Idėjos, keičiančios pasaulį dabar. Verslo tikslas – Afrika (18)
Togas visu kuo panašus į likusią Vakarų Afriką – maža, neturtinga valstybė, kuri kartais teikia pritrenkiančius futbolo žaidėjus – išskyrus tai, kad joje yra bankas. Togo sostinėje Lomėje yra 21 m. senumo Pan-Afrikos mažmeninis ir korporacinis bankas Ecobank, kuris, remiantis banko vadovu Arnold Ekpe, suteikia darbą 11 tūkst. žmonių 26 šalyse esančiuose 680 filialų, o jo balansas sudaro 8 mlrd. dolerių.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Oksfordo universiteto ekonomistai Paul Collier ir Witney Schneidman, kurie prezidentui B. Obama patarinėjo Afrikos klausimais per jo rinkiminę kampaniją, vasario mėnesio straipsnyje internetiniame žurnale allAfrica pastebėjo, kad dabar Afrika siūlo didžiausius pasaulyje investicijų grąžos rodiklius.
„Panašu, kad dabar Afrika, kuri dažniausiai būdavo blogiausiai funkcionuojančią ekonomiką turintis regionas pasaulyje, bus tarp turinčiųjų geriausiai funkcionuojančią ekonomiką“, – teigia jie. – „Be to, regiono beveik nepaveikė dabartinė bankininkystės krizė... Žemyno finansinės institucijos nerizikavo kredito rizikos draudimais ir antrarūšėmis paskolomis.“
Pasaulio Banko pagrindinis ekonomistas Afrikai Shanta Devarajan sako, kad „per pastaruosius kelerius metus tikrai įvyko pokytis. Dabar kontinentas turi didžiulį potencialą.“ Arba pasak Corporate Council on Africa vadovo ir prezidento Stephen Hayes, „Afrika siūlo daugiau galimybių nei bet kuri kita vieta pasaulyje.“
Turbūt pats įtikinamiausias įrodymas, kad dabar Afrika yra verslo tikslas, yra nauja Kinijos meilė jai. Kol senosios supervalstybės vis dar kankinasi dėl Afrikos skurdo, naujoji supervalstybė yra sužavėta jos turtų. Per pastarąjį dešimtmetį prekyba tarp Afrikos ir Kinijos vidutiniškai išaugo 30 proc. ir praeitais metais pasiekė 106 mlrd. dolerių. Kinų inžinieriai dirba visame žemyne: kasa varį Zambijoje, kobaltą – Kongo Demokratinėje Respublikoje ir gręžia naftą Angoloje.
Tačiau tai nėra visiškai išnaudotojiška. Galimybę naudotis šiais resursais Kinija nusipirko, sutikdama Afrikai sukurti naują infrastruktūrą – visame žemyne tiesti kelius, geležinkelius, statyti ligonines ir mokyklas. Nemanoma, kad dabartinė krizė paveiks Kinijos žygį Afrikoje – priešingai, dėl Vakarų planų Afrikoje sulaikymo (geriausiu atveju), Pekinas tai mato kaip galimybę išplėsti Kinijos lyderystę.
„Mes ir toliau čia vykdysime energingą pagalbos programą, o Kinijos kompanijos ir toliau investuos tiek, kiek įmanoma“, – sausio mėnesį Pietų Afrikos Respublikoje teigė Kinijos užsienio reikalų ministras Yang Jiechi. „Tai atneša naudos abejoms pusėms“. Knygą „Mirusi pagalba“ parašiusi Dambisa Moyo teigia, kad tiems, kuriuos reikia įtikinti dėl Afrikos, turėtų savęs paklausti, ar jie yra įsitikinę dėl Kinijos, „nes jei jūs remiate Kiniją, jūs remiate Afriką.“ Ecobank valdytojas A. Ekpe sako, kad Kinijos užsidegimą Afrikai iš dalies paaiškina naujas požiūris į afrikiečius. „[Kinai] nesiėmė daryti gero darbo“, – sako jis. – „Jie ėmėsi daryti verslą. Tai, tiesą pasakius, yra mažiau žeminantis dalykas.“
Visa tai veda prie to, kas afrikiečiams yra emocinė reikalo pusė – ir kodėl prisijungimas prie verslo pasaulio jiems tiek daug reiškia. Nors vakariečiams, kurie buvo informuoti, kad Afrikai reikia pagalbos, tai retai ateina į galvą, bet labdara yra žeminantis dalykas. Žinoma, ne labdara kritišku atveju: ištikus katastrofai, pagalba visada yra laukiama, nesvarbu ar Naujajame Orleane, ar Papua Naujojoje Gvinėjoje. Bet ilgalaikė labdara, gyvenimas kaip elgetai, yra žeminantis dalykas. 40 metų Andrew Rugasira vadovauja 2004 m. įkurtai Ugandos kompanijai Good African Coffee, kuri tiekia produktus Britanijos supermarketams ir vadovaujasi šūkiu „Prekyba, ne pagalba“.
Jis simbolizuoja naują prieš pagalbą ir valstybės kišimąsi nusiteikusią Afrikos verslininkų kartą. A. Rugasira nuomone, pagalba ne tik „kenkia kūrybingumui, kaip save ištraukti iš skurdo“, bet ir „kenkia žmonių principingumui ir orumui. Ji sako „Štai žmonės, kurie negali sugalvoti, kaip skatinti vystymąsi.“ Pagalba netgi sugeba nutildyti tuos, kuriems ji skirta padėti. „Afrikos valdžios atstovai tampa atskaitingi Vakarų donorams“, – sako A. Rugasira, – „ir Afriką ima atstovauti ne afrikiečiai, bet Bono ir Bob Geldof. Turiu galvoje, kaip Amerika reaguotų, jei pas juos užsuktų Amy Winehouse patarti kredito krizės klausimais?“
Ir jei tai yra stulbinanti inversija, pasvarstykite apie kitą. Dar kartą pažvelkite į Afrikos augimo rodiklius. Palyginkite juos su šių metų prognozėmis apie išsivysčiusį pasaulį. Kas dabar yra blogai valdomas regionas?
Parengta pagal The Time