MIT prognozė: pasaulinė ekonomika sugrius 2030-aisiais

Komentarai Prisijungti

Viršuje:   Seniausi | Naujausi

Alchi 2012-04-06 23:12
Man patinka šitas - pasakė "nanotechnologijos" ir jau viskas bus sutvarkyta. Energijos problema yra labai fundamentali ir paprastas technologinis sprendimas nieko neišspręs. Realybė yra ta, kad nėra alternatyvų naftai. Nėra. Artimiausiai dalykas kas yra siūloma tai vandenilis. Bet čia nesuvokiama, kad Vandenilis nėra Nafta. Nafta yra energijos šaltinis. Vandenilis yra energijos pernešėjas. Norint gauti Vandenilį, reikia elektros ir galiausiai viskas sueina į tai, kad reikia iš kažkur jos gauti. Nanotechnologijos šioje vietoje padės tik su Vandenilio saugojimu. Galbūt, nanotechnologijos pasitarnaus saulės panelėse, bet čia tik akli spėliojimai. Nebelikę laiko dėti viltis į kažkokį technologinį sprendimą, kurio niekas nekuria, nes nežino kaip turi atrodyti. Tai nėra pesimizmas, tai realizmas. Sveikai mastantis ir gerai informuotas jaunas žmogus turi suvokti, kad jis, pirma karta nuo antro pasaulinio karo, gyvens blogiau nei jo tėvai. Pesimizmas šiuo atvėju būtų sakymas - kad žmonija išnyks. Neišnyksim. Tiesiog gyvensim daug skurdžiau nei iki šiol.
Rukis 2012-04-06 23:37
O blogesniu gyvenimu dauguma nebus patenkinti, tad visi ieškos kaip išsikapstyti, bet ras tik labai gerai, jau nuo civilizacijos pradžios, patikimą, įvaldytą žmogiškąjį problemų sprendimo būdą/meną - karą. Dėja, tos pačios technologijos pastūmėjo mus taip, kad šiuolaikinis pasaulinis karas atvestų prie žmonijos civilizacijos griūties. Galbūt nereikia minėt kokiomis priemonėmis, tačiau po tokios destrukcijos žmonija galbūt daugiau ir nebe atsigautų. Viena niūresnių, bet realistiškų prognozių.
Talkatif 2012-04-06 23:41
Nenuvertinkite kokos medžių.
nondescript 2012-04-06 23:42
Pilnai pritariu. Pvz. firmoj dirba 100 žmonių, bet darbdavys algas gali išmokėt tik 10. Kas bus? Firma bankrutuos. Matyt viltys buvo dedamos į progresą, bet jis jokių revoliucijų neatnešė. Jau dabar kalbama, kad kapitalizmas atgyvenusi santvarka, bet nieko, blaugiausiu atveju kils suirutė, žmonės pakariaus, prasivalys ir toliau laimingai gyvens kitoje santvarkoje. Dar ne tokius laikus žmonija išgyveno
technologas 2012-04-06 23:49
Gana dera su šiomis MIT prognozėmis
azotas 2012-04-07 00:09
Na jaigu sunaikinsim vienas kitus tai reiskia, kad mes kaip zmones tik tiek ir verti nes reliai pries visata musu problemos nublanksta, kitaip tarent mes esam praktiskai niekas. O del karo tai nezinau ko jus bijot? as asmeniskai kazkaip nekreipiu i tai demesio nes zinau jog viena diena mirsiu, o kaip..nuo kulkos ar atomines who cares ? Taip ar taip kekvienas is musu turim savo pabaiga jai ne vienokia tai kitokia. Aisku geriau, kad tai neivyktu, bet paziurejus kelis tukstancius metu tai zmones kaip kariavo taip kariauja net ir siais laikais visi apsiginklave iki gyvo kaulo ir mano, kad tai normalu. Belieka tik tiketis, kad to nebus ir zmones suras kaip issprest visas problemas..
nondescript 2012-04-07 00:22
O ko čia bijot. Griuvus santvarkai žmonės gal kaip tik atsigręš vieni į kitus ir supras, kad laimė ne kažkokių kvailų ambicijų vaikymesi. O jei nesupras, tai tiek ir pažengus mūsų civilizacija. Kaip buvom laukiniai, taip ir liksim
Creatium 2012-04-07 10:20
Jeigu santvarka sugriūs, tai nieko tokio, jeigu turėsim iškarto kuom ją pakeisti. Kažkas buvo Venus Project nuorodą įmetęs. Gerai. Jeigu tik tai įmanoma ir mūsų ekonomika 100% sugriūs ir tai bus matoma iš anksto (na, tarkim 5 metai prieš), tai galima bus ieškoti kitų galimų santvarkų ir tam ruoštis. Kažin ar viskas sugriūs staigiai vieną dieną, vistiek bus dideli ženklai (labai aukštos kainos, labai didelis nedarbas ir t.t.).
LukasLt 2012-04-07 10:21
Kodėl neatnešė? Atnešė, tik ne tai ko buvo tikėtasi Dėl to ir laisva rinka (kapitalizmas - tai labiau l.rinkos nukrypimas, bet ne apie tai kalba) nebepajėgs duoti reikiamo augimo/stabilumo. Dar prieš 50 metų toks dėdulė Šumpeteris sakė, kad inovacijos generuoja naudą tik ribotą laikotarpį. Vėliau dėl konkurencijos ribiniai kaštai pasiekia ribinę naudą, ir visi dirba už savikainą. Prisimenant, kad dabartinė ekonomika yra pagrįsta būtent išteklių trūkumu, nesunku įsivaizduoti, kai įrangos pasigaminti bet ką turėsime daugiau nei reikia (o dar jei produktai tarnautų 10 ir daugiau metų iš vis šakės), darbas taps praktiškai be verčiu (nepatinka, dar 100 eilėje). Dėl to dabar štatai ir aktyviai dirba ties autorių teisių apsaugos programomis, nes neilgai trukus tai bene vienintelė sritis kur galima legaliai išlaikyti savo monopolį. Taip, kad statistiniam gyventojui, kaip Alchi rašė, šviesi ateitis nelabai kaip šviečia.
Pachmielo 2012-04-07 14:57
IMHO bus abu variantai vienu metu, t.y. toliau didės socialinė atskirtis. Žmonės, turintys gerą galvą ant pečių, dideles ambicijas ir bent šiek tiek pradinio kapitalo (kad tėvai elementariai galetų išleisti į mokslus) turės šviesią ateitį su nanotochnologijomis ir pan Ir kitoje barikadų pusėje - žmonės besiveržiantys diržus iki begalybės, stengdamiesi bent išgyventi, kažkaip nenoromis ateina į galvą didelių getų mintis. Gal kažkas panašaus į filmo "in time" įdėją, bet neapsiribojant vien miesto geto gyvenimu.
S.J 2012-04-07 15:26
Skaitau visus siuos komentarus, ir stebiuosi kai kuriu zmoniu izvalgumu ir sugebejimu mastyti, mastyti ne siaip, o placiaja prasme. Dauguma is cia rasiusiu masto tiek kiek apie save mato, bet neziuri toliau. Sita problema istikro, labai daug zmoniu nesupranta ant kiek tai yra svarbu, ir tai, jog visa sita problema ne tai kad jau reikejo spresti, bet jau turi buti daromi veiksmai. Kaip ir tas video labai gerai viska pasako, jog viskas, ne tik kuras skirtas automobiliui bet ir medziagos, joms pagaminti, sukurti taip pat reikalingas tas pats iskastinis kuras. jo issekimas reisktu dideli nuosmuki visai zmonijai. karai kokie dabar, ar net WWII karas dar ne pats baisiausias bus, tik problema tame, kad po tokiu karu mes gal ir priartesime prie savo proteviu, liksim kad ir viduramziu lygyje, bet problema ta, jog sugryzti i 21 amziaus technologijas nebus sansu, del iskastinio kuro nebuvimo. Gal but civilizacijos ir neaplanko musu, todel kad dauguma, gyveno kaip mes ir po iskastiniu resursu krizes, liko ikalinti laikotarpi kada technologijos praktiskai nebeimanomos. Siais laikais gal daugiau nei 3/4 gaminamos produkcijos gal but visiskai net nereikalingi, tik sunaudojama didele dalis resursu ir energijos.
EdvasP 2012-04-07 17:40
negaliu daugiau diskutuot.. neisizeiskit, bet jus bevitiski:-) galvokit, kad zmonija taps skurdziais. arba kad nanotechnologijos nevystomos. zodziu, pagal jus mum visiem bus sakes. gyvensim prasciau nei tevai. ok, jus gyvenkit, as zadu gyvent geriau:-))
Arthuras 2012-04-07 19:49
Myžat į miltus ir tiek. Nebeliks naftos, gaminsim elektrą atominėse, vėjo, saulės, vandens ir pan. jėgainėse. Ot tai bėda. Jūs galit verkt ir ruoštis katastrofai, o aš gyvensiu toliau.
Wolfy 2012-04-07 20:18
Perskaičiau berods visus komentarus ir suprantau, kokie čia beveik visi pesimistai yra ir ,kad jau nuseiteikę išsikasti duobę, ir ten pasislėpti nuo visų pasaulio negandų. Aš tai tikiuosi, kad ateityje gyvensiu geriau nei dabar, o apie jus nežinau.
sigun 2012-04-07 20:42
sumažinti poreikius, kaip pvz. vietoj dabartinio transporto, kai į darbą važiuojama penkiaviečiu automobiliu, teks tenkintis viešuou transportu, kuris daug efektyviau naudoja resursus ar elektriniu skuteriu, arba pvz. šiais laikais mėgstama kelionė pailsėt prie Viduržemio jūros pavirs į kelionę į Palangą. Tad vėl grįžtam prie to paties - nelieka pakankamai lengvai pasiekiamo ir koncentruoto energijos šaltinio, atitinkamai sumažėja gamyba, tuo pačiu arba teks gyvent paprasčiau, kuo Jums sunku patikėti, arba sumažinti žmonių kiekį, kad sumažėjusių resursų kiekis žmogui išliktų panašus.
O24U 2012-04-07 22:18
Tinkantis variantas, jei pasauly užtektų vietos žemę dirbti taip visiem, bet milijardai gyvena susigrūdę miestuose..
Arthuras 2012-04-07 22:21
Man nors kokius skaičius įrodančius, kad saulės energija, vėjo energija, biokuras, atominė energetika negalės pakeisti naftos? Pagaminti elektrines transporto priemones - juokų reikalas. Jau net dabar yra pasistūmėta gerokai į priekį. O mokslas tobulėja labai sparčiai, ir tik visiškai akli to nemato. Gal iškelsim saulės jėgaines į kosmosą, gal dar ką. Ką gali žinot, kas bus atrasta per 10-20-30 metų? Man tokios prognozės 60 metų į priekį yra juokingos. O dar juokingesni piliečiai, kurie sugeba nuspėti ateitį... Kodėl turime tikėti kažkokiu vienu fanatiku? Gali atrasti dar daugiau tokių mokslininkų, kurie teigs priešingai. Tai kodėl tik šis yra teisus?
Laurynas19 2012-04-07 22:22
Taigi esmė tame, jog jei dabar būtų maksimaliai panaudoti, atsinaujinantys energijos šaltiniai, jų vistiek neužtektų išlaikyti dabartinei ekonomikai. Negi taip sunku suprasti. Žinoma, jog mes neatsidursim viduramžiuose, technologijos tikrai išliks ir mes jomis naudosimės. Tačiau neigti, jog suprastės gyvenimo lygis, tai tikrai trumparegiška. Nupiešti ateitį kokia ji ištiesų bus, labai sunku. Bet manau mažosioms valstybėms tikrai bus labai labai sunku, įskaitant ir Lietuvą. Naftos kainos kils, gyvenimo kokybė labai prastės. JAV mano manymu jau dabar kaupia Naftos rezervuarus, ir kaip bus paskelbta jog nafta baigėsi, jie dar turės atsargų. Tuo met prasidės smulkūs konfliktai pačiose valstybėse, vėliau prasidės tarp valstybiniai konfliktai, siekent surinkti kuo daugiau likusių resursų. Manau ES žlugs.. Bus sudarytos slaptos sutartys tarp kaikurių valstybių.. Tuo tarpu bus plėtojamos ir naujosios technologijos, atsinaujinantys energijos šaltiniai ir tt. Žus daugybė žmonių, tačiau galiausiai viskas normalizuosis ir stos į tikras vėžes. Prieisime prie visiems gerai žinomos Resursai paremtos ekonomikos. Manau tai bus paskutinis toks didelis žmonijos karas. Ir palinkėčiau jums visiems jį išgyventi
Arthuras 2012-04-07 22:25
Tu tikrai jautiesi pakankamai kompetentingas tą įrodyti? Vargiai ar tą gali mokslininkai...
Laurynas19 2012-04-07 22:37
Na manau, tą galiu įrodyti ir aš. Užtenka pažiurėti ir tą filmuką, ten vaizdžiai parodyta visi alternatyvūs energijos šaltiniai. Paemama jų generuojama energija, paskaičiuojamas efektyvumas, paskaičiuojamas užimamas plotas ir pabandoma išdėstyti ant žemėlapio. Ir jos neužtenka patenkinti dabartiniams poreikiams. Žinoma niekas nežino, kaip pasikeis saulės kolektorių efektyvumas, tačiau dėl kitų energijos šaltinių kažkaip abejoju ,kad jie pilnai išlaikys ekonomiką kurią turime šiandien, arba tuo labiau ekonomiką kokia bus po 10-20m. O kaip žinia, žmonių per tiek metų gali padvigubėti (?), ir esama ekonominė sistema, jog išsilaikytų turi augti. Beto, dar kartą pakartosiu, jog nemanau, kad gryšim į viduramžius, pasaulio turtingieji manau gyvens tikrai geriau. Bet viskas iš emsės tikrai keisis, ir tikrai vidutinio žmogaus gyvenimo kokybė blogės ir tikrai mirs daug žmonių.