Rekordinį startuolį išvystęs kaunietis, save vadinantis prisiekusiu „geimeriu“: ko reikia sėkmingam startuoliui ir kas iš tikro atneša sėkmę  ()

Kartu su kolegomis internetinę žaidimų pardavimo platformą „Eneba“ sukūręs verslininkas, KTU alumnas Vytis Uogintas sako, kad daugelis svajojančių ar pradedančių verslą nežino, kad startui tėvų turto įkeisti nebūtina. Kauniečio projektui investicinis fondas iš Didžiosios Britanijos dar pradiniame etape skyrė 2,5 milijonų eurų vertės finansavimą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ši suma – didžiausia startuolio pritraukta suma Kaune 2019 metais. Pasak V. Uoginto, kuriant startuolį didesnis iššūkis yra surasti ne pinigų, o bendraminčių komandą. Be to, tokie pasiekimai reikalauja kasdienių pastangų, vien tik polėkio nepakanka.

Šiandien sėkmės lydimas jaunas verslininkas sklaido mitus, esą startuolių veikla prasideda tik šiuolaikiškose ofiso erdvėse ir kūrybinėse dirbtuvėse. Kartais būsimo verslo specifiką padiktuoja įgytos žinios, pomėgiai ir supantys bičiuliai.

Sumanymai gimė žaidžiant

„Tiesą sakant, pirmąjį verslą su bičiuliu Žygimantu Mikšta sugalvojome, kai vieną savaitę be sustojimo pliekėme „StarCraft“ strateginį žaidimą“, – šypsodamasis prisimena verslininkas, save vadinantis prisiekusiu „geimeriu“. Sėkmingą startuolių kūrimo patirtį turintys vaikinai V. Uogintas ir Ž. Mikšta pažįstami dar nuo mokyklos laikų – jie kartu mokėsi Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijoje.

Paklaustas, kokiems žaidimams pastaruoju metu daugiausia skiria laiko, Vytis pasakoja itin pamėgęs „Nintendo Switch“ konsolę, kuria itin patogu žaisti keliaujant. Tarp favoritų – „The Legend of Zelda: Breath of the Wild“, „Super Mario Oddyssey“ žaidimai. Namuose dažniausiai žaidžia kartu su draugais, išbandydami jėgas „NBA 2K“ arba „Trivia“ tipo žaidimuose.

Vyčio manymu, žaidimų industrija – ne tik pramogos, kartu ji suteikia puikią galimybę išplaukti į platesnius verslo vandenis, dalyvaujant žaidimų kūryboje ar prekyboje. Juolab, kad ateityje žaidimų rinka tik dar labiau plėsis.

Jis prognozuoja, kad artimiausiu metu žaidimų industrijoje galima tikėtis virtualios realybės (VR) žaidimų proveržio – jau dabar esama nemažai bandymų panaudoti šią technologiją. Anot jo, ledlaužiu gali tapti po kelių mėnesių rinkoje pasirodysiantis naujas ir virtualiai realybei skirtas žaidimas „Half-Life: Alyx“, kuris gali pritraukti didžiulį žaidėjų susidomėjimą.

„Kalbant apie Lietuvą ir žaidimų verslus, noriu tikėti, kad čia yra sfera, kurioje galime lyderiauti ne tik regione, bet ir visoje Europoje“, – įsitikinęs žaidimų platformos kūrėjas, vardindamas Lietuvoje esančius privalumus.

Pasak jo, vien Kaune yra vienas geriausių į technologijas orientuotų universitetų regione, visoje šalyje netrūksta su žaidimais susijusių renginių, gausėja profesionalų bendruomenė, kuriasi vis naujos žaidimų studijos.

„Manau, kad Lietuva yra puiki šalis norint vystyti verslą, susijusį su žaidimų industrija“, – neabejoja vaikinas.

Užsienis neviliojo – norėjo likti Kaune

Tai, kad Lietuvoje galima save realizuoti ir nebūtina išvykti svetur, V.Uogintas žinojo dar nuo mokyklos laikų.

„Baigę mokyklą daugelis mano bendraamžių rinkosi emigraciją, tačiau aš norėjau savo ateitį kurti Lietuvoje. Labai daug lėmė geografinė lokacija – norėjau likti Kaune. Labai didžiuojuosi, kad mano senelio Prano Uoginto atvaizdas kabo Kauno karo muziejuje“, – pamena vaikinas, tvirtai jaučiantis savo šaknis.

Pulkininko Prano Uoginto pėdsakai palikti Lietuvos karybos istorijoje – Vyčio senelis buvo Tarpukario Lietuvos kariuomenės savanoris, vienas pirmųjų artileristų, apdovanotas Vyčio Kryžiaus, Gedimino ir Vytauto Didžiojo ordinais.

Nors tarp svarstomų variantų buvo dabar itin madinga medicina, Vytis vis dėlto pasirinko Ekonomikos ir finansų studijas KTU.

„Kiek save pamenu, esu žmogus, kuris visuomet norėjo kažką kurti. KTU pasirodė kaip patraukliausia aukštojo mokslo vieta šioje sferoje“, – pasakoja tuometes aplinkybes.

Vytis prisimena, kad studijuodamas itin mėgo aukštosios matematikos, finansų, planavimo, statistinės analizės dalykus, todėl norėjo į tai gilintis.

„Būtent jie man suteikė daugiausiai naudingų žinių, kurių reikėjo norint sėkmingai vystyti savo verslus“, – sako KTU alumnas.

Jis pabrėžia, kad tik universitetu neapsiribojo – kaip ir daugeliui, V. Uogintui teko ragauti ir „juodų“ darbų. Dirbti vaikinas pradėjo dar 12 klasėje.

„Mokydamasis visada dirbau, teko pabandyti labai įvairių užduočių. Manau, kad įgijau be galo daug praktinių įgūdžių“, – teigia Vytis.

Pasak jo, įvairiapusė veikla padėjo įsisavinti pagrindinę gyvenimo pamoką: „Nėra darbo, kurio negalėčiau atlikti, ar užduoties, kuri man būtų nefaina – visos patirtys duoda kažką gero. Svarbu teisingai nusiteikti ir nuolat mokytis.

Jei startuoliui nepasiseka, pinigų grąžinti nereikia?

V. Uogintas juokauja, kad nors kadaise pirmojo verslo sumanymas prasidėjo nuo žaidimo, tačiau jo vystymas nebepriminė pramogų industrijos. Judviejų su bičiuliu Žygimantu rimtesnis startas prasidėjo 2011 metais.

„Viską pradėjome nuo kompiuterių taisyklos. Kurdami savo pirmąjį verslą, labai daug išmokome,“– prisimena jis.

Pasak Vyčio, palaipsniui įgyta patirtis leido imtis naujų sumanymų, tarp kurių atsirado reklamos agentūra „SEOHelis“, vėliau natūrali plėtra lėmė bendrovės „Kokosas“ atsiradimą, o po kelerių metų buvo įkurta ir IT paslaugų įmonė „Helis LT“. 

„Dabartinis mūsų projektas „Eneba“ yra ilgus metus kauptos patirties vaisius, – teigia V. Uogintas, kuris startuolio finansinių pasiekimų nesureikšmina, – visi pasiekti rezultatai yra tik tarpinė stotelė ir trumpas atokvėpis prieš dar didesnius iššūkius“.

V. Uogintas iš dalies sutinka su skeptikais, kurie mano, esą rizikinga kurti startuolius ir žymiai paprasčiau savo karjerą sieti su saugia ir gerą reputaciją turinčia korporacija.

„Taip, rizikos yra, tačiau ji kitokia. Turiu įtarimą, kad daugelis žmonių nežino paprasto dalyko. Manoma, kad arba reikia sukaupti pačiam, arba pasiskolinti banke. Tačiau, norint gauti pinigų verslo vystymui, nereikės įkeisti turto – nuosavo ar tėvų“, – ramina Vytis.

V. Uogintas sako, kad pradžiai startuolius gali paremti egzistuojantys rizikos kapitalo fondai, kurie į pradedančias įmones linkę investuoti nedideles sumas. Tačiau jis pabrėžia, kad tik entuziazmo pinigams gauti nepakanka. Net ir nedidelės apimties finansavimo atveju būtina pasiruošti solidų verslo planą.

„Blogiausias scenarijus yra patirti nesėkmę, tačiau pinigų grąžinti nereiks. Vadinasi, ir rizika kitokia negu įprastai manoma. Kitaip sakant, baimė galvoje, o tikrovėje rizikuoji tik savo laiku bei energija“, – patikslina verslininkas.

Anot Vyčio, nuolatinis asmeninis ir profesinis tobulėjimas dirbant startuolyje viską atperka su kaupu.

„Bent metai tokioje įmonėje įgytos patirties pakeis pasaulėžiūrą, o net ir nepasisekus bei grįžus į standartinį karjeros kelią, visada būsi geresnis specialistas nei buvai prieš tai“, – įsitikinęs vaikinas.

Didžiausias kapitalas – ne pinigai

Viso interviu metu Vytis akcentuoja, kad verslo proveržį lemia tie, kurie dirba kartu. Net ir apie startuolio sėkmę jis kalba kukliai, nuopelnus priskirdamas ne sau.

„Jeigu sąžiningai, kol kas nemanau, kad yra labai kuo didžiuotis, nebent mūsų komanda, – sako jis, – labiausiai džiaugiuosi, kad aplinkui turiu puikus žmones, kurie ir sukelia pasididžiavimo jausmą – juk jie atlieka titaniškus darbus! Man daug smagiau matyti laimingus kolegas, o bendras mūsų visų veiklos rezultatas – tik papildomas bonusas“.

V. Uogintas įsitikinęs, kad bendraminčių likimas gali pametėti netgi tada, kai visai nesitikima.

„Jeigu, pavyzdžiui, studentas, baigęs studijas, tiksliai nežino, ką nori veikti gyvenime, nieko tokio – jūs ne vieni. Svarbu dėl to nesigraužti ir pamėginti mėgautis savęs ieškojimo procesu. Būtent iš šio ieškojimo atsirado ir tai, kas mane lydi iki šiol – komanda. Visada džiaugiausi turėdamas puikius draugus, kolegas, su kuriais galima kurti. Ir nesvarbu ką –  megstamo žaidimo „klaną“ ar verslą“, – apibendrina V. Uogintas, kurio startuolis praėjusiais metais pritraukė rekordinę investiciją Kaunui.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(10)
(2)
(8)

Komentarai ()