Žygių dviračiais virusas: Lietuvos dviratininkai pasiekė naują rekordą
(2)
Meilė dviračiams plinta lyg bacila: vis daugiau entuziastų dviratį ima naudoti ne tik kaip transporto, bet ir kaip saviraiškos bei įvairių idėjų įgyvendinimo priemonę. Didesni ar mažesni žygiai įkvepia sveikai konkuruoti. O štai dviems mūsų šalies dviračių entuziastams šitaip pavyko pagerinti savo pačių pasiektą Lietuvos rekordą – per tris paras dviračiais apvažiuoti aplink šalį.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Startavę penktadienio rytą Klaipėdoje, projekto sumanytojai – dviratininkai Remigijus Balandis ir Marius Puluikis – važiuodami dviračiais per arčiausiai sienos esančius miestelius numynė daugiau nei 1200-tus kilometrų.
Tikslą pasiekė 5 valandomis greičiau, nei buvo planavę – kelionėje sugaišo lygiai 67 valandas. Sunkiausia, anot jaunuolių buvo minti be miego – pertraukėlės pailsėti ir pavalgyti trukdavo vos iki 20-ies minučių.
Vienas dviratininkas trumpam net buvo praradęs sąmonę, tačiau po mediko apžiūros kelionę tęsė, praneša Lietuvos radijas. Po finišo vaikinai sakė norintys išsimiegoti ir suvalgyti po didelę porciją šokoladinių ledų.
Be dviračio nei dienos sako neišgyvenantys du entuziastai – Remigijus Balandis ir Marius Puluikis antrajame savo žygyje aplink Lietuvą pagerinti savo pačių kadaise pasiektą rekordą – 2008-aisiais vyrukai dviračiais tėvynę „apmynė“ per 4 paras 13 val. ir 15 min.
Šiam žygiui klaipėdiečiai intensyviai ruošėsi du mėnesius. „Bent jau aš jaučiuosi pačios geriausios fizinės formos. Kasdien daug treniravomės, nuvažiuodami po 300–400 km, tad esame puikiai pasiruošę“, – žygio išvakarėse pasakojo 21-erių R. Balandis, kuris nusėdęs nuo dviračio užsiima internetinės prekybos verslu.
22-ejų fotografas M. Puluikis sakė, kad duetas pirmą dieną ketino įveikti 500 iš visų 1226 km, o vėliau tempą mažinti. Vaikinai šiemet važiavo specialiai jiems pagamintais lietuviškais „Baltic vairo“ sportiniais dviračiais. Taip siekiama populiarinti lietuviškas prekes. Sportininkai juokavo, kad prieš šį žygį jiems buvo atviros visos durys: nebereikėjo aiškinti, kas jie tokie ir ką ketina daryti. Net ir žygį organizuoti apsiėmė VšĮ „Išeivijos idėjų centras“. „Organizatoriai organizuoja, o mes, dviratininkai, dirbame savo darbą“, – išvakarėse juokavo R. Balandis. Vaikinai tvirtino, jog važiuoti dviese kur kas smagiau ir lengviau.
Žygio metu dviratininkus lydėjo kemperis, kuriuo buvo vežami jų daiktai, maistas ir atsarginiai dviračiai. Į žygį kartu vyko medicinos darbuotojas, mechanikas bei projektą koordinuojantys asmenys. Pagal rekordų registravimo reikalavimus, turėjo būti sustojama numatytuose punktuose registruotis: dienos metu – pašto skyriuose, o naktimis – degalinėse. Iš viso buvo numatyta sustoti 39 punktuose.
Siekdami pagerinti savo pačių rekordą, vaikinai ypač daug dėmesio skyrė ne tik treniruotėms, bet ir sveikai mitybai. Juos konsultavęs dietologas išmokė teisingai maitintis, kad pakaktų jėgų, uždraudė net pažvelgti į krabų lazdeles, dešreles ar kitą „greitą maistą“.
„Valgome daug košių, vaisių. Prisakyta vengti saldumynų. O geriausias maistas – bananai. Skaičiau, kad žmogus juos valgydamas gauna visų reikalingų medžiagų“, – mitybos įpročiais dalijosi R. Balandis. Jo kolega M. Puluikis sakė iki žygio tiesiog kimšęs bananus: „Vieną dieną suvalgiau pusantro ar du kilogramus“, – pasakojo sportininkas. Vaikinams teko atsisveikinti ir su saldumynais. Pagauti naujų įpročių jie teigia mokantys to ir kitus. Esą pagrindinis kelionės tikslas ir yra sveikos gyvensenos bei ekologiškos ir ekonomiškos kelionės dviračiu propagavimas.
Pernai vasarą vienas į kelionę aplink Lietuvą išsiruošęs klaipėdietis verslininkas Gvidas Skirutis jau kurpia planus, kaip siekti dar vieno rekordo. Jų vyriškio sąskaitoje – jau trys.
Prieš keletą metų su grupe bendraminčių G. Skirutis Lietuvą apvažiavo keturračiais, vėliau jais vyko Vytauto Didžiojo takais iki Juodosios jūros. Rekordų knygoje įamžinti abu Skiručiai – Gvidas tandemu su žmona Viktorija greičiausiai apvažiavo Lietuvą. Tiesa, siekiant užregistruoti pernai liepą pasiektą rekordą, G. Skiručiui teko laukti beveik metus – rekordą patvirtinantį dokumentą jis gavo prieš keletą savaičių. Tai patvirtino ir agentūros „Factum“ atstovas.
Daugiau nei 1220 kilometrų įveikęs per 3 paras 12 val. ir 15 min. G. Skirutis jau planuoja pirmasis važiuoti aplink Lietuvą velomobiliu. Tam esą ypatingai nesiruošia. „Bus kaip ir pernai, kai dviratį iš serviso pasiėmiau paskutinę dieną. O šiaip tai kasdien po 10 kilometrų dviračiu numinu, tokios ir treniruotės“, – pasakojo žygeivis. Jis ketino prisijungti prie šiuo metu rekordą gerinančių M. Puluikio ir R. Balandžio, tačiau esą vaikinai jo nepriėmė. „Jei jie greičiau nuvažiuos, tai man teks „atsirevanšuoti“, – juokavo neoficialus vaikinų konkurentas.
Netradicinių žygių dviračiais organizavimu Klaipėdoje jau pagarsėjo trejus metus uostamiestyje gyvenanti Lina Stanevičiūtė, dviračių parduotuvės „Tavo dviratis“ savininkė. Jos suburtos grupelės nariai ir pavieniai miestiečiai dviračiais leidžiasi į naktinius žygius, užsiima joga ant dviračių bei iš naujo ima pažinti miestą.
„Sakote, dviračio neišrasi? Bet galima „išrasti“ naują požiūrį į dviratį“, – skelbia L. Stanevičiūtės organizuojamo projekto „Vasara ant dviračio“ šūkis. Moteris dviračio kaip transporto priemonės nenaudoja, tačiau jai, gyvenančiai Melnragėje, tai visaverčio poilsio dalis. „Vienai važiuoti neįdomu, praeivio juk nepasikviesi važiuoti drauge, o čia susirenka grupelė bendraminčių ir visi smagiai leidžia laiką“, – kalbėjo pašnekovė.
Seminare Norvegijoje dalyvavusi verslininkė sakė, jog ten dviračių kultūra gerokai lenkia Lietuvą. „Slaugės prie dviračių pritvirtintais vežimėliais vežioja neįgaliuosius, dviračiai pritaikomi kaip knygų lentynos, baro kėdės padarytos iš dviračių sėdynių – seminare prisižiūrėjau visko, o pati, kaip Lietuvos atstovė, sėdėjau nuleidusi galvą ir sakiau: „pas mus panašiai“, – juokėsi moteris.
Ji kitą savaitę organizuoja dar vieną žygį dviračiais, kuris bus panašus į pažintinį žygį „Ar pažįsti savo miestą iš nuotraukų“, tik šįkart klaipėdiečiai ieškos paparčio žiedo. Žygis prasidės kitą ketvirtadienį, birželio 23 d. 15:30 val.
Penktadienį dviratininkai buvo laukiami ir Šventojoje, kur buvo oficialiai atidarytas rekonstruotas dviračių takas Palanga – Šventoji. 2009-ųjų rugpjūtį prasidėjusi rekonstrukcija oficialiai baigta ir šią vasarą dviratininkus džiugins apšviesta labiausiai turistų mėgstama tako atkarpa nuo J. Basanavičiaus gatvės iki Naglio kalno. Visas tako ilgis siekia daugiau nei 12 km, o plotis yra 3,25 m ir atitinka „EuroVelo“ dviračių takams keliamus pločio reikalavimus. Dviračių tako projekto darbų kaina siekė 1 mln. 641 tūkst. litų.