Gyvo numirėlio istorija: ką Harvardo mokslininkas išsiaiškino apie Vudu magiją (3)
1962-ųjų gegužės 2-ąją haitietis Clairviusas Narcisse'as buvo paskelbtas mirusiu. Jo gyvybę pasiglemžė nežinoma liga. Mirusiojo kūną atpažino seserys Marie-Clare ir Angelina ir jau kitądien C.Narcisse'as buvo palaidotas mažose priemiesčio kapinaitėse. Tačiau tuo, kas nutiko vėliau, lig šiol netiki daugelis mokslininkų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Po 18 metų, 1980-aisiais, vietiniame turguje apsipirkinėjusią ir kiek senstelėjusią Angeliną sukaustė siaubas – prieš jos akis stovėjo po žeme supūti turėjęs brolis. Clairviusas tesugebėjo pasakyti, jog buvo prikeltas iš mirusiųjų, o ritualą atliko juodąją magiją panaudojęs Vudu žynys.
Haičio džiunglių glūdumoje – Vudu paslaptys
Nors Holivudas Vudu dažnai vaizduoja kaip juodosios magijos kultą, ši religija buvo afrikiečių vergų, gabentų į Haitį XVII–XVIII amžiuje, kultūros dalis. Dauguma haitiečių iki šiol tiki magiškomis Vudu galiomis, tačiau moderniųjų Vakarų mokslininkai į šią religiją žvelgia skeptiškai.
Vis dėlto, Clairviuso Narcisse'o istorija neliko nepastebėta. Ja labai susidomėjo ir Harvardo profesorius Wade'as Davidas. Moksliniais tikslais jis ryžosi nuvykti į Haičio džiunglių glūdumą, kad susitiktų su Vudu kulto lyderiu Maxu Beauvoiru. Tai padarės mokslininkas išsiaiškino išties įdomių dalykų.
Minėtas žynys buvo vadinamas „Vudu popiežiumi“, Todėl W.Davisas, trokšdamas įminti C.Narcisse'o prisikėlimo iš mirusiųjų mįslę, ryžosi nelengvai kelionei. Didžiausią susidomėjimą mokslininkui kėlė tai, kad mirusiu jį paskelbė ne vienas, o du amerikiečių gydytojai. Kaip jie galėjo suklysti?
Milteliai iš sutraiškytų kūdikių kaukolių
Vienoje iš W.Daviso teorijų teigiama, jog Clairviusas buvo apsvaigintas cheminiais preparatais, drastiškai sumažinusiais jo kūno temperatūrą ir atėmusiais kalbos dovaną. Jo teorija nebuvo nutolusi nuo realybės. Sakoma, tam, kad suvoktų prisikėlimo esmę, M.Beauvoiras suorganizavo profesoriaus ir juodąją magiją praktikavusio vudu žynio Marcelo Pierre'o susitikimą.
M.Pierre'as pasidalijo su profesoriumi virsmo miltelių receptu, teigdamas, jog milteliai žmogų paverčia mąstyti negebančiu vergu. Miltelius sudarė sutraiškytos mirusių kūdikių kaukolės, papjauto mėlynojo driežo, negyvos varlės ir džiovinto jūrų kirmino liekanos. Tačiau svarbiausias ingredientas buvo išgaunamas iš Fugu žuvies. Jos išskiriami nuodai, paralyžiuojantys nervų sistemą, yra pavojingesni net už kalio cianidą. Būtent jie paverčia žmogų nemąstančia būtybe.
W.Davisas nieko nelaukdamas nusiuntė miltelius į laboratoriją. Jam talkinęs mokslininkas milteliais įtrynę laboratorinių žiurkių nugaras. Netrukus žiurkės neteko sąmonės. Menką širdies plakimą ir smegenų bangas užfiksuoti galėjo tik laboratorijoje esanti įranga – iš pažiūros žiurkės atrodė lyg negyvos.
Atlikus tyrimus profesorius įtikėjo, jog vudu žynių milteliai gali lengvai paversti žmogų nemąstančiu „zombiu“. Sakoma, jog tokios būsenos žmogumi lengva manipuliuoti, priversti jį elgtis taip, kaip trokšta užkalbėtojas.
Tai, ką sužinojo apie vudu tikėjimą ir gyvus numirėlius, W.Davisas aprašė knygoje „Gyvatė ir vaivorykštė“ (angl. „The Serpent and the Rainbow“). Knyga vėliau buvo ekranizuota. Sakoma, pasaulinė psichozė dėl „zombių“ bei filmų apie gyvus numirėlius kūrimas prasidėjo būtent po profesoriaus knygos išleidimo.
„Vudu popiežius“
Rugsėjo 12-ąją miręs haitiečių dvasinis lyderis M.Beauvoiras tikėjo, jog Vudu magija gali būti panaudota ne tik mirusiųjų prikėlimui, bet ir nusikaltėlių drausminimui. Neva „zombiais“ paverčiant žudikus ar plėšikus, vietinėse bendruomenėse buvo išlaikoma tvarka.
2010 metais Haityje prasidėjus choleros epidemijai daug vudu praktikuojančių tikinčiųjų buvo nulinčiuoti žmonių, kaltinusių juos gaminant miltelius, dėl kurių esą plinta liga. M. Beauvoiras uoliai stengėsi išsklaidyti su jo religija susijusius neigiamus stereotipus ir netgi atverdavo savo šventyklą visuomenei per svarbias religines apeigas.