Demono žvaigždė: senovės egiptiečiai suprato už 93 šviesmečių esančios dvinarės Algolo žvaigždės ypatumus (3)
Stulbinantis suomių archeologų atradimas liudija, jog jau daugiau kaip prieš 3,2 tūkst. metų senovės egiptiečiai suprato už 93 šviesmečių nuo Žemės skriejusios dvinarės žvaigždės Algolo (Demono žvaigždė) ypatumus. Maža to, specifiniai egiptiečių skaičiavimai padėjo išspręsti vieną daugelį metų neįveiktą astronominį galvosūkį.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Beje, moderniais teleskopais buvo nustatyta, jog Algolas iš tiesų yra ne dvinarė, o trinarė žvaigždė. Tiesa, trečioji sistemos žvaigždė nuo intymesniu atstumu sąveikaujančio dueto – Algolo A ir Algolo B – yra ženkliai nutolusi. Jei A ir B žvaigždes skiria atstumas, prilygstantis pusei nuotolio nuo Saulės iki Žemės (apie 75 mln. km), tai trečioji sistemos žvaigždė Algolo C nuo jų nutolusi šešiskart toliau.
Kaip ten bebūtų, trečiosios žvaigždės atradimas (ir teorinė prielaida, jog pirmosios dvi dalijasi savo medžiaga, t. y., viena iš jų siurbia kitos plazmą) davė pagrindą mokslininkams manyti, jog jų sukimasis vienai aplink kitą laikui bėgant turėtų lėtėti. Tačiau nuo to momento, kai prieš 200 metų buvo pirmą sykį apskaičiuotas Algolo sistemos dviejų narių apsisukimo periodas (2,867 Žemės paros), teorinės prielaidos apie lėtėjimą niekas nesugebėjo patvirtinti. Gali būti, jog šią kliūtį įveikti padės prieš 3,2 tūkst. metų atlikti senovės egiptiečių skaičiavimai: pagal juos, Algolo sistemos periodas siekė ne 2,867, o tik 2,85 paros.
Įdomu yra ir tai, jog prieš maždaug 7,3 mln. metų Algolo žvaigždžių sistema buvo gerokai arčiau Žemės: jei dabar žvaigždė yra už 92,8 šviesmečio, tai prieš 7,3 mln. metųji buvo tik už 9,8 šviesmečio. Kadangi suminė sistemos masė Saulės masę viršijo maždaug 5 kartus, Algolo ryškis tais laikais siekė -2,5 (dabar – tik 2,1, o priblėsus – 3,4) ir ši žvaigždė buvo gerokai ryškesnė už ryškiausią nūdienos naktinio dangaus žvaigždę Sirijų.