Nutukimo epidemiją stabdys naujas vaistas (4)
„Atsikratykite 9,45 kilogramų per 6 mėnesius!” – nors tai skamba kaip eilinės „stebuklingos“ priemonės nuo nutukimo reklama, būtent tokiu poveikiu pasižymi naujas vaistas, atskleidė Danijos mokslininkų tyrimas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kopenhagos universitete atlikti tyrimai patvirtino, kad šiuo metu kuriamas vaistas tesofensinas, kuris rinką turėtų pasiekti po 3 metų, veikia dvigubai efektyviau nei bet kokie kiti tokios paskirties preparatai. Tai reiškia, kad šį vaistą 6 mėnesius vartojantys pacientai vidutiniškai atsikrato beveik 9,5 nereikalingų kilogramų – dvigubai daugiau, nei pasitelkus lig šiol efektyviausius vaistus prieš nutukimą, rašo britų dienraštis „Daily Mail“.
Kartą per dieną vartojama tesofensino tabletė veikia apetitą kontroliuojančią smegenų sritį, slopindama alkio pojūtį ir valgio metu greičiau leisdama pasijusti sotiems, teigia mokslininkai.
Kopenhagos universitete buvo atlikti tyrimai, kuriais siekta išsiaiškinti tesofensino efektyvumą gydant nutukimą. Bandymuose dalyvavo daugiau nei 200 vyrų ir moterų. Pusę metų vienai tiriamųjų grupei buvo duodamas placebas, o kitai – tesofensinas. Tiriamieji valgė šiek tiek mažiau, nei įprastai, bet iš esmės jų mitybos įpročiai nesikeitė.
Pasibaigus bandymams, kurių rezultatai buvo paskelbti medicinos žurnale „Lancet“, paaiškėjo, kad vidutinio stiprumo tesofensino tabletės vidutiniškai sumažino tiriamųjų svorį beveik 10 proc. Vidutiniškai kiekvienas tabletes su tokiu veikliosios medžiagos kiekiu vartojęs tyrimų dalyvis sulieknėjo 9,45 kg – tai yra, jų drabužiai pasikeitė per 2 dydžius iškart. Vartojusieji tesofensiną beveik 8 kartus dažniau atsikratydavo tiek svorio, nei tiriamieji, gėrę šį vaistą imituojančias tabletes be jokios veikliosios medžiagos.
„Išvydę rezultatus mes likome tiesiog apstulbinti. Tai itin daug žadantis vaistas“, - pareiškė Tarptautinės nutukimo tyrimų asociacijos prezidentas Arne Astrupas.
Tesofensinas iš pradžių buvo kuriamas kaip priemonė Alzheimerio ir Parkinsono ligoms gydyti. Jis padidina trijų apetitą kontroliuojančių smegenyse esančių medžiagų – serotonino, dopamino ir noradrenalino – lygį, rašo „Daily Mail“. Dienraščio teigimu, tesofensinas rinką turėtų pasiekti po 3 metų, tačiau viskas kol kas nėra taip gerai, kaip atrodo. Vaistas sukelia šalutinius efektus – pykinimą, viduriavimą, vidurių užkietėjimą ir nemigą.
Kai kurie vaistą vartoję savanoriai skundėsi nuotaikų kaita, dažniau nei įprastai jautėsi pikti ar sumišę. Tačiau nutukimo ekspertas, Kembridžo universiteto profesorius Steve‘as O'Rahilly mano, kad jei būtų įmanoma nutukimą gydyti vaistais, kaip, pavyzdžiui, gydomi aukštą kraujospūdį turintys pacientai, tai būtų ypatingas pasiekimas sveikatos apsaugos srityje.
Anot jo, iki šiol nutukimą veikiantys vaistai, kurie buvo pripažinti efektyviais, nebuvo saugūs, o tie, kurie buvo pripažinti saugiais – neefektyvūs. Tuo tarpu naujojo vaisto bandymai patvirtino, kad jo poveikis per didesnį nei 6 mėnesių laikotarpį išliko efektyvus.
„Tačiau, iš visko sprendžiant, tesofensinas gali veikti ir su svorio kontroliavimu nesusijusias smegenų sritis, be to, susiduriama su rimtais šalutinio poveikio efektais, todėl reikia labai kruopščiai ištirti jo vartojimo pasekmes per ilgesnį laikotarpį“, - pastebėjo mokslininkas.
Per praėjusius 25 metus nutukimas pasaulyje ėmė plisti epidemijos mastais: nutukusių žmonių skaičius išaugo beveik 4 kartus. D. Britanija pagal nutukėlių skaičių tarp išsivysčiusių šalių užima antrąją vietą po JAV. Nuo nutukimo kenčia ne tik suaugusieji: šiuo metu 10 proc. šešiamečių ir 17 proc. penkiolikmečių britų yra nutukę, teigia dienraštis.
Pasak profesoriaus A. Astrupo, kitąmet prasidės naujas didesnės apimties tesofensino bandymų etapas. Tačiau jis pabrėžia visuomet savo pacientams rekomenduojantis mesti svorį dar prieš pradedant vartoti vaistus, patardamas jiems daugiau mankštintis ir saikingiau valgyti.