Astronautai baigė pirmąjį STS-127 misijos išėjimą į atvirą kosmosą (4)
Du astronautai iš JAV erdvėlaivio „Endeavour“ vėlai šeštadienį sėkmingai užbaigė pirmąjį iš penkių numatytų šios misijos išėjimų į atvirą kosmosą, kurio tikslas buvo užbaigti Tarptautinės kosmoso stoties (TKS) japonų laboratoriją, pranešė NASA.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Penktadienį erdvėlaivis sėkmingai susijungė su TKS, tačiau taip pat iškilo kai kurių abejonių dėl „Endeavour“ kaitrai atsparios dangos būklės.
Pasak NASA, atliekant sudėtingą susijungimo manevrą abu kosminiai aparatai artėjo vienas prie kito skriedami 28 tūkst. kilometrų per valandą greičiu, o „Endeavour“ vadas Markas Polansky šią procedūrą turėjo atlikti su ne didesne nei 4,5 centimetrų paklaida.
„Endeavour“ įgulai perėjus į TKS, orbitinėje stotyje apsigyveno rekordiškai daug (13) astronautų.
Erdvėlaiviui artėjant prie TKS M.Polansky fotografavo„Endeavour“ apatinę pusę, siekiant nustatyti, ar per trečiadienį įvykusį erdvėlaivio startą nebuvo pažeista jo kaitrai atsparus skydas.
„Endeavour“ startas nuo birželio 13 dienos buvo atidėtas penkis kartus. Trečiadienį erdvėlaiviui kylant buvo matoma, kaip nuo kietojo išorinio degalų bako atsiskyrė termoizoliacinės putplasčio dangos fragmentų, kurie atsitrenkė į „Endeavour“ orbitinį modulį.
Pasak NASA, „Endeavour“ astronautai ištiesė manipuliatorių ir atliko "standartinę antrosios skrydžio dienos patikrą", kurios metu buvo apžiūrėta grafitinė danga ant erdvėlaivio nosies ir sparnų priekinio krašto.
Ekspertai atidžiai ištirs astronautų atsiųstas nuotraukas ir nustatys, kokia yra į Žemę grįžtantį erdvėlaivį nuo perkaitimo saugančios dangos būklė, sakė NASA.
Be to, penktadienį prie stoties prisijungusio JAV erdvėlaivio „Endeavour“ įgulos nariams ruošiantis išeiti į atvirą kosmosą atlikti kai kurių statybos darbų, Tarptautinei kosminei stočiai (TKS) teko koreguoti orbitą, kad išvengtų susidūrimo su kosminių šiukšlių fragmentu.
„Apie tai žinojome keletą dienų - jis nekelia rūpesčių, o šį (manevrą) atliekame tik dėl atsargumo", - sakoma JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) pranešime, paskelbtame socialinio tinklo „Twitter“ tinklaraštyje, kuriame prie TKS priartėjusi nuolauža vadinama objektu Nr.84180.
Per pirmą apskritą darbo dieną kosmose „Endeavour“ įgulos nariai patikrino skafandrus, kuriuos jie vilkės per planuojamus penkis išėjimus į atvirą kosmosą. Pirmieji darbai beorėje erdvėje buvo atlikti šeštadienį.
Timas Kopra, kuris į atvirą kosmosą buvo išėjęs pirmą kartą, ir Dave'as Wolfas , kuris atvirame kosmose yra pabuvojęs keturis kartus, į TKS dekompresijos patalpą grįžo ir liuką uždarė šeštadienį 21 val. 51 min. Grinvičo (sekmadienį 0 val. 51 min. Lietuvos) laiku, 37 minutėmis anksčiau nei buvo planuojama.
Išėjimas į atvirą kosmosą truko penkias valandas ir 32 minutes.
„Šeštadienį orbitoje buvo surinkta trečioji ir paskutinė japonų laboratorijos „Kibo“ dalis, (tai buvo) 13 narių orkestro Tarptautinės kosmoso stoties komplekse (darbo su) robotais ir išėjimų į atvirą kosmosą ... simfonija", - sakoma NASA pranešime.
1,9 t sveriantis modulis, vadinamas „Japanese Exposed Facility“ (JEF), tarnaus „kaip koks balkonas eksperimentams, kuriems reikia tiesioginio buvimo kosmose“, nurodė NASA.
Veikdami TKS viduje astronautai Koichi Wakata (Koičis Vakata) ir Dougas Hurley pasinaudojo stoties robotine sistema „Canadarm2“ ir iškėlė JEF iš „Endeavour“ krovinių skyriaus.
Šios „Endeavour“ misijos tikslas yra padėti įgyvendinti „Japonijos viltis dėl nežemiškos kosminės laboratorijos“, nurodo NASA. Erdvėlaivis atgabeno moderniausią įrangą eksperimentams kosmoso vakuume vykdyti.