Kada verta pirkti automobilį iš JAV ir kokių modelių reikia bijoti kaip maro: subtilybės, kurias retas žino (1)
Ar apsimoka pirkti automobilį iš JAV? Daugiau nei milijonas Lietuvos vairuotojų šiuo klausimu turi konkretų atsakymą: „Taip“ arba „Ne“. Prie abiejų atsakymų yra daugybė argumentų ir visų jų nagrinėjimas teksto pavidalu būtų labai ilgas. Todėl šiame straipsnyje panagrinėsime pagrindinius niuansus: kada žmogui verta dairytis automobilio užjūryje, o kada reikia eiti į Mobile.de ar Autogidas.lt.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Pagrindinis automobilio iš JAV privalumas yra elementarus – kaina. Panašios komplektacijos kaip Europoje naudotas automobilis JAV gali būti perpus pigesnis, o įskaičiuojant transportavimą ir mokesčius – bent ketvirtadaliu. Tačiau 10 tūkstančių eurų kainuojančio automobilio transportavimas kainuoja tiek pat kiek ir kainuojančio 3 tūkstančius, tad automobilį iš JAV įsigyti verta tik ieškant naujesnės ir brangesnės transporto priemonės – pirkti 15 metų senumo „Passat“ tiesiog neapsimoka.
Automobiliai JAV daugeliu atvejų yra tokie patys, kaip ir Europoje: skiriasi tam tikros išorės detalės, vidaus įranga, komplektacijos, tačiau technine prasme daug detalių yra identiškos. Pargabenus į Europą ir norint čia praeiti techninę apžiūrą, galimai reikės pakeisti galinius žibintus, įmontuoti galinį rūko žibintą bei posūkių atkartotojus sparnuose.
JAV yra keturių durų sedanų rinka, tad rasti universalą – labai sunku. Jeigu galvojate apie mechaninę pavarų dėžę ir dyzelinį variklį, pasiryžkite labai ilgoms, sunkioms ir galimai bevaisėms paieškoms – tokie automobiliai čia itin reti. Žinomiausiuose JAV skelbimų portaluose Copart.com, IAAI.com ir kituose dominuoja benzinu varomi sedanai bei visureigiai, turintys automatines pavarų dėžes.
Tačiau hibridinį arba galingą benzininį variklį turinčių sedanų ar kupė čia – apstu. Ir tų, kurie Lietuvoje yra gana egzotiški (pvz. „Chevrolet Camaro“, „Dodge Charger“), ir tų, kurie kainuoja gerokai mažiau nei analogai vietoje (įvairūs „Audi“, BMW ar „Lexus“ modeliai).
Naršant JAV aukcionuose, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į kainą, bet ir į dar kelis dalykus – pavyzdžiui, automobilio gedimus. Jeigu automobilio aprašyme yra santrumpa WA, BN ar AO – jų svarstyti neverta, nes WO reiškia nukentėjimą nuo potvynio, BN – nuo ugnies, AO – daugybinius pažeidimus. Rida ar dokumentai taip pat ne visada būna tvarkingi – kartais nurodoma, kad spidometras pažeistas ir tikrasis kilometražas nežinomas. Ties automobilio dokumentų grafa gali būti nurodoma „Clean Title“ (tvarkingi dokumentai), „No title“ (nėra dokumentų), „Certificate of Destruction“ (negalima registruoti) ir pan.
Vertindami ridą, nepamirškite, kad ji bus nurodyta myliomis. Norėdami gauti kilometrus, padauginkite tą skaičių iš 1,6. O skaičiuodami galutinę kainą, nepamirškite, kad ji – doleriais, tad išraiška eurais bus apie 10 procentų mažesnė. Prie nurodomos automobilio kainos reikėtų pridėti aukciono mokesčio bei transportavimo iki Lietuvos (apie 2 tūkstančiai eurų), vietoje mokamų mokesčių (priklauso nuo automobilio vertės) sumas. Nors dažniausiai 2-7 metų amžiaus automobilį, net ir įvertinus remonto bei gabenimo kaštus, pirkti JAV išeina pigiau, retais atvejais pasitaiko priešingų variantų, todėl juos būtina apskaičiuoti iš anksto. O jeigu nenorite patys gaišti laiko, galite peržiūrėti jau parduodamus automobilius iš JAV paspaudę čia, arba paieškoti patikimų tarpininkų, kurie padės ne tik įsigyti automobilį aukcione, užsakyti jo pargabenimą, bet ir sutvarkyti visus formalumus Lietuvoje.