Tikroji priežastis, kodėl Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II neturi paso - tikrai ne todėl, kad ją visi pažįsta  (10)

Jei esate aistringas keliautojas, tikriausiai turite ir pasą. Šis dokumentas, įrodantis pilietybę ir tapatybę yra neatsiejama keliautojų gyvenimo dalis. Tačiau Elžbieta II paso neturi ir oficialiai teigiama, kad jai jo nereikia. Daug žmonių spėja, kad tai tik arogantiškas pareiškimas, kad ją ir taip visi pažįsta, tačiau priežastis yra visai kita. Kokia? Ar ir kiti karališkosios šeimos nariai neturi pasų?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mes galime keliauti po nemažą šalių skaičių paso neturėdami. Tačiau Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II yra buvusi net 116 šalių. Per jos valdymo laikotarpį saugumo situacija stipriai keitėsi, buvo sustiprintos patikros, sugriežtinti reikalavimai keleiviams oro uostuose. Tačiau ji kaip neturėjo paso taip ir neturi. Ir niekada neturės, nes jai jo paprasčiausiai nereikia.

Jungtinėje Karalystėje pasas išduodamas karalienės vardu. Tai – tarsi dokumentas kitų valstybių pareigūnams teigiantis, kad karalienė prašo pasirūpinti savo piliečiu, leisti jam laisvai keliauti ir užtikrinti jam reikalingą apsaugą bei teises. Karalienei tokio dokumento nereikia – ji pati gali kalbėti savo vardu. Taigi, pasas jai nereikalingas vien dėl simbolinės šio dokumento reikšmės Jungtinės Karalystės administracinėje sistemoje.

Taigi, kadangi karalienei toks dokumentas neišduodamas jos šalyje, kitų šalių pareigūnai jo prašyti tiesiog negali. Ji paso net negali turėti. Tačiau tai nėra vienintelis dokumentas, kurio Elžbieta II neturi.

Vairuotojo teisės Jungtinėje Karalystėje taip pat išduodamos karalienės vardu. Vėlgi, karalienė visuomet kalba savo vardu, todėl jai toks dokumentas nėra reikalingas ir negali būti išduodamas. Tačiau jai tai vairuoti netrukdo – 91-erių moteris iki šiol kartais pastebima vairuojanti. Ji to išmoko būdama 19 metų ir savo malonumui vairuoja nuo to laiko.

Tuo tarpu kiti šeimos nariai tokių teisių neturi. Visi kiti žmonės aplink karalienę turi turėti tiek vairuotojo pažymėjimus, tiek pasus.

Kiti pasaulio monarchai taip pat įprastai turi pasus, nes jie neturi tokios simbolinės reikšmės kaip Jungtinėje Karalystėje. Daugelyje vietų jie tėra pilietybės ir tapatybės įrodymas, o ne dokumentas išduodamas monarcho vardu. 

Aut. teisės: Technologijos.lt
(62)
(4)
(58)

Komentarai (10)