Kodėl per Kalėdas prie židinio kabinamos kojinės? Nustebsite, kokia sena ši tradicija ir kaip tai susiję su aukso mėtymu per kaminą  ()

Prieš eidamas miegoti ponas Bynas prie židinio kabina kojines - vieną sau, vieną Tedžiui, o trečiąją pelei pakabina prie jos urvelio sienoje. Tik kodėl? Kaip atsirado ši tradicija?


Iš tikrųjų, kojinės nebūtinai kabinamos prie židinio - juk ne visi namai apskritai turi židinius. Kartais jos kabinamos prie lovos ar tiesiog ant sienos netoli eglutės. Ir, aišku, jos yra skirtos dovanoms. Įprastai čia atsiranda smulkesnės dovanos ir saldainiai, kai pagrindinės dovanos yra dedamos po eglute.

Iš tikrųjų, ši tradicija yra labai sena. Manoma, kad ji atsirado dar paties Šventojo Mikalojaus laikais. Kaip žinote, šis žmogus, tapęs Kalėdų Senelio pirmtaku, buvo labai dosnus. 270-347 metais gyvenęs Mikalojus neturtingiems žmonėms dalino dovanas - kartais tiesiog vaikštinėdavo miestelio gatvėmis ir per tvoras mėtydavo įvairias dovanas. Kaip dabar byloja legenda, tai paskatino žmones dovanoti dovanas ir vieni kitiems.

 

Tai iš kur čia kojinės? Na, legenda byloja, kad ne visi žmonės norėjo priimti Mikalojaus dovanas. Vienas trijų dukrų tėvas buvo labai neturtingas, tačiau tuo pačiu buvo ir labai užsispyręs ir niekada nebūtų priėmęs labdaros. Mikalojus tiesiai per kaminą į jo namus įmetė šiek tiek aukso. Teigiama, kad dalis jo įkrito į prie židinio padžiautas kojines.

Ar tai tik mitas, tik legenda? Tikriausiai. Tačiau žodis pasklido ir vaikai prie židinio ėmė palikinėti kojines ar batus. Iš pradžių tai buvo paprastos kasdienės kojinės, vėliau - specialiai šiai progai skirtos kojinės. Jos tapo tradicine Kalėdų dekoracija. Anksčiau jos būdavo kabinamos Šv. Mikalojaus dieną - gruodžio 5 ar 6-ąją - o vėliau jas imta kabinti per Kūčias.

 

Kalėdinių kojinių tradicija prasidėjo Europoje, tačiau dabar ji yra populiaresnė Šiaurės Amerikoje. Senajame Žemyne dovanos įprastai atkeliauja po eglute. Tuo tarpu JAV smulkesnės dovanos - dažnai saldainiai ir monetos - atkeliauja į kojines, o didesnės - po eglute. Aišku, į šią tradiciją įsitraukė ir prekybininkai, kurie ėmė siūlyti pačias įvairiausias kojines. Dabar jos dažnai turi išsiuvinėtus žmonių vardus, integruotas LED švieseles ar kitus privalumus.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(9)
(0)
(9)

Komentarai ()