Universitetai atvėrė duris ateities genijams  (0)

Balandžio 18–20 dienomis Nacionalinės moksleivių akademijos (NMA) mokiniai „okupavo“ dalį akademinių partnerių – Kauno technologijos universiteto bei ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto – auditorijų. Gabiausi šalies mokiniai čia rinkosi pavasario sesijai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Juos sudomino 5 unikalios programos: „Ultragarsas ir elektra“, „Pažintis su mikrotechnologijomis“, „Chemijos pasaulis“, „Trimatė animacija“ bei „Lyderystė“.

Nuo technologijų iki filosofijos

Dvi dienas KTU ir ISM dėstytojai dirbo su 78 mokiniais, pagal pasirinktas programas suskirstytais į 5 grupes. Geriausi šalies dėstytojai mokiniams ne tik skaitė teorines paskaitas apie ultragarso, elektros, mikrotechnologijų ypatumus, bet ir vedė į laboratorijas, drauge atliko bandymus, gamino šampūną, kremą, spaudė sūrį. Pasirinkusieji „Ultragarso ir elektros“ programą turėjo galimybę aplankyti Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę. Tie, kurie domėjosi animacijos pasauliu, kūrė filmukų scenarijus, personažus, juos mokė kalbėti, bėgioti, šokinėti ir krėsti įvairias išdaigas. ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, pasitelkęs ne tik Lietuvos, bet ir užsienio dėstytojų pajėgas, mokiniams leido pasijusti tikrais lyderiais.

Pirmąjį vakarą grįžusių po paskaitų mokinių laukė KTU studentai, kurie surengė žinių turnyrą „Protmūšis“. Studentas Tautvydas, talkinamas kelių žavių studenčių, tris valandas negailėdamas jėgų šmaikščiai ir įdomiai vedė vakaro renginį. Jam pasibaigus, naujai į NMA priimti mokiniai prisiekė „tobulėti siela, protu ir kūnu; puoselėti Akademijos vertybes ir tradicijas; dirbti, kurti Lietuvos ir pasaulio labui“. Tada visi kartu lauke iškėlė NMA vėliavą, kuri šalia Lietuvos Respublikos vėliavos plazdeno iki sesijos pabaigos.

Antrąją dieną vakaro svečias, KTU Humanitarinių mokslų fakulteto prodekanas doc. dr. Nerijus Čepulis, skaitydamas mokiniams paskaitą filosofiškai pažvelgė į šiuolaikinio žmogaus lavinimąsi. Pasak prodekano, renkantis profesiją pagrindinis atrankos kriterijus neturėtų būti specialybės populiarumas, perspektyvumas, reitingas. Svarbiau yra išsaugoti asmens individualumą, savastį, ugdyti talentą. Įprasmindamas ir pagrįsdamas savo mintis filosofas rodė filmų „Baraka“ ir „Matrica“ ištraukas, jas komentavo, aiškino, kas nutinka būnant vienos didelės sistemos sraigteliu. Po paskaitos mokiniai vakaro svečiui pateikė klausimų apie pasirinktą filosofo gyvenimo kelią. Svečias teigė, kad aukščiausio būties taško nėra, nes gyvenimas – nuolatinis ieškojimas ir nesibaigiantis tobulėjimas.

Paskutinę, trečiąją, sesijos dieną mokiniai grupėmis rengė projektus pagal išklausytą programą. Juose atsispindėjo ne tik per paskaitas išgirsta informacija, bet ir mokinių mintys, jausmai, išgyvenimai. Nors pristatyti projektą galėjo paskirtas grupės narys arba keli nariai, savo patirtimi, emocijomis noriai dalijosi visi mokiniai.

Ką jaučia sesijos dalyviai?

Baigiantis pavasario sesijai knietėjo sužinoti, kokį įspūdį ji paliko dalyviams, todėl pakalbinome keletą jų.

„Ši sesija man ne tik suteikė žinių, bet ir leido pačiam kai ką sukurti“, – teigė dešimtokas Laurynas. „NMA pavasario sesija praplėtė mano akiratį“, – prisipažino Augustė. „Per šią trumpą sesiją ne tik klausėmės universiteto dėstytojų paskaitų, bet ir turėjome galimybę susipažinti su kitų sekcijų atstovais ir bendrauti tarpusavyje“, – pasakojo „Lyderystės“ programą pasirinkusi Indrė.

„NMA ir kiekviena sesija man yra tarsi įkvėpimas. Tai galimybė per keletą dienų susipažinti su daugybe talentingų, gabių ir šaunių mokinių. Pavasario sesija nuo kitų skiriasi tuo, kad mokiniai pasirenka programą ir dalyvauja jos užsiėmimuose, nebelieka sekcijų. Smagu stebėti, kaip per keletą dienų susiformuoja labai stiprios komandos, gebančios atlikti įvairias užduotis. Malonu jausti per sesiją tvyrantį „kartumą“. Kaskart prieš sesiją jaudinuosi turbūt daugiau negu mokiniai – juk norisi, kad viskas pavyktų kuo geriau. Džiaugiuosi turėjusi progą dalyvauti šioje sesijoje ir pajusti NMA atmosferą“, – pasakojo Edinburgo universitete gamtos mokslus kremtanti Guoda, savanoriškai prisidedanti prie NMA veiklos.

NMA direktorius Leonas Narkevičius pabrėžė, kad „Akademijos tikslas – suteikti gabiems mokiniams kuo daugiau žinių ir įgūdžių. Labai smagu, kad aukštosios mokyklos dalijasi savo intelektualiniais bei materialiniais ištekliais ir sudaro mokiniams galimybę prieš renkantis specialybę iš arčiau susipažinti su juos dominančia mokslo sritimi. Nacionalinė moksleivių akademija siekia kuo glaudžiau bendradarbiauti su Lietuvos universitetais ir mokslo įstaigomis“.

Aut. teisės: Veidas.lt
Veidas.lt
(5)
(0)
(1)

Komentarai (0)