Iki šiol geriausios kokybės optinio diapazono nuotraukos buvo daromos su orbitiniu Hubble teleskopu. Šis nuostabus astronomų įrankis dalyvavo praktiškai visuose pastarųjų metų kosmoso tyrimuose ir atradimuose. O jo padarytos kokybiškos nuotraukos jau senai klaidžioja po internetą ir suteikia galimybę tūkstančiams žmonių gėrėtis Visatos grožiu. Ir visai nesenai D. Britanijos ir JAV mokslininkai prabilo apie naujos kartos technologiją, leidžiančią su Žemėje esančiais teleskopais gauti du kartus geresnės kokybės vaizdus nei kad su Hubble teleskopu. Negana to, ši technologija bent 50 tūkstančių kartų pigesnė už Hubble. Kas čia per stebuklai?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Šis "stebuklas" vadinasi Lucky technologija. Kembridžo mokslininkai išplatino pranešimą, kuriame tvirtinama, jog su Lucky technologijos pagalba pavyko gauti pačias geriausias iki šiol kosmoso nuotraukas. Lucky pats savaime nėra teleskopas - tai technologinis priedas, montuojamas prie Žemėje esančių teleskopų. Tad visos nuotraukos daromos realiai tais pačiais teleskopais, bet jų kokybė keliolika kartų didesnė. Kaip tai pasiekiama?
Visų pirmą, reikia prisiminti, kodėl ant Žemės paviršiaus stovintys teleskopai nusileidžia orbitiniams modeliams. Taip yra todėl, kad antžeminiams teleskopams matomumą užstoja storas Žemės atmosferos sluoksnis - ko išvengia orbitiniai teleskopai. Tačiau orbitiniame teskope neįmanoma sukonstruoti labai didelio diametrų veidrodžių - tad šiuo parametru jie nusileidžia žemai esantiems analogams.
Sudėjus visus skirtingų teleskopų pliusus ir minusus ir paskaičiavus galutinę lygybę, paaiškėja, jog Hubble sugeba vidutinius teleskopus pralenkti bent 10 kartų. Panašus kokybės santykis yra ir su Palomaro observatorijos (Palomar Observatory) teleskopais, kur mokslininkai ir bandė Lucky technologiją.
Rezultatai nuteikiantys labai optimistiškai - su 200 colių skersmens teleskopu padarytos nuotraukos pagal kokybę bent 10 kartų nusileido Hubble galimybėms, tačiau panaudojus Lucky technologiją kokybės šuolis buvo akivaizdus - nuotraukos bent du kartus gavosi ryškesnės už orbitinio teleskopo padarytus pavyzdžius.
Kaip ši technologija veikia? Kiekvienas dangaus plotelis yra fotografuojamas per sekundę 20 kartų. Tai padaryti leidžia speciali greitaeigė kamera, tvirtinama prie įprastinio teleskopo. Gaunamos skirtingos kokybės nuotraukos - vienos labiau vykusios, kitos mažiau. Iš jų speciali kompiuterinė programa atrenka labiausiai vykusius kadrus ir sumontuoja vieną bendrą nuotrauką. O šios galutinės nuotraukos kokybė už pradines jau būna geresnė keliolika kartų.
Metodas nėra visiškai nežinomas - toks principas seniau labai sėkmingai taikytas infraraudonųjų spindulių diapazone gautų nuotraukų kokybei didinti. Tačiau optiniame diapazone tai pritaikyta pirmą kartą. Technologija nėra labai sudėtinga ir ją galima naudoti praktiškai visiems teleskopams - kas yra žymiai pigiau nei orbitinio teleskopo paleidimas.
Lucky galimybės išbandytos fotografuojant žvaigždyną M13 (M13 globular star cluster), nuo Žemės nutolusį per 25 tūkstančius šviesmečių. Gautose nuotraukose galima išskirti atskiras žvaigždes, nutolusias vien nuo kitos tik per vieną šviesos dieną. Tuo tarpu "Katės akies" ūke (Cat's Eye Nebula), nuo Žemės nutolusiame per 3000 šviesmečių galima atskirti objektus, tarp kurių tėra kelios šviesos valandos.