Išrinkti geriausi Lietuvos laukinės gamtos fotografai  (0)

Pasaulinės Žemės dienos išvakarėse baigėsi gamtos fotografų klubo NATUREPHOTO.LT ir „Žurnalo apie gamtą“ inicijuotas Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkursas „Gintarinis žaltys 2010“. Konkurso laureatai ir diplomantai oficialiai paskelbti ir apdovanoti bus šiandien, kovo 23-iąją, 12 val. Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmuose.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Renginio metu bus atidaryta geriausių konkurso darbų paroda ir pristatytas fotografijų albumas „Lietuvos laukinės gamtos fotografija 2010“. „Gintarinis žaltys 2010“ – pirmasis nacionalinis laukinės gamtos fotografijų konkursas, kurio idėja brendo jau seniai. Daugelyje Vakarų Europos šalių tokie konkursai turi ne vieną dešimtį metų puoselėjamas tradicijas ir pelnė visuomenės pripažinimą, pastaraisiais metais jie pradėti rengti ir kaimyninėse Vidurio bei Rytų Europos valstybėse. Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso tikslas – sutelkti Lietuvos gamtos fotografus ir šalyje egzistuojančius gamtos fotografų klubus, skleisti gamtos fotografo etikos normas ir skatinti visuomenę pažinti Lietuvos laukinę gamtą nedarant jai žalos. Kvietimas dalyvauti Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurse „Gintarinis žaltys 2010“ buvo paskelbtas 2010-ųjų vasaros pabaigoje. Darbai konkursui buvo teikiami iki 2011-ųjų sausio 1 dienos. Fotografijų atranka į konkursą vyko sausio mėnesį, o geriausi darbai ir laureatai buvo renkami vasarį. Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurse dalyvavo daugiau nei 80 gamtos fotografų, kurie pateikė per 1 000 darbų. Daugiausia fotografijų buvo atsiųsta nominacijoms „Paukščiai“, „Žinduoliai“, „Gamtos akimirka“. Į finalinį konkurso etapą pateko daugiau nei 300 darbų, kurie atitiko konkurso reikalavimus. Finale dėl laurų varžėsi autoriai, kurių fotografijos buvo nominuotos aštuonioms nominacijoms: „Paukščiai“, „Žinduoliai“, „Gamtos akimirka“, „Gyvūno portretas“, „Makropasaulis“, „Lietuvos kraštovaizdis“, „Žmogus ir gamta“ bei „Gamtos menas“. Kiekvienoje nominacijoje buvo išrinktas geriausias darbas ir išskirtos trys fotografijos, surinkusios daugiausiai vertinimo komisijos balų. Taip pat buvo išrinkti dviejų specialių nominacijų – „Geriausios metų fotografijos“ ir „Metų fotografo“ – nugalėtojai. Geriausia metų fotografija pripažinta Vytauto Knyvos nuotrauka „Auštant...“, o metų fotografu išrinktas Romualdas Barauskas.

Geriausi konkurso dalyvių darbai publikuojami albume „Lietuvos laukinės gamtos fotografija 2010“. Leidinyje spausdinamos 45 autorių sukurtos 158 fotografijos. Parodoje eksponuojama per 60 į finalinį etapą patekusių dalyvių darbų.

Konkurso vertinimo komisiją sudarė Lietuvos gamtininkai, žurnalistai, fotomenininkai ir konkurso globėjų atstovai. Vertinimo komisijos pirmininkas – fotografas, publicistas, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius.

„Mūsų, fotografų, objektyvą atgręžiančių į tobulas gamtos formas, bandančių sugauti nuostabiausias gamtos akimirkas, gausėja, – teigia vertinimo komisijos pirmininkas. – Iniciatyva vienyti gamtą fotografuojančius žmones turi labai gilią prasmę – ne siekti didesnio nuotraukų skaičiaus, bet auklėti, mokyti, lavinti tuos, kurie kuria Lietuvos gamtos fotografijos veidą.“

Konkurso organizatoriai ypač pabrėžia, kokia svarbi yra gamtos fotografo etika. Fotografuodami laukinę gamtą, net ir turėdami tik geriausių ketinimų, galime labai jai pakenkti ir nuskriausti tuos, kuriuos fotografuojame. „Gamtos fotografijos etika – labai svarbus kiekvieno fotografo veiklos aspektas. Visiems be išimties turi galioti vidinė etikos nuostata: gamta neturi kentėti nuo mūsų, – sako S. Paltanavičius. – Gamtos fotografai labai sąžiningai turi įvertinti, ar gyvūnų jauniklius, paukščių lizdus ir prie jų esančius paukščius fotografuoti yra saugu. Pagaliau – ar tai reikalinga? Kai kurios Europos valstybės jau senokai draudžia tokį fotografavimą, o nuotraukos, fotografuotos neleistinu būdu, nedaro garbės fotografams.“

Konkurso vertinimo komisijos pirmininkas džiaugiasi, kad Lietuvos gamtos fotografai eina teisingu keliu, o jų nuotraukose – nuostabiausios sustabdytos gamtos akimirkos.

Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkursą „Gintarinis žaltys“ planuojama rengti kasmet. Konkurso nugalėtojai bus skelbiami Pasaulinės Žemės dienos (kovo 20 d.) išvakarėse. Kiekvienais metais iš geriausių konkursui pateiktų darbų ketinama daryti fotografijų parodą, kuri visus metus keliaus po Lietuvą ir tiek moksleiviui, tiek pedagogui, tiek išsimokslinusiam inteligentui, tiek paprastam kaimo žmogui bylos apie nuostabią, turtingą, įdomią, spalvingą, daugelio nepažintą mūsų krašto gamtą. Geriausi konkurso darbai bus publikuojami kasmetiniame „Lietuvos laukinės gamtos fotografijos“ albume. Apie 2011-ųjų konkurso pradžią ir nominacijas bus paskelbta šių metų kovo pabaigoje.

Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso globėjai:

Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas,

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija,

Lietuvos Respublikos Seimo Aplinkos apsaugos komitetas,

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba,

Anykščių rajono savivaldybės meras,

Lietuvos miškininkų sąjunga,

Baltijos aplinkos forumas,

Lietuvos gamtos fondas,

Lietuvos ornitologų draugija,

Žurnalas „National Geographic Lietuva“,

Žurnalas „Žurnalas apie gamtą“.

Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso laureatai:

Nominacija „Žinduoliai“

Nominacijos globėjas – Lietuvos Respublikos Seimo Aplinkos

apsaugos komitetas
Geriausias darbas
Auštant... Vytautas Knyva
Išskirti darbai:
Didžioji miegapelė. Vytautas Knyva
Šuolyje. Romualdas Barauskas
Bėgantys. Romualdas Barauskas

Nominacija „Paukščiai“

Nominacijos globėjas – Lietuvos ornitologų draugija

Geriausias darbas
TOP modelis. Rimantas Aitmanas
Išskirti darbai:

Rytas pas kurtinius. Kęstutis Čepėnas

Tulžys vasarą. Rimantas Aitmanas
Jūrinis erelis. Vytautas Knyva

Nominacija „Gamtos akimirka“

Nominacijos globėjas – Lietuvos miškininkų sąjunga

Geriausias darbas
Artimas kontaktas. Renatas Jakaitis
Išskirti darbai:

Baltas kurapkų pasaulis. Renatas Jakaitis

Ar tau nesunku, brangioji? Lina Marmaitė-Snitkienė

Atsipalaidavimas. Romualdas Barauskas


Nominacija „Gamtos menas“

Nominacijos globėjas – Žurnalas „Žurnalas apie gamtą“

Geriausias darbas – neišrinktas

Išskirti darbai:
Miežių laukas. Boris Belchev

Šilagėlė po lietaus. Mindaugas Gasparavičius


Nominacija „Gamta ir žmogus“

Nominacijos globėjas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Geriausias darbas
Miręs miškas. Jonas Bilinskas
Išskirti darbai:

Lapė ir žmogus. Romualdas Barauskas

Girios sargyboje. Bronius Šablevičius

Gelžkelio vingis. Jonas Barzdėnas

Nominacija „Lietuvos kraštovaizdis“

Nominacijos globėjas – Lietuvos gamtos fondas

Geriausias darbas

Rugpjūčio vakaras Kuršių mariose. Jonas Kazlauskas

Išskirti darbai:

Asvejos regioninis parkas. Vladimir Klepikov

Lapų kritimas. Olegas Kurasovas

Nominacija „Makropasaulis“

Nominacijos globėjas – Žurnalas „National GeographicLietuva

Geriausias darbas

Geri amarai, veisliniai. Olegas Kurasovas

Išskirti darbai:
Pietūs paruošti. Arūnas Eismantas
Kai viskas žalia. Arūnas Eismantas
Kablelis. Olegas Kurasovas

Nominacija „Gyvūno portretas“

Nominacijos globėjas – Anykščių savivaldybės meras

Geriausias darbas
Žvilgsnis. Julius Morkūnas
Išskirti darbai:
Mis blakstienos. Marius Kavaliauskas

Čia mano namai. Lina Marmaitė-Snitkienė


Nominacija „Geriausia metų fotografija“

Nominacijos globėjas – Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas

Auštant... Vytautas Knyva


Nominacija „Metų fotografas“

Nominacijos globėjas – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Romualdas Barauskas

 

 

 

 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)