Apdovanoti Pasaulinę dieną be tabako gimę vaikai (0)
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kartu su LR Sveikatos apsaugos ministerija bei Vilniaus savivaldybės Visuomenės sveikatos biuru Vilniuje vykdo akciją „Gimiau nerūkantis“.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rūkančioms moterims negimdinio nėštumo tikimybė gali padidėti iki 1,5-2,5 karto, o moterims, surūkančioms 1-5 cigaretes per dieną, negimdinio nėštumo rizika yra iki 60 procentų didesnė nei nerūkančiosioms.Rūkymas gali padidinti persileidimo tikimybę iki 25 procentų. Šiuo atveju rizika tiesiogiai priklauso nuo rūkymo intensyvumo, t.y. kuo daugiau moteris rūko, tuo rizika didesnė. Itin svarbu tai, kad rūkanti mama nesugeba vaikelio aprūpinti medžiagomis reikalingomis jo mitybai ir augimui, todėl dėl placentos funkcijos nepakankamumo, mažo gimimo svorio naujagimius rūkančios moterys gimdo 2 kartus dažniau nei nerūkančiosios.
Medikų paskelbti duomenys rodo, kad trečdalis perinatalinių mirčių, kai vaikas miršta dar įsčiose yra sąlygotos motinų rūkymo. Rūkymas yra vienintelė negyvagimystės priežastis, kurią galima pašalinti. Be to, rūkant į organizmą patenka apie 4000 įvairių medžiagų. Dalis šių medžiagų sukelia įvairių organų vėžinius susirgimus. Studijos parodė, kad rūkymas nėštumo metu siejamas su 30 proc. didesne „kiškio lūpos“ bei „vilko gomurio“ rizika bei 20 proc. didesne šlapimo sistemos apsigimimų rizika.
Pasyvus rūkymas stipriai sutrikdo vaiko psichikos sveikatą
Cigarečių dūmuose yra keletas tūkstančių žalingų cheminių medžiagų, iš kurių svarbiausios yra nikotinas, anglies monoksidas ir cianidas, todėl pavojingas yra ne tik motinos rūkymas, bet ir buvimas aplinkoje, kurioje rūkoma (pasyvus rūkymas). Tyrimų duomenimis, pasyviai rūkančios moterys gimdo mažesnio svorio naujagimius, dažniau gimdo prieš laiką. Įrodyta, kad rūkančių mamų vaikai dažniau serga peršalimo ligomis, bronchitu, bronchine astma.
Didelę žalą rūkymas daro ir jau gimusiam vaikeliui. Rūkančioms ir krūtimi maitinančioms mamoms pasigamina žymiai mažesnis pieno kiekis, nes nikotinas slopina prolaktino gamybą. Rūkančioms mamoms paros pieno kiekis gali sumažėti daugiau kaip 250 ml. Be to, pakinta ir pieno kokybė, nes rūkančių moterų piene randama mažiau lipidų. Motinos rūkymas nėštumo metu yra patvirtintas staigios kūdikių mirties sindromo rizikos veiksnys. Tai kitaip vadinama „lovelės mirtis”, kuomet pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikis užmiega ir, sustojus kvėpavimui, numiršta. Naujagimių, kurių mamos nėštumo metu surūko 20 ir daugiau cigarečių per dieną, tikimybė žūti dėl staigios kūdikių mirties sindromo yra apytikriai tris kartus didesnė nei tų, kurių mamos nėštumo metu nerūkė.
Dėl motinos rūkymo sutrikus normalaus vaisiaus smegenų vystymuisi rūkančių tėvų vaikams sunkiau sekasi mokytis, sutrinka jų pažintiniai gebėjimai, intensyviai rūkančios nėščiosios ženkliai dažniau pagimdo hiperaktyvius kūdikius. Deja, augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti.
-
Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių;
-
Statistikos departamento duomenis, Lietuvoje 2008 metais kasdien rūkė 14% moterų ir 39% vyrų;
-
Tarptautinio moksleivių elgsenos tyrimo HBSC duomenimis, 1994-2002 m. laikotarpiu rūkymo paplitimas sparčiai augo tarp berniukų (nuo 11,3 proc. iki 23,6 proc.), 2006 m. reikšmingai sumažėjo iki 17,4 proc., bet pastaruoju metu, 2010 m. tyrimo duomenimis, vėl pasiekė ankstesnįjį lygį – 23,2 proc.;
-
Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės atlikto Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo tyrimo duomenimis, du iš trijų 15-64 m. amžiaus Lietuvos gyventojų yra nors kartą gyvenime rūkę.
Akcijos „Gimiau nerūkantis“ globėjas: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.
Akcijos organizatorius: Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras.
Akcijos vykdymo partneriai:
Valstybinis psichikos sveikatos centras,
Savivaldybių Visuomenės sveikatos biurai.