Lietuvos lazerių pramonė išaugo 16 proc.  (13)

Lietuvos lazerių pramonė 2008 m. išlaikė pastarųjų metų augimo tempą ir, palyginti su 2007 m., pasiekė 16 proc. didesnį produkcijos pardavimą. Didžiąją dalį pajamų Lietuvos įmonės uždirba kurdamos lazerius mokslinių tyrimų rinkai – lietuviški lazeriai ir jų komponentai sudaro beveik 10 proc. visos šios pasaulinės rinkos, teigiama Lazerių ir šviesos mokslo ir technologijų asociacijos (LŠMTA) pranešime.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Remiantis Lazerių ir šviesos mokslo ir technologijų asociacijos leidiniu „Lazerių technologijos Lietuvoje. Pramonė. Mokslas. Studijos. 2009“, šalies lazerių sektorius taip pat yra nusitaikęs į naujas pramonės rinkas. Iš viso Lietuvos lazerių įmonės 2008 m. eksportavo 86 proc. sukurtos produkcijos.

Pasak LŠMTA prezidento profesoriaus Algio Piskarsko, lazerių sektoriaus perspektyvos Lietuvoje išlieka optimistinės net ir pasaulio ekonomikos nuosmukio sąlygomis. „Ekonomiškai išsivysčiusios šalys būtent gamybos technologijų atnaujinimą laiko išeitimi iš užklupusios krizės, todėl nemažina finansavimo pažangiems moksliniams tyrimams. Be to, lazeriai tampa ypač paklausūs didinant gamybos efektyvumą ir spartą, jie plačiai naudojami ir saulės elementų gamyboje“, – sakė prof. A. Piskarskas.

Nuo 2003 m. Lietuvos lazerių sektoriaus pardavimas išaugo beveik 2,5 karto, įkurtos šešios naujos įmonės. Pasak LŠMTA vykdomojo direktoriaus Rimanto Kraujalio, absoliučiais skaičiais lazerių pramonės dalis bendroje Lietuvos ūkio struktūroje vis dar nėra didelė, tačiau santykiniais parametrais ji stipriai lenkia šalies pramonės vidurkį.

„Lazerių sektoriuje kuriama pridėtinė vertė sudaro net du trečdalius produkcijos kainos, o darbo našumas Lietuvos lazerių pramonėje daugiau kaip du kartus viršija šalies ūkio našumą. Būtent dėl tokio efektyvumo mes ir galime sėkmingai konkuruoti pasaulinėje rinkoje“, – pabrėžė R. Kraujalis.

Prof. A. Piskarsko teigimu, lazerių klasteris Lietuvoje gali būti pavyzdys, kaip glaudžiai bendradarbiaudami mokslas ir verslas be užsienio investicijų sugebėjo pasiekti, kad Lietuvoje sukurti lazeriai, jų komponentai ir įranga būtų eksportuojami į beveik visas ekonomiškai išsivysčiusias šalis.

LŠMTA leidinio „Lazerių technologijos Lietuvoje“ duomenimis, pastaraisiais metais vis plačiau šios inovacijos diegiamos šalies ūkyje, moksle ir medicinoje. 2003 m. Lietuvos lazerių sektoriaus įmonių pardavimas šalies rinkoje sudarė tik 8 proc., o 2008 m. šis rodiklis išaugo iki 14 proc.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 14 lazerių technologijų įmonių. Šiame sektoriuje iš viso dirba daugiau kaip 440 aukštos kvalifikacijos specialistų, iš jų net 8 proc. – mokslų daktarai.

Lazerių ir šviesos mokslo ir technologijų asociacija vienija šalies mokslo institucijas (Vilniaus universitetą ir Fizikos institutą) ir šešias lazerių pramonės įmones („Altechną“, „Eksmą“, „Eksplą“, „Optidą“, „Standą“, „Šviesos konversiją“), sakoma pranešime.

Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (13)