Šie gigantai gyvena visai šalia mūsų. Įvardino, kur mėgsta slėptis ir ar reikėtų jų baimintis  ()

Didysis kampavoris (Eratigena atrica), priklausantis piltuvininkų (Agelenidae) šeimai, vienas didžiausių vorų Lietuvoje. Anksčiau šie vorai buvo reti, bet dabar jų populiacija smarkiai padidėjusi.



© Adrian Tync (CC BY-SA 4.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eratigena_atrica_female_front_Bytom.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Juos galima aptikti rūsiuose, sandėliuose, palėpėse, tvartuose, sienų plyšiuose, senose tvorose, rašoma Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus pranešime žiniasklaidai.

Vorai tamsiai rudos spalvos su šviesesnių dėmių raštu ant galvakrūtinės ir pilvelio. Patelių dydis gali siekti iki 18 mm, patinėlių iki 15 mm. Patinų kūnas mažesnis, bet jie turi ilgesnes (gali siekti iki 70 mm) kojas. Priekinė kojų pora yra ilgiausia. Didžiojo kampavorio kojos plaukuotos, vienspalvės, be ruoželių. Pagal šį požymį lengva atskirti nuo kitų kampavorių.

Kampavoriai aktyvūs vakare ir naktį. Kampuose, plyšiuose, tarp dėžių, spintų šie vorai rezga plokščią, netvarkingą tinklą, kuris baigiasi piltuvu, kuriame jie dažniausiai gyvena (ypač patelės). Maitinasi tuo, kas pakliūva į tinklą: musės, skėriukai, svirpliai, tarakonai, kiti vorai. Kaip ir visi vorai aukai sušvirkščia virškinimo fermentus, kurie kūną ištirpdo iš vidaus ir paskui viską išsiurbia.

Pasaulinė „Saily“ premjera. „180 šalių. Viena geriausių eSIM paslaugų pasaulyje“ (Technologijos.lt kuponas, Video)
6341

„Saily“ yra viena geriausių eSIM paslaugų pasaulyje, kuri nuo šiandien gali pasiūlyti dar daugiau. Ką tik Londone visame pasaulyje žinoma lietuvių kompanija pristatė nuostabias naujienas ir mūsų skaitytojams turi specialų pasiūlymą.

Išsamiau

Patinus, ieškančius patelių, liepos–spalio mėnesiais galima pamatyti ir dieną. Jei surasta patelė nėra pasiruošusi poruotis, patinas tampa auka. Po susiporavimo patelė deda iki šimto kiaušinėlių, kuriuos suvynioja į kokoną, pagamintą iš voratinklio. Kokone tarp išsiritusių voriukų dažnas kanibalizmas. Patelės gyvena 2–3 metus.

 

Didysis kampavoris yra paplitęs Europoje, Mažojoje Azijoje, Kaukaze, Šiaurės Afrikoje. Dvidešimto amžiaus antroje pusėje šie vorai „atkeliavo“ ir į Amerikos žemyną. Amerikiečiai šį vorą vadina voru valkata.

Ar jie pavojingi žmogui? Ne. Nors turi dideles cheliceras, kuriomis gali prakąsti žmogaus odą, patys vorai žmogaus niekada nepuola. Suspaudus, aišku, gali įkąsti, bet įkandimas žmogui jokio pavojaus nekelia. Nereikia bijoti, kad šalia mūsų gyvena ir tokie „gigantai“.

 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(16)
(1)
(15)

Komentarai ()

Susijusios žymos: