Ką pasirinks Atėnai – eurą, drachmą ar bitkoinus?  (0)

Europos šalių lyderiai Graikijai suteikė laiko iki savaitgalio, kad būtų pasiektas susitarimas su skolintojais dėl finansinės pagalbos. Kitu atveju šaliai gresia bankrotas ir bankų griūtis. Naujienų svetainė cnbc.com pateikia įvairius scenarijus, kaip galėtų elgtis Atėnai išėjimo iš euro zonos atveju.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Euro išlaikymas

Graikija gali vienašališkai naudotis euru net ir palikusi euro zoną. Tokiu atveju šalis prisijungtų prie Monako, Andoros, San Marino ir Vatikano – valstybių, naudojančių eurą kaip nacionalinę valiutą, bet nepriklausančių euro zonai.

Europos Komisija leidžia šioms šalims išleisti į apyvartą tam tikrą euro monetų kiekį, tačiau jos neturi banknotų spausdinimo teisės, kuri priklauso išimtinai tik Europos centriniam bankui (ECB).

Paralelinės valiutos įvedimas

Jeigu ECB nustos teikti paramą Graikijos bankams, šalies centrinis bankas gali pradėti kitos valiutos spausdinimą net ir neatsisakęs euro. Tikėtina, kad naujoji valiuta labai greitai nuvertėtų euro atžvilgiu.

Prasidėjusi infliacija graikus paskatintų toliau naudoti eurą. Šalyje gali susiformuoti dviejų greičių ekonomika, o euras dominuotų tokiuose ūkio sektoriuose kaip turizmas.

Paralelinės valiutos įvedimas leistų Atėnams parodyti Europai, kad jie nepaliko valiutų sąjungos ir toliau galėtų pretenduoti į finansinę paramą.

Sugrįžimas prie drachmos

Dar viena išeitimi skolų krizės kamuojamai Graikijai laikomas sugrįžimas prie drachmos – valiutos, naudotos iki euro įvedimo 2001 m.

„Indėliai ir skolos turės būti perskaičiuoti į naująją valiutą. Tai padaryti lengva. Sunkesnis dalykas – aprūpinimas banknotais, nes pradžioje jie nebus prieinami“, – aiškina konsultavimo bendrovės „Capital Economics“ Valdybos pirmininkas Rogeris Bootle.

Naujos valiutos įvedimas lemtų tolesnį Graikijos nemokumą. Naujoji valiuta neišvengiamai bus silpnesnė už eurą ir dėl to išaugs šalies skolos eurais svoris.

„Graikija privalo turėti galimybę išleisti savo valiutą ir jai reikalinga devalvacija, kuri galima turint tokią valiutą“, – teigė R.Bootle ir pridūrė, kad nepaisant to, jog toks perėjimas nebūtų lengvas, tačiau iš jo šalis gali nemažai laimėti.

Valiutos susiejimas

Nemažai šalių savo valiutas yra pririšusios prie euro. Tačiau norint turėti susietą valiutą reikalinga stabili ekonomika arba dideli valiutos rezervai.

Graikijos šiaurinė kaimynė Bulgarija turi pakankamus valiutos rezervus tam, kad nacionalinė valiuta levas, pareikalavus, būtų konvertuota į eurus. Tačiau Graikija tam neturi pakankamų atsargų.

Skaitmeninė valiuta

Kai kurie teoretikai siūlo Graikijai įsivesti skaitmeninę valiutą, pavyzdžiui, bitkoinus.

Londono ekonomikos mokyklos ekonomikos istorikas Garrickas Hilemanas sako, kad toks sprendimas nėra labai tikėtinas, tačiau vadinamojo grexit atveju bitkoinų populiarumas gali gerokai išaugti.

„Suprantama, kad graikai gali nepasitikėti naująja drachma ir ieškoti alternatyvos“, – teigė G.Hilemnas.

Tačiau daugelis ekonomistų į tokią mintį žvelgia su skepticizmu. Jie teigia, kad sunku įsivaizduoti, kad Graikijos, kurios ūkyje vyrauja grynieji pinigai, visuomenė atsiskaitymams nebenaudotų įprastinių pinigų.

„Labiau tikėtina, kad Graikija visiškai pereis prie grynųjų, kas jau vyksta dabar, o ne prie skaitmeninės valiutos“, – įsitikinusi banko „Rabobank“ vyriausioji valiutų strategė Jane Foley.

Aut. teisės: 15min.lt
(13)
(2)
(11)

Komentarai (0)