Senovės Grenlandijos gyventojo DNR nustebino mokslininkus  (6)

Mokslininkai iššifravo prieš 4 tūkst. metų Grenlandijoje gyvenusio žmogaus DNR. Tyrimas pateikė užuominų apie jo išvaizdą.

Mokslininkų nuostabai, pasirodė, jog seniai miręs vyras kilęs iš Sibiro ir visiškai nesusijęs su šiuolaikiniais Grenlandijos gyventojais, rašo agentūra „Reuters“.

„Tai įrodo, jog migracija iš Sibiro į Naująjį Pasaulį prasidėjo prieš 5,5 tūkst. metų. Tai buvo atskiras procesas, nesusijęs su šiuolaikinių indėnų ir eskimų atsiradimu“, – žurnale „Nature“ paskelbtame straipsnyje teigia mokslininkai.

Anot jų, šis atradimas ne tik gali pakeisti archeologijos mokslą, bet ir padėti atsakyti į klausimus apie šiuolaikinių gyventojų kilmę ir ligas, tvirtina mokslininkai.

„Tokie tyrimai gali ne tik padėti atkurti mūsų genetinę ir geografinę kilmę, bet ir nusakyti, kaip atrodė mūsų protėviai“, – komentare teigė Davidas Lamberas ir Leonas Huynenas iš Kvinslando Griffith universiteto Australijoje.

DNR pateikia nuorodų, kaip atrodė žmogus, pramintas Inuku. „Rudos akys, ruda oda, kastuvo formos dantys“, teigė Eske Willerslevas. Tokios formos dantys būdingi Pietų Azijos gyventojams ir Amerikos indėnams.

Vyras priklausė Saqqaqo kultūrai, pietų Grenlandijoje klestėjusiai 2500–800 metų prieš Kristų. Mokslininkai nesutaria, kas šie žmonės buvo – ar jie kilo iš žmonių, prieš 30–40 metų kirtusių Beringo sąsiaurį ir įsikūrusių Naujajame Pasaulyje, ar tai vėliau atkeliavusių imigrantų palikuonys.

Willerslevo komanda DNR mėginį paėmė iš Saqqaqo vietovėje rastų sušalusių žmogaus palaikų plaukų. DNR šifruotas tokiu pačiu principu, kaip iš šiuolaikinio žmogaus genomas, ieškant būdingų mutacijų.

DNR Inuką susiejo su šių dienų Sibiro poliarinio rato gyventojais. Jo genome nerasta beveik jokių mutacijų, būdingų Centrinėje ir Pietų Amerikoje gyvenantiems indėnams.

„Turime vis galingesnį įrankį, padedantį „rekonstruoti“ išnykusius žmones ir jų populiacijų demografiją“, – rašė D. Lambertas ir L. Huynenas.

Prieš metus mokslininkai iššifravo Neandertaliečių – pirmykščių žmonių, išnykusių prieš 30 tūkst. metų genomą.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt

(3)
(0)
(3)

Komentarai (6)