Milijardierius, kuris prarado 99 proc. savo turto (Video)  (0)

Charizmatiškas Brazilijos milijardierius Eike Batista pirmąjį savo milijoną užsidirbo iš aukso prekybos – tuomet jam buvo vos 24-eri. Vėliau sekė filmo verta gyvenimo istorija: jis vedė „Playboy“ modelį, laimėjo greitaeigių katerių lenktynėse ir sukaupė turto už 34,5 mlrd. JAV dolerių. E.Batista pareiškė žiniasklaidai, kad netrukus taps turtingiausiu žmogumi pasaulyje. Tai buvo 2012-ųjų metų pavasaris. Nuo tada E.Batista prarado 99 proc. savo turto. Jo verslo imperija EBX yra ant absoliutaus žlugimo ribos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kaip reaguoja pats E. Batista? Rizikuoja dar labiau. Jis nori, kad koncerno akcijų turėtojai restruktūrizuotų jo 3 mlrd. JAV dolerių skolą, suteiktų jam daugiau grynųjų pinigų ir leistų vystyti savo verslo imperiją. Jis vis dar tiki, kad EBX gali būti stabili ir pelninga bendrovė, tačiau rinka praranda kantrybę.

E. Batista gimė Brazilijoje 1956-aisiais ir, būdamas paaugliu, persikėlė į Vokietiją

Vienas iš septynių vaikų, Eike gimė 1956-iais metais Governador Valadares miestelyje, Brazilijoje. Augo tėvo brazilo ir motinos vokietės šeimoje, vaikystę praleido gimtinėje, bet vėliau persikėlė gyventi į Vokietiją. 1974-ais metais ėmė studijuoti metalurgijos inžineriją Acheno universitete, Vokietijoje.

Buvo draudimo paslaugų „vaikštukas“, nes norėjo užsidirbti papildomai

Jo šeima grįžo į Braziliją, kai jam buvo 18 metų, ir E. Batista ėmė pardavinėti draudimo paslaugas, kad sudurtų galą su galu. Kita vertus, visi jo draugai buvo turtingi. Štai kas rašoma 1999-iais metais išspausdintame „Australian Financial Review“:

„Taigi, aš buvau itin motyvuotas užsidirbti papildomų pinigų, tad pardavinėjau draudimo paketus, vaikštinėdamas nuo vienų durų prie kitų. Tai yra puiki mokymosi patirtis, nes vienos durys atsidarydavo, o kitos – ne. Man teko daug kartų išgerti arbatos su garbingo amžiaus moterimis.“

Po studijų bandė eksportuoti granitą, marmurą ir deimantus

Iš to paties interviu „Australian Financial Review“ leidiniui:

„Supratau, jog šios veiklos sritys yra kontroliuojamos Italijos mafijos, tad mečiau eksporto mintį iš galvos ir ėmiau organizuoti komandą, kuri išgautų deimantus.“

Garimpeirai (taip vadinami vertingųjų metalų kasininkai) vėliau atvykdavo į Rio de Žaneirą, kur buvo įsikūręs E. Batista. Jie su savimi turėdavo nedidelę deimantų dėžutę, o E. Batista supažindindavo juos su žydais iš Portugalijos bei Antverpeno. E. Batista gaudavo neblogus komisinius nuo kiekvieno sudaryto sandorio.

Galiausiai persiorientavo į prekybą auksu, kur uždirbo pirmą milijoną

Devintojo dešimtmečio pradžioje E. Batista grįžo į Braziliją ir įkūrė prekybos auksu bendrovę „Autram Aurem“, o pradinis kapitalas surinktas iš turimų ryšių Rio de Žaneire. Taip buvo pasielgta taktiškai, nes tie patys investuotojai yra ir vertingų metalų pirkėjai, tad buvo norima juos patraukti savo pusėn.

„Aukso kaina stipriai kilo aukštyn, Brazilijos valiuta smuko žemyn“, – prisimena Willie McLucas, buvęs vieno Europos išteklių fondo valdytojas bei devintame dešimtmetyje investavęs į TVX.

„Autram Aurem“ ilgainiui pavirto į aukso kalnakasybos bendrovę „TVX Gold“

Kadangi visas prekybos auksu ciklas veikė puikiai, E. Batista 1980-ais metais nusprendė įkurti savo paties aukso kalnakasybos bendrovę „TVX Gold“. Raidė „X“ reiškia daugybos veiksmą, t. y. bendrovė turėtų padėti x kartų padidinti turtą.

Tai buvo sunkus verslas – jo asmens sargybinis nužudė ir palaidojo kasininką

E. Batista tuo metu buvo aukso prekeivis, tad jam teko važinėti į susitikimus su savo garimpeirais Amazonės džiunglėse. Jis taip pat finansavo keletą iš jų, o vienas kalnakasys nenorėjo grąžinti susidariusios skolos už šešis mėnesius:

„Vienoje savo kelionių vykau susitikti su juo ir paklausiau: kur mano pinigai? Jis ėmė beprotiškai rėkti. Jis buvo girtas. Padariau klaidą pavadinęs jį kalės vaiku. Nusisukau ir ėmiau eiti, o tuomet – bang! Jis pašovė mane į nugarą […] Jis buvo girtas. Aš gulėjau ant žemės, o kiti vyrukai [E. Batistos asmens sargybiniai] instinktyviai ėmė šaudyti į jį, nes žinojo, kad šis ims šaudyti į sargybinius.“

Jie palaidojo garimpeirą nepažymėtame kape Amazonės džiunglėse.

Kai kurie teigia, jog Batista neesąžiningai sudarinėjo sandorius

Iš 1999-iais metais publikuoto „Age“ žurnalo, kuriame minėtas Willie McLucas pasakoja apie Eike verslo praktikas:

„E. Batista vykdavo į džiungles ir rodydavo tiems kaimiečiams dešimties dienų senumo laikraščius bei sakydavo: „Žiūrėkite, dabar tokia yra aukso kaina.“ Tuo tarpu aukso kainos buvo stipriai sukilusios ir išaugdavo dar labiau, kol grįždavo į Rio de Žaneirą. Jis atsiskaitydavo su kaimiečiais vietine valiuta, kuri krito, o tuomet parduodavo auksą aukštesne valiuta. Buvo neįmanoma patirti nuostolio.“

1983-ais metais įkurta motininė bendrovė – „EBX Group“

Būtent su šiuo juridiniu vienetu įkurtos visos kitos jo bendrovės. Tarp 2004-ųjų ir 2012-ųjų E. Batista įkūrė šešias bendroves, kurios pavaldžios EBX grupei: OGX (nafta), MPX (energija), LLX (logistika), MMX (kalnakasyba), OSX (ofšorinė pramonė) ir CCX (anglies kalnakasyba).

1991-iais metais E. Batista tapo žvaigžde – vedė modelį Luma de Oliveira

Pora susipažino 1990-iais metais, o tuo metu žiniasklaidoje sklido daugybė gandų. Tiesa, Brazilijos visuomenė nežinojo, kad pora slapta susituokė. Per ketverius vedybinio gyvenimo metus pora susilaukė dviejų vaikų.

E. Batista ėmė gyventi kaip tikras milijardierius

Dešimtojo dešimtmečio pradžioje E. Batista laimėjo Brazilijos, JAV ir pasaulio taures greitaeigių katerių „Super Offshore Powerboat“ varžybose. 2006-iais metais jis pagerino rekordą nuplaukęs 220 jūrmylių tarp Santoso ir Rio de Žaneiro su savo greitaeigiu kateriu „Brazilijos dvasia“.

Jis ėmė pirkti brangius žaisliukus: jachtas, lėktuvus, automobilius.

2001-iais metais E. Batista atsistatydino iš TVX bendrovės vadovo pareigų

Iš pradžių buvo planuojama užsiimti aukso kasyba Graikijoje, tačiau šalies politinė opozicija su tuo nesutiko, dėl to TVX atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje. Dar blogiau, aukso kaina ėmė kristi, kol pasiekė apgailėtinus 300 JAV dolerių už Trojos unciją. E. Batista atsistatydino iš bendrovės vadovo pareigų 2001-iais metais, o dėl grynųjų pinigų stygiaus bendrovės turtą teko išparduoti.

Aplinkosaugininkai pradėjo agituoti prieš tai, kuo užsiima E. Batista

Nenorėkite prasidėti su „Greenpeace“ bei kitomis organizacijomis, kurios yra susirūpinusios, tarkim, Amazonės upės delfinais, nardančiais visai netoli Batistos kalnakasybos pagrindinių būstinių.

Bet milijardierius nenuleido rankų ir po 10 metų grįžo į aukso verslą

2011-iais metais Eike Batista įsigijo bendrovę, kurią kurį laiką stebėjo – „Ventana Gold Corp.“ Iš pradžių, t. y. 2009-ųjų liepą, jis įsigijo 9,5 proc. akcijų, o 2010-iais – dar 10,5 proc. bendrovės akcijų. Galiausiai, 2011-iais metais įsigyta visa bendrovė, o sandoriu „Ventana“ įvertinta šiek tiek daugiau nei 1,5 mlrd. JAV dolerių.

2012-ųjų pavasarį E. Batista buvo 10-asis turtingiausias žmogus pasaulyje

Be to, jis pasakė „Bloomberg“ žiniasklaidos grupei, kad neabejotinai taps nr. 1 dėl savo didžiulės konkurencinės dvasios, kurią įgijo dar vaikystėje:

„Kentėjau nuo labai stiprios astmos, tad motina mane įmetė į nepaprastai šaltą plaukimo baseiną. Taigi, išsigydžiau astmą disciplina. Vėliau pamačiau, kad ja galima pasiekti labai daug dalykų. Tai yra mano DNR dalis… Aš esu labai konkurencingas.“

E. Batista taip pat užsiminė apie gerėjančią padėtį Brazilijoje:

„Brazilija prarado dvi brazilų kartas per 1984-ųjų ir 1997-ųjų krizes. Tuo metu reitingavimo agentūros teigė, jog Brazilija yra panašiame lygmenyje kaip ir Nigerija. Na, o šiandien, Brazilija yra pranašesnė už Vokietiją.“

Tuomet sudarytas sandoris su labai įtakingu Abu Dabio fondu

2012-iais metais Batista sudarė sandorį su Abu Dabyje įsikūrusiu „Mubadala Development Company“ fondu, kuris priklauso Jungtiniams Arabų Emyratams. Fondo atstovai investavo 2 mlrd. JAV dolerių į „EBX Group“ koncerną, o mainais gavo 5,63 proc. bendrovės akcijų. Batista norėjo ir toliau plėtoti savo naftos bei kalnakasybos imperiją, vystyti naujus projektus ir kaupti turtą.

Viskas ėmė keistis, ir E. Batista pradėjo prarasti didelius pinigus

Pabaiga prasidėjo nuo OGX bendrovės, užsiimančios naftos ir dujų gavyba. Priežastis labai paprasta – jo gręžiniai tiesiog neišgavo tiek išteklių, kiek tikėtasi. 2012-ųjų metų sausį OGX pagamindavo 15 tūkst. naftos barelių per dieną (tai irgi nėra itin daug), 2012-ųjų gegužę skaičius nukrito iki 10 tūkst. barelių per dieną. Vos po mėnesio – iki 5 tūkst. naftos barelių per dieną.

Kartu su milijardieriu daug nuostolių patyrė ir pati Brazilija

2013-ųjų metų rugpjūčio 1 dieną, šešios dukterinės EBX bendrovės – OGX, MPX, LLX, MMX, OSX, CCX – kartu sudėjus, prarado 9,7 mlrd. JAV dolerių vertės. Visos 300 viešai akcijomis kotiruojamų Brazilijos bendrovių kartu prarado 203 mlrd. JAV dolerių vertės per šiek tiek daugiau nei pusę metų.

Vienas iš buvusių Brazilijos centrinio banko prezidentų stojo ginti E. Batistos, sakydamas, kad šis žmogus padėjo sukurti tokią Braziliją, kokią šiandien turime. Šalyje vis dar sklando juokeliai, kad naujasis popiežius atvyks aplankyti buvusį „popiežių“, t. y. E. Batistą. Laikas pokyčiams.

2013-ųjų liepą jis parašė atvirą laišką Brazilijos vyriausybei

„Vis dar svarstau, kur suklydau. Ką aš padariau kitaip? Pirmasis klausimas gali būti susijęs su neteisingu finansavimo modeliu, kurį parinkau savo bendrovėms. Šiandien, jeigu galėčiau sugrįžti atgal, neįtraukčiau bendrovių į akcijų biržas. Vietoj to sukurčiau tvirtą privataus kapitalo įmonių grupę, kuria galėčiau nuo tuščio popieriaus lapo sukurti verslo imperiją. Ir jos visos liktų privataus kapitalo iki kol paruoščiau jas viešajai akcijų biržai. Projektuose, kuriuos vysčiau, laikas pasirodė esantis svarbiausias faktorius pateikiant lūkesčius patenkinančius finansinius rezultatus.“

Brazilijos piliečiai ėmė jį laikyti sukčiumi, tad E. Batista nusprendė gintis

„Kas nutiko kai tapo aišku, jog OGX nepateiks tokių rezultatų, kurie rodos neseniai buvo įmanomi? Ar aš staiga tapau nutrūktgalviu nuotykių ieškotoju, kuris panaudoja išteklius savo paties naudai ir nesirūpina tuo, ką pažadėjo? Dabar sunku prisiminti, bet OGX ilgą laiką kūrė talentinga vadovų komanda. Niekada neinvestavau į naftos industriją neapsupęs savęs šiais žmonėmis, t. y. profesionaliausiais šios rinkos ekspertais. Kai laimėjome tuos gręžinius, lūkesčiai OGX bendrovei buvo labai pakelti.

Turėjau daug pasiūlymų parduoti OGX bendrovės dalį ar net visą kontrolinį paketą, įvertintą maždaug 30 mlrd. JAV dolerių. Prieš du metus į bendrovę įdėjau 1 mlrd. JAV dolerių iš savo kišenės. Praradau ir toliau prarandu milijardus dolerių. Ar kas nors, norintis suklaidinti kitus, rizikuotų savo paties milijardais dolerių? Jeigu būčiau norėjęs, būčiau galėjęs išsiimti 5 mlrd. JAV dolerių iš bendrovės ir toliau ją kontroliuoti. Bet aš to nepadariau. Kartu su OGX nuvertėjimu daugiausiai prarado vienas akcininkas: Eike Batista. Niekas neprarado tiek daug, kiek praradau aš.“

Bet laikas bėga… o E. Batista išlieka optimistiškas

Jeigu E. Batista nesugebės sumokėti 47 mln. JAV dolerių įmokos, OGX taps didžiausiu bankrotu Lotynų Amerikos verslo istorijoje. Buvęs milijardierius nori, kad obligacijų turėtojai, tokie kaip PIMCO, restruktūrizuotų jo skolą. Tuo tarpu obligacijų turėtojai pasamdė geriausius pasaulio advokatus, kad šie peržiūrėtų sandorio turinį.

Kai kurie šaltiniai teigia, jog E. Batista ieško pirkėjo legendinei „Brazilijos dvasia“ jachtai. Kita vertus, buvęs milijardierius vis dar atrodė optimistiškas, duodamas interviu „The Wall Street Journal“:

„Jeigu pažvelgtumėte į mano astrologinį žemėlapį, šis laiko periodas nebuvo man palankus. Gerasis periodas? Jis jau prasidėjo, o jei tiksliau – šį mėnesį.“

Aut. teisės: Verslas.in
Verslas.in
(11)
(0)
(1)

Komentarai (0)