Nors britų fizikas Stephenas Hawkingas dėl sunkios ligos – amiotropinės lateralinės sklerozės, yra beveik visiškai paralyžiuotas ir be specialaus prietaiso negali kalbėti, kai jis ką nors pasako, įdėmiai klauso visas mokslo pasaulis.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Per savo gyvenimą britų fizikas yra gavę daugybę apdovanojimų ir įvertinimų už pasiekimus fizikoje. Tinklalapis Cnet.com pateikia 14 per gyvenimą mokslininko pasakytų citatų, kurios privers susimąstyti ir kvestionuoti mūsų vietą Visatoje.
Apie juodąsias skyles
„Jeigu įšoksite į juodąją bedugnę, jūsų masės energija bus sugrąžinta į mūsų Visatą, tačiau suknežintos formos, kurioje bus informacija, koks buvote, tačiau jus bus labai sunku atpažinti. Tai visai kaip enciklopedijos deginimas. Informacija nėra prarandama, jei kam nors iš jos liktų tik dūmai ir pelenai. Tačiau ją perskaityti sunku.“
„Information Loss in Black Holes“, 2005 m.
Apie erzinančias teorijas:
„Mano požiūris – aš perfrazuosiu Goeringą, – kai aš išgirstu apie Schrödingerio katę, tada noriu siekti savo ginklo.“
Pokalbis su Timothy'u Ferrisu, 1983 m.
Apie virusus
„Aš manau, kompiuterių virusai turėtų būti priskirti gyvybei. Manau, kad tai kažką sako apie žmogaus prigimtį, kad vienintelė gyvybės forma, kurią iki šiol sukūrėme, yra visiškai destruktyvi. Sukūrėme gyvybę, kuri yra mūsų pačių atvaizdas.“
Macworld Expo Bostone, 1994 m.
Apie mus
„Nemanau, kad žmonių rasė išliks dar tūkstantį metų, jei nesiplėsime į kosmosą. Yra per daug atsitiktinumų, kurie gali išnaikinti gyvybę vienoje planetoje. Tačiau aš esu optimistas. Mes pasieksime žvaigždes.“
Interviu „Daily Telegraph“, 2001 m.
Apie perspektyvą
Žmonių rasė yra tik cheminės putos kuklaus dydžio planetoje, kuri sukasi tik aplink labai vidutinę žvaigždę ir yra vienoje iš šimtų milijardų galaktikų. Mes esame tokie nereikšmingi, kad aš nė negaliu suprasti, jog mūsų Visata egzistuoja mūsų naudai. Tai būtų tas pats kaip pasakyti, kad jūs išnyksite, jei aš užsimerksiu.“
Interviu su Kenu Campbellu, 1995 m.
Apie ribas
„Turėtų būti kažkas labai ypatingo apie Visatos ribų sąlygas. O kas gali būti įspūdingiau už tai, kad nėra jokių ribų?“
„The Anthropic Cosmological Principle“, 1986 m.
Apie laiko pabaigą
„Kai skaičiau paskaitą Japonijoje, manęs paprašė nekalbėti apie galimą Visatos žlugimą, nes tai galėtų paveikti akcijų rinką. Kad ir kaip būtų, visus, kas dėl jų šiek tiek nerimauja, galiu patikinti, kad akcijas parduoti dar šiek tiek per anksti: jeigu Visata ir baigsis, taip nenutiks dar artimiausius 20 mlrd. metų. Gal tuomet Bendrasis susitarimas dėl muitų tarifų ir prekybos bus įsigaliojęs.“
„The Beginning of Time“, 1996 m.
Apie chaosą
„Netvarka bėgant laikui didėja todėl, kad mes matuojame laiką kryptimi, kuria netvarka didėja.“
„A Brief History of Time“, 1988 m.
Apie matmenis
„Evoliucija užtikrino, kad mūsų smegenys tiesiog nėra sukonstruotos taip, jog tiesiogiai įsivaizduotų 11 matmenų. Tačiau jei žiūrėtume grynai iš matematinės perspektyvos, galvoti apie 11 matmenų yra taip pat paprasta, kaip apie 3 ar 4.“
„The Guardian“, 2005 m.
Apie gyvybę Žemėje
„Gyvybė, esanti Žemėje, turėjo spontaniškai save sugeneruoti. Taigi taip pat įmanoma, kad gyvybė taip pat spontaniškai atsirado kitur Visatoje.“
Per pasirodymą „Alien Planet“ per „Discovery Channel“, 2005 m.
Apie ateivius
„Nežemiški gyventojai greičiausiai būtų kur kas labiau pažengę nei mes. Istorija, kuomet labiau pažengusios rasės sutikdavo primityvesnes, šioje planetoje nebuvo labai laiminga, ir tai buvo tuomet, kai susitikdavo tos pačios rūšies atstovai. Manau, kad savo galvas turėtume laikyti žemiau.“
Per pasirodymą „Naked Science: Alien Contact“ per „Discovery Channel“, 2004 m.
Apie neatpažintus skraidančius objektus
„Aš atmetu pranešimus apie NSO. Kodėl jie turėtų pasirodyti tik pamišėliams ir keistuoliams?“
TED kalba, 2008 m.
Apie Dievą
„Mes visi galime rinktis tikėti tuo, kuo norime, ir, mano nuomone, pats paprasčiausias paaiškinimas yra tas, kad Dievo nėra. Niekas nesukūrė Visatos ir niekas nevaldo mūsų likimo. Greičiausiai neegzistuoja joks dangus ir joks pomirtinis gyvenimas. Mes šioje milžiniškoje Visatoje turime tik vieną gyvenimą, ir už tai esu nepaprastai dėkingas.“
Apie traukos dėsnius
„Tikimybė, kad kažkur už mūsų pačių Visatos yra dar viena Visata, kurioje Zaynas vis dar vaidina „One Direction“, nėra anapus galimybės sferų.“