1961 m. pradžioje Manougianas ir jo komanda pastatė raketas, kurios galėjo nuskrieti daugiau kaip tris km. Po metų „Cedar 2“ įveikė maždaug 13,8 km.

Šalyje, kuri nėra įpratusi konkuruoti su didžiosiomis valstybėmis, apie jų sėkmę buvo kalbama vis dažniau. „Mes buvome žinomi kaip raketų berniukai ir buvome laikomi roko žvaigždėmis", - prisimena Manougianas.

Tęsinys kitame puslapyje:

Pasidalinkite su draugais
(20)
(0)
(20)

Komentarai ()