Šaliai – šokas. Snaiperiai iš sraigtasparnių. Išskerdė 700 ()
Australijos Viktorijos valstijoje, Budj Bimo nacionaliniame parke, iš sraigtasparnių buvo nušauta daugiau nei 700 koalų.

© Z3144228, CC0 1.0 | https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Z-20_J_helicopter.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tai precedento neturinti akcija, sukėlusi ekologų, teisininkų ir laukinės gamtos apsaugos organizacijų pasipiktinimą. Ar koalų skerdimas buvo būtinybė jų gerovei, ar išsaugojimo politikos nesėkmės pavyzdys?
2025 metų kovo viduryje gaisras nusiaubė maždaug 20 % Budj Bim nacionalinio parko ploto vakarinėje Australijos Viktorijos valstijos dalyje. Gaisras sunaikino kai kurias buveines ir sumažino maisto prieinamumą vietos koalų populiacijai, palikdamas daug sužeistų, badaujančių ir išsausėjusių nykstančių sterblinių gyvūnų.
Neseniai žiniasklaidoje pasklido šokiruojanti informacija: parke vyko tyli koalų naikinimo iš sraigtasparnių operacija, apie kurią visuomenė nebuvo iš anksto informuota.
Viktorijos Energetikos, aplinkos ir klimato veiksmų ministerija teigė, kad skerdimas buvo būtinas dėl gyvūnų gerovės priežasčių. Tačiau akcijos mastai ir vykdymo būdas sulaukė aštrios kritikos – ir iš teisės bei gamtosaugos ekspertų.
Kodėl iš sraigtasparnio?
|
Anot parko vadovų, teritoriją buvo per sunku pasiekti, kad būtų galima atlikti koalų atranką ar eutanaziją nuo žemės. Teigta, kad dėl reljefo ir gaisro žalos neįmanoma pasiekti ir tiksliai įvertinti daugelio gyvūnų būklės. Iš čia ir priimtas sprendimas snaiperiams žudyti gyvūnus iš sraigtasparnių.
Problema ta, kad koala nėra elnias ar šernas. Tai mažas, slapus gyvūnas, gyvenantis medžiuose miške, dažnai pasislėpęs tarp lapų. Ekspertai perspėja, kad šaudant į koalas iš 30 metrų aukščio, iš anksto neįvertinus jų sveikatos iš arti, gresia rimti sužalojimai ir kančios, o ne greita mirtis. Taip pat iš tokio atstumo neįmanoma pasakyti, ar patelės turi jauniklių sterblėje.
„Sunku suderinti šį požiūrį su esamais laukinės gamtos ekstremalių situacijų valdymo planais“, – sako Melburno universiteto teisininkė ir gamtosaugos etikos ekspertė dr. Ashleigh Best.
Ar tikrai koalos turėjo būti nužudytos?
Valstybės institucijos aiškina, kad toks sprendimas buvo priimtas nerimaujant dėl gyvūnų gerovės – pranešama, kad daugelis jų buvo sunkiai sužeisti arba pasmerkti badui dėl išeikvotų maisto šaltinių. Tačiau, kaip pastebi kritikai, yra alternatyvų. Vienas iš jų yra šviežių eukalipto lapų pristatymas į nukentėjusias vietoves, kuris sėkmingai naudojamas kitose valstijose po gaisrų.
Pagal Viktorijos reagavimo į gyvūnų nelaimes planą eutanazija leidžiama tik sunkių, negrįžtamų sužalojimų atvejais, pvz., nudegus daugiau nei 15 % kūno, galūnių praradimo ar sunkios pneumonijos, kurią sukėlė dūmų įkvėpimas. Šiuos atvejus turi individualiai įvertinti specialistai. Tuo tarpu snaiperiams to padaryti nepavyko.
Tęsinys kitame puslapyje: