Kodėl mes nešiojame kelnes, kai kiti drabužiai gali būti patogesni ir greičiau apsivelkami?  (5)

Anksčiau žmonės dėvėjo kimono, tunikas ir kiltus, o dabar visi nešioja kelnes. Kodėl taip nutiko? Mokslininkai teigia, kad tai nulėmė vienas labai svarbus veiksnys.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Iš tiesų, kelnės istoriškai nebuvo labai populiarios. Tiesa ta, kad apsisuki tunika ar užsidėti kimono yra kur kas greičiau. Paprasti kiltai ar vientisi audiniai jau vien dėl gamybos kaštų yra gerokai pigesni už kelnes. Tačiau kelnės vis tiek nugalėjo.

Minėtas kimono - tradicinis japoniškas drabužis. Tačiau samurajai visada dėvėjo kelnes. Amerikos čiabuviai nešiojo paprastus, šiek tiek tunikas primenančius rūbus, tačiau apsivilko kelnes, kai po žemyną paplito europiečiai. Trečiame-antrame amžiuje prieš mūsų erą romėnai įprastai dėvėjo togas, kol susipažino su Hanibalo kariuomene.

Tai kas senovės žmonės vertė griebtis kelnių? Arkliai. Viskas tiesiog taip parasta - su kelnėmis yra lengviau užlipti ant arklio ir nuo jo nulipti. Kelnės mažiau varžo judesius ir nekrenta. Štai drabužiai, į kuriuos žmonės anksčiau susisukdavo, galėjo nukristi intensyvios fizinės veiklos (pavyzdžiui, mūšio) metu. Dėl to kelnes dėvėjo samurajai, tam jas perėmė Amerikos čiabuviai ir tai iš kartaginiečių išmoko romėnai.

Pavyzdžiu, beje, yra ir daugiau. Istorikai mano, kad kelnės buvo labai svarbios senovės kinų išlikimui. Kuomet dar nesuvienytą Kiniją puolė Centrinės Azijos klajokliai, kinai greitai išmoko siūtis kelnes, kad galėtų lengviau judėti ir joti. Konektikuto universiteto evoliucijos biologas Peteris Turchinas mano, kad tos senovės kinų grupės, kurios nekūrė kavalerijos (ir neapsivilko kelnių) tuomet pralaimėjo ir išnyko. Kitaip tariant, kelnės buvo svarbus išgyvenimo veiksnys.

Tuo tarpu moterys ilgą laiką kelnių dėvėti negalėjo. Dar praeito amžiaus pirmoje pusėje moterys kelnes vilkdavosi itin retai, priklausomai nuo šalies, kurioje gyveno. Kai kur moteriškos kelnės buvo apskritai nepriimtinas dalykas, kitur jos buvo naudojamos tik kai kuriems darbams. Buvo manoma, kad tai - vyriškas drabužis, kuris per šimtus metų kažkaip tapo ir šeimos galvos simboliu. Prireikė pasaulinių karų, kad moterys įrodytų, kad gali dirbti viską ir kelnės jos yra ne mažiau naudingos nei vyrams.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(39)
(3)
(36)

Komentarai (5)