Sibire už poliarinio rato aptiktas įspūdingas radinys - šių gyvūnų nebėra jau 15 000 metų  ()

Toli už poliarinio rato yra nutolusių Sibiro salų grupė, kurioje dramblio kaulo prekeiviai ir mokslininkai drąsiai kenčia minusinę temperatūrą – ieškodami išnykusių būtybių, išlikusių tirpstančiame amžinajame įšale.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ir čia, Liachovskio salose, slypėjo nepaprastas radinys: puikiai išsilaikęs suaugusio urvinio lokio kūnas – su nosimi, dantimis ir vidiniais organais.

Mokslininkai mano, kad urvinis lokys nugaišo prieš 22-35 tūkstančius metų. Rūšis, kuriai priklauso šis gyvūnas – Ursus spelaeus – gyveno ledynmečiu ir išnyko prieš 15 000 metų.

Lokio kūną pirmieji aptiko šiaurinių elnių augintojai, kurie apie radinį ir pranešė Jakutske esančiame Šiaurės rytų Federaliniam universitetui (ŠRFU).

„Tai pirmasis ir kol kas vienintelis tokio tipo radinys – visas lokio kūnas su minkštaisiais audiniais“, – pirmadienį išplatintame pranešime spaudai cituojama universiteto mokslininkė Lena Grigorjeva.

Iki šiol mokslininkai yra suradę tik urvinių lokių griaučius – bet niekada nebuvo aptiktas visas egzempliorius.

Ledynmečio gyventoja

 

Urviniai lokiai klajojo tada, kai didžioji Europos ir Azijos dalis buvo padengta ledynais – dalydamiesi teritorija su mamutais, kardadantėmis katėmis ir milžiniškais tinginiais.

Urviniai lokiai buvo tikrai masyvūs: patinas galėjo sverti iki tonos (kas yra sunkiau nei sunkiausias šiuolaikinis lokys).

L.Greigorjeva ir jo kolegos sako, kad nurodytasis lokio amžius yra preliminarus, o dėl tikslesnių duomenų laukiama iš matavimų radioaktyviąja anglimi. Mokslininkai taip pat tikisi išsamiau ištirti kūną ir atlikti jo genetinę analizę.

Kitas urvinio lokio kūnas – jauniklio – neseniai buvo rastas Jakutijoje, tad mokslininkai tikisi palyginti šių dviejų gyvūnų DNR.

Slypi daugiau radinių

 

Planetai šylant, amžinasis Sibiro įšalas – žemė, kuri išlieka užšalusi ištisus metus – pradeda atitirpti. Dėl to žmonės atranda įšalusias ledynmečio būtybes, žemėje pragulėjusias dešimtis tūkstančių metų.

Liachovskio salose, kur buvo surastas šis urvinis lokys, gausu mamutų liekanų, datuojamų paskutiniuoju ledynmečiu.

Pernai Jakutijos upės pakrantėje buvo aptikta 40 000 metų senumo vilko galva su kailiu, dantimis, smegenimis ir snukio minkštaisiais audiniais.

Tarp kitų senovinių būtybių, rastų Jakutijos lede, yra du išnykę urvinių liūtų jaunikliai ir 42 000 metų senumo kumeliukas.

Temperatūrai ir toliau kylant, greičiausiai bus rasta ir daugiau senovinių gyvūnų.

Parengta pagal „Science alert“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(49)
(2)
(47)

Komentarai ()