Proveržis sąmoningo sapnavimo srityje. Pirmą kartą sapne užfiksuotas dviejų sapnuotojų ryšys  ()

Amerikiečių neurotechnologijų startuolis REMSpace teigia pasiekęs tai, kas atrodo tarsi iš mokslinės fantastikos pasaulio – du sąmoningi sapnuotojai sėkmingai bendravo tarpusavyje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tam buvo panaudotas specialiai sukurtas prietaisas, kuris dekoduoja ir perduoda veido raumenų judesių sukurtą „kalbą“, pasireiškiančią sąmoningų sapnų metu.

Pasak kompanijos, tokia greitojo miego technologija galėtų tapti kita didžiule industrija po dirbtinio intelekto.

Nors dauguma žmonių suvokia, kad sapnavo, tik atsibudę, sąmoningi sapnuotojai gali tai suprasti sapnuodami ir net valdyti sapno įvykius. Sąmoningi sapnai gali kilti spontaniškai arba būti išprovokuoti specialiais treniruočių metodais.

Tyrimai parodė, kad sąmoninguose sapnuose galima komunikuoti naudojant subtilius veido judesius, atsirandančius greitojo miego fazėje, kurios metu vyksta dauguma sapnų.

REMSpace tyrėjai sukūrė „kalbą“, pagrįstą šiais judesiais, kuri leidžia sapnuotojams bendrauti tarpusavyje arba su budinčiuoju pasauliu.

„Dar vakar bendravimas sapne atrodė lyg mokslinė fantastika. Rytoj tai taps įprasta mūsų gyvenimo dalimi,“ – teigė įmonės įkūrėjas ir generalinis direktorius Maiklas Raduga spaudos pranešime. „Tai atveria duris gausiems komerciniams pritaikymams ir keičia mūsų požiūrį į bendravimą ir sąveiką sapnų pasaulyje. Dėl šios priežasties manome, kad REM miegas ir su juo susiję reiškiniai, tokie kaip sąmoningi sapnai, taps kita didžia industrija po DI,“ pridūrė jis.

Sąmoningas sapnavimas: nauja kalba, pagrįsta imitacinėmis sąvokomis

[Vokietija] Beprotiškai geros kainos ir funkcionalumo portabilaus multimetro rinkinys - nustebs ir profesionalai („KKNOON K618“)
7328 6

Ypatingai gera kaina

Iš Vokietijos greitas pristatymas

Sutvarkyti visi mokesčiai

Gausus priedais rinkinys

Išsamiau

Perėjimas nuo lengvojo miego iki greitojo miego fazės užtrunka apie 90 minučių. Šioje fazėje raumenys tampa paralyžiuoti, todėl žmogus negali atkartoti sapne vykstančių judesių.

Tačiau širdies ritmas, kraujospūdis ir smegenų veikla išlieka tokie pat aktyvūs kaip ir budrumo būsenoje.

Net užmerktomis akimis miegantysis intensyviai juda akimis į šonus, o veido raumenys susitraukinėja.

REMSpace kompanijos sukurtas kalbos metodas, pavadintas „Remmio“, pagrįstas veido raumenų susitraukimais, būdingais greitojo miego fazei. Šis kalbos metodas susideda iš šešių veido judesių serijų, kurias fiksuoja ant veido esantys elektromiografiniai jutikliai.

 

Lengvi elektriniai impulsai, atsirandantys raumenų susitraukimo metu, yra užfiksuojami jutiklių ir perduodami į specializuotą programinę įrangą. Ši sistema atpažįsta, iššifruoja ir išverčia „Remmio“ signalus į įprastą kalbą.

„Galite perduoti svarbiausią informaciją iš sąmoningų sapnų naudodamiesi tik trimis raidėmis,“ – teigė kompanijos vadovas Maiklas Raduga interviu Ars Technica, kalbėdamas apie tyrimą, kuriame aprašoma „Remmio“ kūrimo eiga.

„Toks optimizacijos lygis reikalavo daug laiko ir intelektinių resursų“, – pridūrė jis. Vertimas priklauso nuo to, kokias „Remmio“ raides pasirenka sapnuotojas, o programinė įranga pasitelkia kelis virtualius žodynus, kad šiuos signalus iššifruotų ir išverstų. Tyrėjai taip pat nurodo, kad šį kalbos metodą galima išmokti sąmoningoje būsenoje, panašiai kaip ir bet kurį kitą kalbą, leidžiant sąmoningiems sapnuotojams bendrauti tarpusavyje tiesiogiai per „Remmio“.

Ribotas vertimo veiksmingumas

 

Viename eksperimentų komanda pakvietė du osmozinius sapnuotojus miegoti (jų namuose), kol jų polisomnografijos duomenys (visi su miegu susiję parametrai, tokie kaip širdies ritmas ir smegenų aktyvumas) buvo stebimi nuotoliniu būdu naudojant specialiai sukurtą įrenginį.

Kai sekimo programa nustatė, kad vienas iš dalyvių įžengė į greito miego fazę, ji per garsiakalbius išsiuntė atsitiktinį žodį „Remmio“. Osmozinis sapnuotojas pakartojo šį žodį sapne.

Jo atsakymas buvo įrašytas ir išsaugotas įrenginio atmintyje. Praėjus 8 minutėms, antras dalyvis taip pat pateko į lucidinių sapnų būseną. Jo transkripcijos įrenginys perdavė pranešimą iš pirmo dalyvio.

Atsibudęs, antras sapnuotojas patvirtino, kad gavo žinutę iš pirmo, kas tapo pirmąja forma komunikacijos sapnuose.

„Mūsų serveris užfiksavo pirmojo dalyvio atsakymą ir patvirtino, kad jis buvo teisingas. Kai kitas žmogus pateko į osmozinio miego būseną, mes jam išsiuntėme atsakymą, ir jis taip pat jį pakartojo“, — pasakojo Raduga interviu ABC 7 News. Tačiau verta paminėti, kad „Remmio“ vertėjo galimybės vis dar yra palyginti ribotos.

 

Pats Raduga pripažino, kad tarp savo kolegų jis susidūrė su skepticizmu dėl programos veiksmingumo vertinant žodžių „Remmio“ vertimą į įprastą kalbą. Tai lemia tai, kad sudėtinga teisingai atpažinti žodžius „Remmio“, perduodamus per konkrečią veido raumenų grupę, nes jutikliai tuo pačiu metu registruoja nekontroliuojamus susitraukimus, būdingus greito miego fazei.

2023 metų tyrime teigiama, kad vertėjo efektyvumas svyruoja nuo 13 iki 81%, tačiau neaišku, kiek jis padidėjo, nes nauji rezultatai dar nebuvo paskelbti recenzuojamame žurnale. Be to, įmonė nepateikia informacijos, ar technologija praėjo etinę peržiūrą.

Sapnų valdymo technologijos yra delikati sritis dėl rizikos įtakoti ir manipuliuoti, kai vartotojai atsiduria pakitusioje sąmonės būsenoje, turėdami silpną psichinę apsaugą.

Nepaisant to, artimiausiais mėnesiais REMSpace planuoja sukurti realaus laiko komunikacijos įrenginį lucidiniams sapnams.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Mokslotaskas.lt
Mokslotaskas.lt
(1)
(1)
(0)

Komentarai ()