„U137 užplaukė ant seklumos. 10 km nuo didžiausios Švedijos karinių jūrų pajėgų bazės.“ Beprotiškas skandalas (Video) (1)
Švedijos ministrui pirmininkui teko milžiniškas iššūkis.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Lietuvių aktoriai vis dažniau vaidina skandinaviškuose filmuose ir serialuose, o Vilnius tampa Skandinavijos miestais Stokholmu ir Oslu. Šaltojo karo mini seriale „Viskis su ledu“ (angl. „Whiskey On The Rocks“), paremtame tikru diplomatiniu incidentu praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje, vieną pagrindinių vaidmenų – Leonidą Brežnevą – sukūrė Kęstutis Stasys Jakštas, kapitoną Vladimirą Peskovą įkūnijo Andrius Bialobžeskis, o Andrius Žiūrauskas – KBG Agentą.
Tikrais faktais paremta satyrinė drama
Šešių dalių švedų mini seriale „Viskis su ledu“, kuris nuo sausio 22 d. rodomas „Disney+“ kanalu, pasakojama apie sovietų „Whiskey“ klasės povandeninį laivą, kuris užplaukė ant seklumos 1981 m. spalio 27 d. pietinėje Švedijos pakrantėje, maždaug už 10 km nuo Karlskronos – vienos didžiausių Švedijos karinių jūrų pajėgų bazių.
Dėl šio suvereniteto pažeidimo tarp Švedijos ir SSRS kilo Šaltojo karo priešprieša, kuriai išspręsti prireikė 11 dienų trukusių derybų. Švedijos ministrui pirmininkui teko milžiniškas iššūkis išsaugoti taiką tarp Sovietų Sąjungos lyderio Leonido Brežnevo ir JAV prezidento Ronaldo Reigano. U137 buvo neoficialus švedų suteiktas laivo pavadinimas, nes sovietai tuo metu daugumos savo povandeninių laivų pavadinimus laikė įslaptintais ir jų neskelbė. Kilęs tarptautinis incidentas dažnai vadinamas angliškai „Whiskey On The Rocks“.
|
Šio incidento metu Švedijos ministru pirmininku buvo Torbjornas Feldinas, ramiai rūkantis pypkę avių augintojas, dažnai pašiepiamas politinėse stovyklose, Sovietų Sąjungą valdė prastų oratorinių sugebėjimų draugas Leonidas Brežnevas, o JAV vadovavo buvęs Holivudo aktorius Ronaldas Reiganas, kuris, daugelio nusistebėjimui, laimėjo dvi kadencijas Baltuosiuose rūmuose.
Lietuvių aktoriai ir Vilniaus Žvėrynas
Režisierius Bjornas Steinas ir scenaristai Henrikas Janssonas-Schweizeris bei Jonas Jonassonas visus tris filmo herojus vaizduoja itin groteskiškai su burleskiniais karikatūriniais potėpiais. Tarptautinis aktorių ansamblis –švedas Rolfas Lassgardas, vaidinantis premjerą Feldiną, lietuvis Kęstutis Stasys Jakštas, vaidinantis draugą Brežnevą, ir britas Markas Noble, vaidinantis prezidentą Reiganą, – vienodai skandalingai įkūnija nerangius rusus, bjaurius amerikiečius ir apstulbusius švedus.
Serialo režisierius Bjornas Steinas, Lietuvos žiūrvams žinomas filmais „Svaigulys“ (šved. „Eld & lågor“) ir „Kitas pasaulis. Pabudimas“ (angl. „Underworld: Awakening“), pasakoja, kad iš pradžių ketinta pasitelkti rusų aktorius, bet pasaulinė situacija viską pakeitė.
„Rusus seriale suvaidino lietuvių aktoriai, kurie buvo tiesiog fenomenalūs, o Reiganą suvaidino britas Markas Noble'as, kuriam prireikė labai mažai grimo“, – sako režisierius.
Politines temas narpliojantis, satyrinis švedų serialas „Viskis su ledu“, kuris nuo sausio 22 d. rodomas „Disney+“ kanalu, buvo filmuojamas ir Lietuvoje: Vilnius virto Stokholmu ir Oslu, o Klaipėdoje ieškant lokacijos filmavimams buvo išnaršyta daugybė laivų.
Vilniaus Žvėryno mediniai ir skandinaviško tipo pastatai ekrane pavirto 1980-ųjų Stokholmo gyvenamuoju rajonu, kuriame įsikūrė serialo politiniai veikėjai, o Kompozitorių namai – valdžios atstovų darbo ir poilsio erdvėmis.
Švedijos sostinę suvaidino ne tik Žvėrynas, bet ir miesto centre esanti Kaštonų gatvė, kuria riedėjo istoriniai to laikotarpio automobiliai, o Pasažo 6 skersgatvis virto 1940–1943–ųjų Oslu.
Įdomūs faktai apie serialą
„Whiskey On The Rocks“ incidentas buvo vienas iš didžiausią atgarsį sukėlusių ir neabejotinai gėdingiausių viso Šaltojo karo incidentų. Ir jis buvo vienodai gėdingas visiems, pradedant Švedijos vyriausybe ir kariuomene, baigiant NATO ir Sovietų Sąjunga. Pasak filmo kūrėjų, iš pradžių manyta, kad „Viskis su ledu“ taps tiesiog politiniu trileriu, tačiau kuo labiau gilinosi į istoriją, kuri pasirodė nuostabiai absurdiška, tuo labiau suprato, kad ji labiau tinka satyrinei dramai.
Filmas yra viena pirmųjų Europos dramų, kurioje naudojama naujos kartos kameros ir VR technologija, kurią „Lucasfilm“ ir „Disney“ pradėjo naudoti kosminiame vesterne „Mandalorianas“ (angl. „The Mandalorian“).
Kai buvo pradėtas kurti filmas „Viskis su ledu“, Ukrainoje nebuvo karo, o Švedija nebuvo NATO narė. Buvo abejonių, ar jį išleisti. Tačiau pasakojama istorija įvyko prieš daugiau nei 40 metų, ir juokiamasi iš incidento, per kurį niekas nežuvo. Režisieriaus teigimu, dabar pasauliui gali prireikti tokio filmo, kuris leistų suprasti: „Žiūrėkite, mes išgyvenome tada, išgyvensime ir šį kartą“.
Istorijos faktai buvo interpretuoti gana laisvai. Režisieriaus manymu apie 80 proc. visų įvykių iš tikrųjų įvyko, nors ir ne taip, kaip jie vaizduojami filme, arba ne tokia tvarka. Kaip rašoma filmo įžangoje: „Dėl nacionalinio saugumo sumetimų kai kurie vardai ir vietovės buvo pakeisti. Tiesą sakant, nemažai.“
„Tikroji „Whiskey On The Rocks“ istorija yra ir dramatiška, ir absurdiška, todėl manėme, kad ji puikiai tiktų kaip politinė satyra. Siekėme, kad vizualinė ir įtempta kalba kontrastuotų ir sustiprintų humorą taip, kaip retai pasitaiko komedijose. Tada, kai filmas pereina į tikrą įtampą, mes jau esame tame vizualiame pasaulyje. Ir nors serialo įvykiai nutiko daugiau nei prieš 40 metų, žvelgiant į šiandienos pasaulį, jie yra bauginančiai aktualūs“, – sako režisierius Björnas Steinas.
Filmo režisierius pasidalino istorija, kai po premjeros prie jo priėjo vienas asmuo. Pasirodo, jis buvo Larsas Erikas de Geeras, branduolinės ekspertizės ekspertas, atlikęs matavimus povandeniniame laive.
„Ups, pagalvojau, jam tikrai buvo sukurtas kvaištelėjęs portretas ir dabar už tai atsiimsiu. Tačiau Larsas tik pasijuokė ir gyrė sukurtus satyrinius vaidmenis“, – pasakoja Bjornas Steinas.
Istorinio konteksto, humoro ir jaudinančio veiksmo derinys „Whiskey On The Rocks“ yra pasirengęs linksminti pasaulinę auditoriją ir kartu nušviesti mažiau žinomą, bet lemtingą istorijos momentą.
Serialas sukurtas pagal rašytojo Jono Jonassono, kurio proveržį lėmė sėkmingas romanas „Šimtametis senis, kuris išlipo pro langą ir dingo“, šaltojo karo satyrą. Serialo scenarijaus autorius – Henrikas Janssonas-Schweizeris, dirbęs su filmais „Storesnis už vandenį“ (angl. „Thicker Than Water“), „Super švedas“ (angl. „Superswede“) apie švedų F1 lenktyninką Ronnie Petersoną. Režisierius – Björnas Steinas, o prodiuseris – Janas Marnelis.
Filmo treilerį gali žiūrėti čia.