„Kaip pergudrauti savo smegenis ir nustoti galvoti apie blogus dalykus“ (1)
Turėsite dirbti.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Psichologas Rickas Hansonas nurodo metodą, kuris padės „perprogramuoti“ jūsų smegenis pozityvioms mintims.
„Pradėkime nuo to, kad žmonės turi negatyvumo tendenciją, o tai reiškia, kad jie linkę daugiau dėmesio skirti neigiamiems, o ne teigiamiems dalykams. O evoliuciniu požiūriu susitelkti į blogus dalykus yra prasminga – taip mes išmokome išvengti pavojaus. Tačiau šiuolaikiniame pasaulyje tai dažnai reiškia perdėtą reagavimą į nedidelius nemalonumus, kurie gali ne tik sugadinti žmogaus nuotaiką, bet ir padaryti jį nelaimingu.“
Taigi žinokite: jei galvojate apie ką nors neigiamo, tai ne jūsų kaltė – tiesiog taip veikia jūsų smegenys. Geros naujienos yra tai, kad gali padėti neuropsichologo ir mokslų daktaro Ricko Hansono sukurta technika.
|
Pasak daktaro R. Hansono, mokymosi procesą sudaro du etapai: aktyvavimas ir įdiegimas. Aktyvavimo metu mes patiriame ką nors, ar tai būtų gerai, ar blogai. Tada ateina diegimo etapas, kai mes fiksuojame šios patirties atmintį savo smegenyse.
Be šios mąstysenos – neperkeliant patirties iš trumpalaikės atminties į ilgalaikį saugojimą – naudinga patirtis yra maloni tuo akimirksniu, tačiau greitai praranda vertę ir ilgainiui nebeturi jokios įtakos. Jokio mokymosi, jokio augimo, jokių pokyčių į gerąją pusę. Tuo tarpu neigiami išgyvenimai evoliucijos dėka galvoje įrašomi automatiškai.
Taigi, jei norite tokiu pat būdu į savo ilgalaikę atmintį įtraukti teigiamą patirtį, turėsite dirbti.
Tai galima pasiekti sąmoningai didinant geros patirties poveikį, mėgaujantis ja, kai ji atsiranda. Sustokite ir pastebėkite, kas šiuo metu vyksta gero, ar tai būtų maisto skonis, ramus pasivaikščiojimas giedrą dieną ar džiaugsmingas juokas iš gero pokšto. R. Hansonas siūlo praleisti nuo 5 iki 10 sekundžių ar daugiau, kad atmintyje išsilaikytų malonus pojūtis.
„Tai darydami, jūs ne tik šiuo metu pasisavinate daugiau pozityvumo – treniruojate savo smegenis, kad ateityje daugiau dėmesio jos skirtų pozityvumui. Svarbiausia tai daryti reguliariai, o ilgainiui mūsų natūralų neigiamą šališkumą atsvers gebėjimas pastebėti malonius dalykus“, – rašo gydytojas.