Veiksmo kupinų pabėgimų iš kalėjimų būna ne tik filmuose: pamiršta istorija apie pavojingų recidyvistų pabėgimą iš Pravieniškių  ()

Pabėgimai iš įkalinimo įstaigų. Tokius skandalingus įvykius dažniausia matome kino filmuose. Taip, dalis jų būna paremti tikrais faktais, o kiti – tiesiog išgalvoti. Bet nepaisant visko, žmonėms tikrai įdomu, kaip nuteistiesiems pavyksta padaryti tai, kas atrodo iš pažiūros neįmanoma.


Šįkart siūlome prisiminti tikrą pabėgimo iš įkalinimo įstaigos istoriją, kuri nutiko Lietuvoje. Ir ne bet kada, o prieš beveik 26-erius metus. Bet apie viską iš pradžių.

„Sėkmės džentelmenai“

1991-ųjų gegužės 11-sios naktį iš Pravieniškių griežto režimo pataisos darbų kolonijos pabėgo net devyni kaliniai. Kaip rašoma to meto spaudoje – tokio pabėgimo Lietuva dar nebuvo regėjusi.

Pabėgimas iš įkalinimo įstaigos vyko dviem etapais. Iš pradžių kanalizacijos trasa į laisvę spruko penkiese. Net šešis kartus teistas 50-metis Ž. S., keturis kartus teistas 35-erių K. T., keturis kartus teistas 42 metų S. L., dukart teistas 25 metų A. B. ir keturis sykius teistas 30-metis J. D.

Sulaukęs vidurnakčio šis penketas sulipo į šiluminę kamerą, tuomet vamzdžiais nušliaužė iki šiluminėje trasoje esančios pertvaros ir, ją išardę, netrukus jau įkvėpė laisvės oro.

Įkvėpti „bendražygių“ sėkmės, po dviejų valandų jų pavyzdžiu pasekė dar keturi nuteistieji. Į laisvę ištrūko penkis kartus teistas 56-erių P. M., keturis sykius bausmės sulaukęs 30-metis G. B., triskart teistas 28-erių S. Z ir nenurodytą skaičių kartų teistas R. L.

Tai, kad iš įkalinimo įstaigos pabėgo net devyni nuteistieji pastebėta tik po kažkur aštuonių valandų. Apie 8.30 val. keitėsi prižiūrėtojų pamaina. Tad bėgliai turėjo labai daug laiko sprukti kiek kojos neša ir pasislėpti. Į paiešką pasitelkti ne tik policininkai, bet ir kariškiai.

Pavojingi recidyvistai

Iš įkalinimo įstaigos spruko ne kokie mafijos atstovai, o tik užkietėję, pavojingi recidyvistai (pakartotinai nusikalstantys teisti žmonės – aut. past.). Būtent dėl šios priežasties, kaip rašoma to meto spaudoje, laisvėje šių vyrų nelaukė paruošti sraigtasparniai, „devintukai“, pinigų maišai.

Paiešką vykdę pareigūnai įvertino tai, kad nuteistiesiems viskuo teks rūpintis patiems. Pirminė prielaida, kad jie iškart trauks pas gimines iš dalies pasitvirtino. Tad jau gegužės 13-ąją buvo sulaikytas K. T. Dar po dviejų dienų Vilniuje įkliuvo S. L., o Prienų rajone – G. B. ir S. Z. Pastaruosius du, einančius laukais, pastebėjo pilietiškas gyventojas, kuris viską pranešė Prienų policijai.

Bėgliai buvo užklupti netikėtai, o pas juos krepšiuose rastas virtuvinis peilis ir guminė beždžionės kaukė. Kaip juokauta tais laikais, turbūt ne į karnavalą vyrai ruošėsi.

Vėliau Garliavoje žmonės atpažino ir penktąjį bėglį P. M. Vietos pareigūnai reagavo akimirksniu ir netrukus areštavo vyriausiąjį bėglį. Ne ką ilgiau laisve džiaugėsi ir Z. S. Kariškiai jo laukė žmonos bute, kur vyras galiausiai pasirodė.

Antrankiai septintam bėgliui buvo uždėti dar po savaitės Kaune, Vilijampolėje, prie tuometinės „Jūratės“ kavinės buvo sulaikytas R. L. Įdomu tai, kad apie dar du sugautus bėglius rasti informacijos nepavyko. Kur dingo 25-erių A. B. ir 30-metis J. D., lieka atviras klausimas.

Aut. teisės: TV3
TV3
(6)
(1)
(5)

Komentarai ()