Vilniečiai bijo mirti nuo... kosulio  (0)

Medicinos centro “Privatus gydytojas” duomenimis, gruodžio sausio mėnesiais jų įstaigoje dėl gripo ir peršalimo ligų apsilankė 753 ligoniai. Daugiau nei pusė apsilankiusiųjų – kūdikiai, vaikai ir paaugliai iki 18 metų. 95% sergančiųjų gripu skundėsi sausu, neproduktyviu kosuliu. Peršalimu sergantys pacientai skundėsi ir sausu, ir drėgnu kosuliu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Beveik kiekvienas pacientas ateidavo su didele baime. Kosulys – tai simptomas, kuris juos labiausiai gąsdino. Žiniasklaidoje pasirodžius publikacijoms apie naują mirties atvejį nuo gripo komplikacijų, žmonių srautas padidėdavo. Sužinoję, kad viena dažniausių gripo komplikacijų – plaučių uždegimas, žmonės imdavo paniškai bijoti kosulio. Jie bijojo staigios mirties dėl plaučių ligų komplikacijų ir kad jokie vaistai gali nepadėti,“ – sako medicinos centro vadovė Jūratė Ivanauskienė.

Nemažai daliai besikreipiančių į gydymo įstaigą buvo nustatytas peršalimas ir jo sukelti simptomai. Tačiau žmonės nuogąstaudami prašydavo atlikti kraujo tyrimus dėl pandeminio gripo. „Peršalimo atveju temperatūra pakyla iki 38, anksčiau atsiranda sloga, kamuoja tiek sausas, tiek drėgnas kosulys. Pandeminio gripo atvejais gana dažna komplikacija buvo židininiai plaučių uždegimai, nors ir pradžioje buvo naudojami priešvirusiniai vaistai. Tačiau iš visų apsilankiusiųjų tokių pacientų buvo vos keli,“ – sako Ivanauskienė.

Pasak gydytojos, žmogui pačiam sunku atskirti gripą nuo peršalimo, ypač jeigu yra apėmusi didelė baimė. „Siūlau pajutus bet kokius nerimą keliančius simptomus konsultuotis telefonu su savo gydytoju. Aišku, diagnozuoti telefonu sunku, tačiau bent taip galima būtų sukontroliuoti didelius pacientų srautus, plūstančius į gydymo įstaigas. Ir medikas galėtų suteikti kažkokias pirmines rekomendacijas: užsukti į gydymo įstaigą ar pradėti vartoti vaistus,“ – svarstė medikė.

Peršalimo metu žmogų kamuoja labiau jam pažįstami simptomai: sloga, kosulys, pakilusi temperatūra (tačiau ji būna mažesnė nei gripo atveju). Tiek sezoninis, tiek pandeminis gripas išsiskiria aukšta temperatūra ir kitais simptomais: raumenų skausmais, bendru nuovargiu.

„Prasidėjus kosuliui dažnas pacientas išsigąsdavo ir nusprendęs, kad reikia kuo greičiau nuslopinti kosulį, imdavo neteisingos savigynos taktikos. Pacientai įsigydavo kosulį slopinančių medikamentų (pvz., Libeksinas, Stoptusinas), kurie slopina refleksą kosėti. Tačiau šiuos medikamentus galima vartoti trumpą laiką, nes pradėjus plaučiuose formuotis skrepliams, būtina pradėti gerti kitus vaistus, kad iš plaučių pasišalintų skrepliai. Skreplius skystina ir padeda pasišalinti iš plaučių mukolitikai (pvz., ACC) arba ambroksalio grupės vaistai (pvz., Ambrolan), jie vartojami ne ilgiau kaip savaitę. Jeigu po to dar kosima, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju. Nereikia stengtis kuo greičiau nuslopinti kosulio refleksą. Svarbiausia, neleisti kosuliui įgyti netinkamą eigą. Vadinasi, reikėtų skirti daugiau dėmesio sau: pasistengti bent kelias dienas likti namie, gerti daug šiltų skysčių, vartoti tinkamus medikamentus,“ – patarė gydytoja. 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: